За почивката на море с деца се е писало много, но ето мнението на водещ специалист в областта на педиатрията от Мичиганския университет по въпросите, които майките задават най-често:
Защо през последните години слънцето стана по-опасно?
Това не е трик на козметичните компании, които искат да използваш техните слънцезащитни продукти. Просто преди години се знаеше по-малко за всички ефекти от слънчевото лъчение. Освен това озоновата дупка е по-голяма и подобни пробиви се появяват все повече в земната атмосфера. С една дума слънчевото лъчение е по-интензивно и вредно.
Еднакво опасно ли е за децата и за възрастните?
Обедните часове са изключително опасни за всички, но детската кожа трябва да се предпазва по-усърдно, отколкото тази на възрастния. Всъщност загарът е един вид защита от ултравиолетовите лъч, но кожата на бебетата все още не е способна да изработва пълноценно пигмента меланин. Тази функция се развива окончателно до към третата година на детето.
Това означава ли, че не бива да водим децата на плаж преди да навършат три години?
Може да си позволиш почивка на море, но бебето задължително трябва да е под чадър, по възможност дори да е с най-леки дрешки и задължително предпазено с детски слънцезащитен продукт. Часовете за плаж се ограничават задължително до 11 ч. преди обяд и след 17 ч.
Освен това след всяко къпане в морето е добре да измиеш детето с минерална вода и едва след като го подсушиш да о намажеш с крема. Солта и морските капки действат като мини лупи, които усилват ефекта на лъчите и може да доведе неусетно до силно изгаряне.
Ако все пак детето получи изгаряне?
Когато стягаш багажа за море, задължително си приготви и пантенол. Това е чудесно средство за потушаване на кожния пожар. Ако нямаш под ръка, използвай кисело мляко, а приема на много течности е задължителен. Ако изгарянето е сериозно и са се получили мехурчета, задължително заведи детето на лекар.
Как действа слънцето ако детето страда от кожни проблеми?
В общия случай при наличието на невродермит, атопичен дерматит или псориазиц, слънчевите лъчи действат благотворно върху състоянието на кожата. Това не означава, че трябва да прекаляваш с излагането на слънце. И в този случай важат същите правила – на плажа само сутрин и късния следобед.
Ако детето е болно от рахит?
Действително такива деца имат нужда от слънчеви бани, но те могат да се направят и в парка. Витамин де се синтезира при слънчево време и в градинките, разхождай детето често, но на сянка. Избягвай употребата на слънцезащитни продукти, тъй като химичните филтри пречат за синтеза на витамин D. Достатъчни са дори 10-15 минути на слънце на ден, за да се получи нужната доза, при това отново повтарям – в часовете с най-слабо слънце.
Колко често трябва да мажа детето със защитен крем?
Потта ни е вид естествена защита от ултравиолетовите лъчи. Тя съдържа вид киселина, която поглъща UV радиацията. По тази причина ако духа постоянен вятър или след пъпане, кожата е по-чувствителна и предразположена към изгаряне. За това е добре да подновяваш крема след всяко къпане, въпреки че вече се продават и водоустойчиви варианти.
Да съблека ли детето или да го оставя по потник като защита от лъчите?
Зависи от дрехите ако детето е под една година и си на плаж с него, задължително нека има шапка и памучен потник. Всъщност различните материи имат различна пропускливост на лъчите. Например изкуствените тъкани пропускат от 20% до 50% от ултравиолетовите лъчи. А естествените материи не повече от 1-2%.
Напишете коментар
За да коментирате с Вашето име, моля, влезте в профила си.