Правила за успешен шопинг

• от

Един от най-често срещаните отдушници от стреса за жените е шопинга.

Един от най-често срещаните отдушници от стреса за жените е шопинга. Но как да не се хванеш на кукичките на търговците с техните уж намаления, маркови дрехи, незнайно от къде, стари модели на нови цени и други безкрайни трикове за привличане на клиентките по магазините.

Според изследвания, жените харчат най-малко една трета от месечните си доходи за нови дрехи, обувки или аксесоари, като половината от закупеното след това се оказва неизползваемо.

Купуването под влиянието на емоции или някакъв временен импулс е често срещано явление. Бъди сигурна, че съвременните маркетолози и мениджърите на големите марки знаят много добре как да изпозлват тази женска слабост.

След новогодишните празници много от магазините и големите търговски комплекси обявяват съблазнителни намаления и ликвидиране на колекции.

Прочети нашите трикове за справяне с шопинг грешките преди да се гмурнеш в поредния мол и да изхарчиш повече, отколкото е нужно и да напълниш гардероба с неизползваеми дрехи.

 Правила за успешен шопинг 

Преди да излезеш на пазар направи щателна ревизия на гардероба си.

И без това е полезно да го правиш при всеки сезон, за да си наясно какво имаш, какво няма да носиш и от какво имаш нужда. Ясната представа за наличното ще те предпази от излишни покупки на неща, които вече имаш и може би, които си забравила.

След ревизията си постави ясни цели

- какво точно ще търсиш по магазините, предпочитани цветове и материи, как си представяш дрехата и с какво ще я съчетаваш.

Ако вещите, от които имаш нужда са повече от едно и две, то по-добре е да си направиш списък и да влизаш само в магазините, които ги предлагат. Безцелното мотаене в мола и влизането във всички магазини под ред със сигурност ти гарантира ненужни покупки.

Определи си предварително каква сума можеш да изхарчиш и се опитай да ограничиш набезите си в реалните рамки.

Ако ще пазаруваш с кредитна карта - не забравяй лимита. Парите в брой понякога са по-добър вариант, защото реално усещаш как излизат от портфейла ти, докато с карта става неусетно и човек се увлича да харчи повече от възможностите си.

Преди да смениш гардероба или да направиш някакви кардинални покупки, се запознай с тенденциите за сезона.

Вземи си няколко модни списания, може италиански или френски и поразгледай, за да имаш представа. Прецени кой стил ти отива, не копирай тенденциите без да влагаш свой нюанс и без да се съобразяваш с фигурата, тена и цвета на косата ти.

Преди да купиш нещо си представи с какво ще го носиш и дали ще се съчетава добре с наличните дрехи или обувки.

Може да ти харесат много дрехи и аксесоари, но едва ли ще ги носиш самостоятелно.

Преди да вземеш нещо само защото е намалено, прецени дали наистина ти трябва. Можеш и да провериш дали намаленията са истински, ако фирмата е известна, то със сигурност ще има и международен сайт. Така ще можеш да сравниш дали предлаганото в България е на реални цени и е от последната колекция или ти пробутват стари неща, както често се случва.

Правила за успешен шопинг

Ако ще си купуваш дрехи, то непременно виж етикета от вътрешната страна на дрехата.

Много често материите изглеждат естествени, но от вътре процентите показват друго. Ако дрехата е от изкуствен плат, то високата цена не си заслужава изобщо, дори и ако модела е на световноизвестна марка.  Ако ще мериш поли или блузи не тръгвай с плоски обувки, сложи си ботуши или боти, така че да издължат фигурата и да видиш реалната красота на дрехата върху себе си.

Когато мериш в пробната, имай предвид че има магазини, в които нарочно огледалата показват клиентките по-слаби.

Излез от пробната, огледай се във външно огледало и по възможност на нормална дневна светлина. Най-добре е да си с приятелка за съветник.

Ако имаш някакви съмнения и не се чувстваш сигурна, не купувай дрехата в никакъв случай. Изчакай да “отлежи” в съзнанието ти и евентуално посети отново магазина, но със съветник, който да прецени от страни. Трябва да се чувстваш идеално комфортно с дрехата или обувките.

Прецени и дали харесаните от теб неща пасват на стила ти на живот.

Ако ще купуваш блузка с голямо деколте или предизвикателна рокля, пресметни къде ще я носиш и дали дрескода в твоята работа го позволява. Свикнала ли си да носиш високи токове, ако си несигурна, тогава ултра високите токове и екстравагантните модели не са за теб. Същото важи и ако целодневно ти се налага да караш кола.