Пренатално общуване

• от

Напоследък в България стана изключително модерно да се говори за това как се формира характера на детето и връзката му с родителите още в утробата на нищо не подозиращата за това майка.

Напоследък в България стана изключително модерно да се говори за това как се формира характера на детето и връзката му с родителите още в утробата на нищо не подозиращата майка. Според много лекари, психолози и цял куп други учени глави, деветте месеца вътреутробно развитие имат пряко влияние върху характера на детето. Способностите му да обича, да съпреживява, склонностите към агресивност или неприязън се оказват посети в този ключов период. Не случайно в някои народи възрастта на човек се изчислява като се включват и тези месеци.

Майката е първата вселена на детето. Реално бебето е физически и духовно част от майката и няма как да не се влияе от всичко, което я вълнува. Влияние върху бебето оказва психическото и физическо състояние на майката, нейните емоции, глас, чувства. Тялото на бебето се изгражда от строителния материал на майка му, така че нейният живот, стил на хранене и всички вредни навици включително се отразяват върху здравето и развитието на детето. Емоционалните реакции, които водят до стрес и негативни чувства, напрежение и тревожност се отразяват върху хормоналното ниво и нарушават баланса на много жизнени функции. Най-елементарният ефект може да се почувства при ускоряването на пулса. Всичко това се прехвърля на чисто физическо ниво и върху плода, просто няма начин да не се отрази, тъй като ти и детето сте едно цяло. Според някои учени, много от неспокойните и тревожни деца, и тези които имат склонност към алергии, са такива в следствие проблематична бременност и преобладаващи негативни емоции през деветте месеца.

Мама и бебе в идеален баланс.

Двете същества са всъщност една енергийна система, която се формира по време на бременността. Раждането е краят на този процес на взаимно оформяне на майката и на бебето. Балансът в тази система може да се отрази положително дори на самия процес на раждане.
Важно е жената да се чувства пълноценна и щастлива. Ако е удовлетворена и в хармония със себе си, нещата ще се подредят естествено. Бебето усеща, че се намира в сигурна и любяща обстановка. То ще има повече сили да се справи след раждането си с адаптацията към новата среда. Увереността и силата на близките, които обичаме и на които държим винаги, действат успокояващо и подкрепящо. Това важи с двойна сила за бебето, което е изцяло зависимо и свързано с майка си, докато е в утробата й.
Разбира се, важна е и връзката между мама и тате и отделно между татко и бебето. В последните десетилетия са проведени изследвания, които доказват, че контактът с глас и докосване по корема на мама има положителен ефект и децата, които са чували гласа на баща си са по-спокойни и щастливи.
През 1982 г. във Великобритания дори е създадена Национална асоциация за пренатално възпитание. Оказва се, че това е област, която все още не е проучена изцяло, но има сериозни научни доказателства, според които общуването с бебето в утробата обуславя много черти от характера му.
След раждане възпитанието се концентрира в предаване на информация, личен пример и активно общуване. Но преди това е важно бебето да чува гласа на майка си и баща си, да усеща нежност и любов в тона им.
Песните и спокойната музика (особено класическата) са прекрасно средство за предаване на положителна енергия и емоции.
Чувствата и мислите на майката се предават и на детето, тя е като посредник между външния свят и малката вселена на бебето. То улавя и чувства реакциите и отношенията на майка си към обкръжаващата среда.
Според проучванията, дори умението на детето да усвоява нови езици зависи от думите и речта, която чува още в утробата. Колкото повече езици чувало, толкова по-добре.
Нужно е съзнателно положително отношение към плода по време на бременността. Насочи цялата си положителна енергия и любов към бебето. Не изпитвай излишни терзания и колебания дали ще си добра майка или не. Ти вече си майка от момента, в който бебето е заченато и със сигурност се справяш чудесно. Връзката между теб и детето се изгражда още докато трае бременността и колкото положителна енергия вложиш тя ще се претвори в новото създание и вие ще имате чудесна връзка по между си след това.
Не случайно по време на бременността много жени откриват, че имат творчески потенциал. Това е така, защото връзката майка-бебе е двупосочна. Малкото същество също влияе върху твоето развитие и съзряване като личност. Не пропускай да експериментираш и да провокираш себе си с най-различни творчески занимания. Можеш да пееш, да рисуваш, да шиеш или плетеш, няма значение. Изкуството, което раждаш се отразява положително и на бебето.
За пренаталното възпитание на детето са важни и начинът на живот, храната и спортните навици. Здравословната храна и съзнателното отношение към твоето здраве и тяло се отразява положително не само върху физическото състояние на бебето. Положителното отношение към храната се предава на малкото същество. Ако наказваш тялото си с диети и се лишаваш от определени видове храна, нищо чудно и детето да се окаже злоядо.
И все пак, ако не ти идва отвътре да приказваш нежно на коремчето си и слушаш хеви метъл, а не класика, не изпитвай жестоки угризения на съвестта. За щастие и преди теорията за пренаталното възпитание да се появи са се раждали и израствали пълноценни личности. Така че и за твоя случай има време, важното е колко любов и време ще отдадеш на детето след раждането му.