Правила за работещи родители

• от

Малкото човече е започнало да посещава детска градина, а ти най-сетне си решила да се върнеш на работа.

Малкото човече е започнало да посещава детска градина, а ти най-сетне си решила да се върнеш на работа. По задължение или с нетърпение, така или иначе известно време ще са ти нужни усилия, за да се почувстваш отново на място сред колегите си. Ще ти липсва контакт с мъничето и може би малко ще те гризе съвестта, че си го оставила. Но, няма смисъл от излишни терзания, щом желаеш да работиш, значи твоето място е там. Не забравяй, че децата са щастливи, когато и родителите им се чувстват така. Ще трябва да усвоиш и нови трикове, да цепиш минутата на две и да съумееш да не изтощаваш батериите си до край на работа, защото детето ти ще очаква същото внимание, както и преди. Ето няколко простички трика, с които да улесниш прехода и за двете страни.

1. Не се връщай у дома изгладняла като вълк. Първо това прави човека раздразнителен и нетърпелив и второ, ако си похапнала леко предварително, ще можеш веднага да обърнеш внимание на твоето малко слънце. Преди тръгване от работа изпий чаша чай или хапни едно плодово кисело мляко.

2. Не се хвърляй като лъвица да разрешаваш всички работни проблеми. Не забравяй своите приоритети. Ако изхабиш цялата си физическа и душевна енергия за професионални проблеми, какво ще правиш като се прибереш у дома? Детето ти едва ли ще разбере защо си уморена и не искаш да си играеш с него или да го изслушаш. Избягвай излишните дразнители и мърморковците, съсредоточи се върху позитивните си колеги.

3. Не говори за работата си у дома. Нека детето не остане с впечатление, че тя е по-важна от него. Не преставай да му повтаряш, че го обичаш и че то е най-важното нещо в живота ти. Малките имат нужда от това, дори и да не го показват. Те трябва да са сигурни в любовта ти, особено когато вече не си наблизо постоянно.

4. Разговорите с малкото трябва да са приоритет. Освен да е нахранено, облечено и обуто, детето има двойно по-голяма нужда да си комуникира с теб и татко му. Това може да става и под формата на игра, не е задължително да е просто разговор. Може да рисувате заедно или да гледате филмче, което да коментирате.

5. Детето ти може да бъде истински помощник у дома. Възлагай му малки задачки, които след като се върнеш инспектирай. Ако е свършило нещо – поощри го, дори и да не е перфектно. Ако не, тогава можеш да му покажеш как да го направи или да го свършите заедно. Включи го в приготвянето на вечерята. Децата се чувстват приобщени, полезни и ценени, когато допринасят за нещо у дома. А и това е още един начин да сте заедно.

6. Интересувай се от заниманията в детската градина. Накарай детето да ти изпее песничката, която са учили или да ти разкаже на какво си е играло там. Така животът в детската градина и този у дома ще бъде свързан и преходът ще е по-лесен. Може да повторите игрите и у вас.

7. Не забравяй, че работата е просто част от възможностите за развитие на професионалните ти качества и източник на финанси. Ако тя е смисъл на живота ти, много скоро можеш да изгубиш опорна точка. Най-хубавото и смислено нещо са децата и семейството ти, сигурен пристан по всяко време, а и също така достойно поле за изява като майка и личност. Защото възпитанието на личности е всъщност най-важната и отговорна работа.

8. Бъди внимателен слушател. Следи за реакциите на детето си в различни ситуации, не забравяй, че всяка промяна се отразява неминуемо върху детската психика. От теб зависи да уловиш тези импулси. Не отминавай ако мъникът иска да ти каже нещо много важно според него. Дори да е незначително, детето ще се почувства обичано, защото си забелязала неговите проблеми.

9. Не пропускай възможност да се посъветваш с детето. Дори за нещо съвсем дребно, важното е то да участва в решенията, твои лични или на семейството. От това коя блуза да сложиш, до това какво да приготвиш за вечеря, важното е то да се научи да избира и да взема решения. Разкажи му за твоите дилеми с прости думи. Покажи му, че цениш мнението и съветите му. Така то ще се научи да формулира и изказва свое мнение.

10. Планирай съботата и неделята още от четвъртъка. Обсъди плановете с партньора си и организирайте хубаво преживяване за семейството. Може да е пикник на някоя поляна в градския парк, може да е разходка в планина или извън града до някое село. При всички случай отделете време, в което цялото семейство е заедно. И не забравяй да оставиш работните проблеми преди прага на дома.