Предупредителните знаци на проблемите с кърменето. Виж на какво да обърнеш по-сериозно внимание!

• от

Колкото и естествен да е процесът на кърмене, винаги могат да се появят проблеми. Всички майки се страхуват от момента на раждането и се интересуват как да избегнат възможните усложнения. Много малко обаче се запознават предварително с евентуалните проблеми, които могат да възникнат в периода на кърмене.
Предупредителните знаци на проблемите с кърменето

Предупредителните знаци на проблемите с кърменето

Колкото и естествен да е процесът на кърмене, винаги могат да се появят проблеми. Всички майки се страхуват от момента на раждането и се интересуват как да избегнат възможните усложнения.

Много малко обаче се запознават предварително с евентуалните проблеми, които могат да възникнат в периода на кърмене. А те, веднъж появили се, могат бързо да се превърнат в изискващи медицинска намеса състояния. Най-вероятно ако това касаеше само мама, нямаше да е проблем, но в този случай е компрометирано храненето на бебето.

Затова виж на какво да обърнеш по-сериозно внимание:

Бебето се храни прекалено кратко или прекалено дълго

Ако в първите 6-8 седмици от живота на бебето, всяко кърмене е с продължителност по-малка от 10 минути, това може да означава, че то не поема достатъчно мляко. Проблем има и ако всяко хранене продължава над 50 минути, след което бебето не се успокоява, не заспива, а иска отново да стои на гърда. В такъв случай то най-вероятно не суче ефективно и времето, което прекарва на гърда не е реципрочно на количеството прието мляко. Във всеки един от тези случаи е добре да се свържеш с консултант по кърмене.

Бебето изглежда гладно след повечето кърмения

Хранили сте се повече от 40 минути, а то не заспива, не се успокоява, дори не отпуска ръчички на гърдите ти, а ги държи в юмручета. След това настървено започва да се опитва да захапе юмручетата си… Преди да посегнеш към добавката, звънни на консултант по кърмене. И междувременно се опитай да подобриш поставянето му на гърда и погледни дали докато суче държи устичката си широко отворена и дали бузките му не хлътват навътре, наместо да се издуват (както трябва да бъде, ако суче правилно).

Новороденото ти бебе непрестанно пропуска хранения и спи през цялата нощ

Не може да си дошъл току-що на този свят от място, където си бил снабдяван с хранителни вещества денонощно, и да можеш да издържаш дълго на глад. Ако бебето ти спи прекалено много, значи има някакъв проблем. В началото той найчесто е свързан с жълтеницата. Билирубинът прави мъниците вяли и отпуснати и те буквално потъват в дълбоки фази на сън, което не е характерно за новородено бебе. При тях буденето е механизъм за оцеляване и е редно да се хранят на около час и половина-два, считано от началото на кърменето, като нощните им паузи не бива да са по-големи от 4 часа. От значение е и да чуваш/виждаш, че човечето преглъща, докато се храни. Имай предвид, че ако в началото не се установи адекватен ритъм на изпразване и пълнене на гърдите, то това е предпоставка за проблем с количествата на кърмата в последствие. Затова е от изключително голямо значение бебето да се храни регулярно през първите седмици от живота си.

14 дни след раждането, бебето не е възстановило рожденото си тегло

Тук трябва да ти светнат не една, а три предупредителни табели. И моментално да се свържеш с консултант по кърмене! Ако по някаква причина няма как някой да дойде до дома ти и да види бебето оптимално скоро, започни да изцеждаш кърма от гърдите си и да му я даваш като добавка с шише.

След 6-ия ден от раждането си, бебето ти има по-малко от 5 мокри пелени и 3 изпражнения за 24 часа

В още по-фрапантния случай, урината му ще е жълта на цвят, а изпражненията все още тъмно зелени. В такъв случай веднага трябва да се консултираш с педиатъра и да направиш всичко въз можно да предотвратиш евентуална дехидратация. Ако всичко е наред бебето ти трябва да има поне 3 изхождания, които да се събират в чаена лъжичка, като цветът им би следвало да е горчичено жълт. Урината на бебето трябва да е прозрачна и без мирис. За да ти е по-лесно, води си дневник – записвай часа на всяко хранене, както и съдържанието на пелената. Това ще е улеснение и за теб, и за консултанта, който ще дойде на посещение.

5 дни след раждането не усещаш никакво напрежение в гърдите

Изписали са те, а това препълване, за което всички говорят, не се случва при теб. Дори напротив – гърдите ти са спокойни, ареолите не са се променили (нито като размер, нито като цвят), нямаш силно изразени вени по гърдите… Всичко това, в комбинация с бебе, което изглежда непрекъснато гладно, е сигнал за проблем и е редно първо да заведеш мъничето при педиатъра, за да се види какво е наддаването и след това да потърсиш и друга квалифицирана помощ, ако считаш за нужно.

calendar

Календар

Вижте още за: кърмене кърма