Пренатален масаж – защо е полезен?

• от

Пренаталният масаж (масаж по време на бременност) е терапевтична грижа, фокусираща се върху специалните нужди на бъдещата майка и помагаща й да се справи с драматичните промени в тялото по време на бременността.

Пренаталният масаж (масаж по време на бременност) е терапевтична грижа, фокусираща се върху специалните нужди на бъдещата майка и помагаща й да се справи с драматичните промени в тялото по време на бременността.

Но внимание! Пренаталният масаж трябва да се извършва само от специалист – терапевт, запознат с човешката анатомия и специализираните грижи. В противен случай може да се стигне до необратими, дори животозастрашаващи последици както за майката, така и за бебето.

Ето какви са особеностите на пренаталния масаж и защо е полезен.

Пренатален масаж – защо е полезен?

Връзката между масажа и бременността често е обект на противоречиви мнения от страна на здравните специалисти най-вече заради ефекта му върху плода.  Съвременните изследвания обаче доказват, че пренаталният масаж може да бъде изключително значима съставка в грижите по време на бременност, която обаче трябва да бъде внимателно обмислена и поднесена.

Пренаталният масаж има за цел да отпусне мускулите и да облекчи болките в тялото. Той подобрява подвижността и циркулацията на кръвта, функцията на крайниците, цялостния телесен тонус, умственото и физическо състояние. Освен това може да намали дискомфорта от бременността, да подпомогне подготовката за раждането и да осигури нежна емоционална подкрепа.

Здравословни ползи от пренаталния масаж

Пренаталният масаж предлага широк диапазон от физиологичи, емоционални и психологически ползи:

  • Пренатален масаж – защо е полезен?Намалява стреса от натоварването върху крайниците и мускулите.
  • Подпомага облекчаването на много от общите неразположения на бременността – мускулно – ставен дискомфорт, болки в кръста и гърба, главоболие, спазми в краката, схващане и напрежение в раменете и врата, киселини, умора, варикозни вени, назални налепи, затруднено дишане, едема, дори запек.
  • Подобрява кръвообръщението, което от своя страна осигурява повече кислород и хранителни вещества както за майката, така и за плода.
  • Стимулира лимфната система като по този начин подобрява имунитета и отделянето на токсините.
  • Балансира хормоните като по този начин подпомага облекчаването на свързаните с тях депресия, тревога и усложнения при раждането.  
  • Стимулира освобождаването на ендорфини в тялото на майката, които успокояват и отпускат нервната система и подобряват качеството на съня.  
  • Подобрява стойката и облекчава напрежението в тялото, породено от нарастващото тегло на бебето.
  • Подобрява мускулния тонус и гъвкавостта, еластичността на кожата и подкожните тъкани.
  • Намалява натиска върху сърцето и поддържа кръвното налягане в норма. Увеличава притока на кръв към матката и плацентата.
  • Подготвя организма на майката за по-лесно раждане без нужда от болкоуспокояващи

Как се прилага пренатален масаж?

Специалистите по пренатален масаж са терапевти или кинезитерапевти, които са отлично запознати с техниките за отпускане на мускулите и с подобряването на цялостното благосъстояние на бременната, без това по някакъв начин да вреди на плода.

За пренатален масаж бременната трябва да лежи с лице надолу върху масажната кушетка. Но това е доста трудно и дискомфортно в напреднал етап, когато коремът и гърдите са видимо по-големи. Да не говорим, че изобщо не е препоръчително. В същото време лежането по гръб оказва натиск върху матката и застрашава плода.

Пренатален масаж – защо е полезен?Ето защо, най-често има три позиции на тялото на бъдещата майка за пренатален масаж, предимно в странична позиция на тялото:

В страничен лег, подпряна с възглавници

По корем с помощта на специална система от възглавници за бременни

В полу-седнала позиция, отново с помощта на възглавници

Някои терапвети имат специални подложки за бременни, които им позволяват да легнат с лице надолу. Обикновено тези терапевти са експерти в работата си, но ако бъдещата майка изпитва някакъв дискомфорт по време на масажа, трябва незабавно да алармира.

Използват масажно масло с предпочетен от бременната аромат и с ефект, който не оказва алергични реакции. Прилагат множество техники, знаят кои мускули да отпуснат, къде да обърнат по-специално внимание и кои зони да избягват. Естествено натискът винаги е много по-лек от този при обичайния тип масаж. Така например, когато се масажират краката, движенията трябва да бъдат много леки, в посока към сърцето, а не обратно.

Като цяло, пренаталният масаж е малко по-скъпа услуга. Но ако искате да си я позволите или вашият партньор да ви съдейства, уверете се че сте добре информирани. Гледайте специализирани видеоклипове и проучете основните техники. Това е препоръчително, дори когато се довериявате на специалист, тъй като работата върху грешните мускули може да усили болките или да предизвика контракции.