1. Избери си лекар
Почти 50% от задачата ти е готова ако намериш опитен и грижовен професионалист, който няма да те гледа просто като поредния пациант, а с истинско внимание и загриженост. Важното е да му имаш доверие и да се чувстваш спокойна, защото това е решаващо по време на раждането. А най-добре би било този, който следи бременността да изражда и бебето. Трябва да се чувстваш спокойна и свободна да питаш каквото си поискаш, да искаш обяснения и информация за всичко – от месеците до етапите на раждането и техники за дишане.
2. При зъболекаря
Едва ли ще ти е много приятно да посетиш кабинета му доброволно, но както знаеш – превенцията е най-доброто лечение. Златно правило ако искаш да имаш дете. Представи си да те заболи силно зъб докато си с коремче. Как ще се спасиш, когато упойките ще са табу? Освен това, често бъдещите майки страдат от липса на калций, който съвсем естествено отива за бебето. Следва проблем със зъбите, така че оправи всичко налично, почисти зъбния камък и се консултирай как да спазваш ефективна зъбна хигиена.
3. Здравна консултация
След като вече си открила своя лекар следва обстоен преглед при него. Разкажи му за всички налични болести или сериозни хронични проблеми, за лекарствата, които вземаш в момента, за семейна обремененост (ако има таква). Възможно е да разгледате и имунизациите и да ти предпише някоя пропусната за всеки случай. Също така обсъдете теглото. Добре е да си в нормите – нито твърде слаба, нито с наднормено тегло. Това е важно за бързото забременяване и нормалното износване и раждане.
4. Добро хранене
Но не и за двама, както обичат да натякват бабите. Дори и да забременееш, не се нахвърляй върху всичко на масата. Най-важното е да ядеш здравословна и разнообразна храна, което означава – сурови плодове и зеленчуци, качествено месо и пълнозърнести храни. Ако добавиш към това ядки, кълнове и много минерална вода – картинката е пълна. Правилното хранене е много важно за здравето на майката и детето.
5. Внимание към лекарствата
Консултирай се с твоя личен лекар и съобщи за намерренията си да ставаш майка. Ще се наложи да спреш приема на лекарства или да замениш някои с по-безвредни и позволени за бременни (ако се налага). Ориентирай се към добър хомеопат, защото този подход помага в почти всички случаи и е безвреден при бременност.
6. Фолиева киселина
Започни да приемаш този витамин още преди да се появи бебето и продължи приема след това. Той предпазва от появата на някои опасни болести и дефекти като спина бифида и синдром на Даун.
7. Кръвни изследвания
Вероятно се чувстваш добре, но едни пълни кръвни изследвания никога не са излишни. Ако се окаже, че имаш анемия ще трябва да вземеш незабавни мерки, защото евентуална бременност ще влоши нещата.
8. Внимавай с кофеина
Не казваме, че трябва да се лишиш изцяло от кафето, но все пак е ясно, че ще го ограничиш. Едно на ден е достатъчно, комбинирано с няколко чаши вода още по-добре. Имай предвид, че освен кафето, много други продукти съдържат кофеин – всички производни на кафето, газирани напитки, шоколади и шоколадови десерти, черен чай.
9. Без цигари и алкохол
Вече е абсолютно безсмислено да ти изброяваме колко много болести и усложнения може да докараш на собственото си бебе ако не се отървеш от вредните навици. Опасностите като преждевременно раждане, склонност към астма, алергии, ниско тегло и още много, са отдавна доказани. Аргументите против това и оправданията от рода на “Аз пуша само малко” са просто илюзорно успокоение за хора със слаба воля.
10. Химия
Ако работиш в опасна и вредна среда, може би е време да си вземеш отпуска или болничен или да говориш с началството, за да те преместят на безопасно място. Избягвай каквито и да е химикали, почистващи препарати, бои, пестициди – всичко, което носи опасност от натравяне и натрупване на канцерогенни елементи в тялото ти. Това е предпоставка за развитие на болести в бебето, най-често алергии. У дома по-добре замени битовата химия с такава, която е изцяло от биологичен произход.
11. Спорт
Много полезно занимание, което ако се извършва редовно спомага за лесното и бързо раждане на здраво бебе. Редовните спортни упражнения гарантират добро здраве, регулиране на къвното налягане и добро кръвообращение. Нужно ти е поне половин час активно движение на ден, за да поддържаш тонус и форма. Често упражненията могат да продължат и след констатация на бременност, стига лекарят да не забрани по обективни причини.
Напишете коментар
За да коментирате с Вашето име, моля, влезте в профила си.