Правата на детето в семейството

• от

Брак или съжителство? Днес този въпрос стои пред все повече двойки. Но когато се появи и детето, може би е време да се премислят нещата отново.

Брак или съжителство? Днес този въпрос стои пред все повече двойки. Но когато се появи и детето, може би е време да се премислят нещата отново.

Какво казва законът?

Семейният кодекс защитава децата и в двата случая – и при сключен брак, и при фактическо съжителство. Двата варианта обаче не са равнозначни и в определени случаи неженените двойки могат да изпитват затруднения от статуса си.

  • Когато родителите имат сключен брак:  при раждане на детето се счита, че това са неговите майка и татко. По този начин то има установен произход и не се налага да бъде припознавано.
  • Когато живеят на семейни начала: след появата на бебето на бял свят е необходимо бащата да го припознае. Процедурата е лесна, като в този случай детето е с равни права и задължения с тези на децата с женени родители.

 Правата на детето в семейството  

Брачни неволи

  • Раздяла или развод

При всички положения, с брак или без, децата имат право на издръжка при евентуална раздяла или развод на родителите си. В случай на отказ тези права се отстояват в съда.

  • Осиновяване

Тук с предимство се ползват женените двойки, но това не означава, че осиновеното дете е с по-малки права от останалите. Въпреки всичко, за предпочитане е, ако двамата сте решили да осиновите дете, да сте скрепили съюза си с брак.

  • Смърт на родител

Когато единият родител почине, детето го наследява, независимо от това дали е имало сключен брак. Но ако мъжът не е положил своя подпис в гражданското, жената няма право на претенции към неговото наследство и то се разпределя сред другите законни наследници.

  • Имущество

Новият Семеен кодекс предвижда различни възможности за имуществено отношение между съпрузите:

- разделно имущество – всичко, което придобие единият партньор по време на брака, остава за него;

- общност – всичко придобито е общо (с изключение на банковите влогове);

- договорен режим

Тези споразумения могат да бъдат променяни впоследствие. Ако преди сключването на брака не е посочен никой от вариантите, се смята, че съпрузите са се спрели на принципа за общност на придобивките.

Бащинство

За баща на детето според закона се приема мъжът, който към момента има сключен брак с майката. Ако истинският баща обаче е друг и той реши да предявява претенции за бащинство, би срещнал сериозни затруднения в съда (подобни казуси често са сложни).

Социални придобивки

Ако майката няма сключен брак с таткото, а той не е припознал детето, законово тя се води самотна майка, независимо, че живее на семейни начала с него. Този статут й дава някои предимства: при записване в детска градина, облекчение на таксата за млечна кухня, социално подпомагане и получаване на помощи и финансови средства по различни социални програми. От икономическа гледна точка това може да е изгодно, но истински обвързаните семейства едва ли се ръководят от подобни интереси и дребни сметки.

*Данъци
По отношение на данъците има облекчения за самотни родители и тези, които нямат сключен брак, биха си спестили семейния данък. От друга страна обаче за семействата има друг тип облекчения и възможности, така че е трудно да се прецени кое е по-изгодно от финансова гледна точка.

*Бюрократични спънки
Има ситуации, в които отсъствието на брак може да създаде затруднения при оформянето на определени документи. Законът предвижда това, че двамата родители заедно и поотделно представляват своето дете. Ако те имат сключен брак, всеки от тях може да подава документи, свързани с детето.

Бракът – преди или след бебето

Бракът – преди или след бебето

Много двойки избират да отложат сватбата за след раждането на детето, но това утежнява процедурата, тъй като се налага първо да се направи припознаване, а след това да се сключи и брак. Ето защо майката и бащата трябва да претеглят плюсовете и минусите и да вземат най-доброто за тях решение, без да робуват на предразсъдъци, че непременно и на всяка цена се налага да се оженят преди появата на детето (било то заради близки, роднини или под нечий натиск), или да се ръководят от модата „фактическо съжителство“.

Идва ли краят на свободата?

Бракът сам по себе си е израз на свободната воля на човек и се сключва при желание и от двете страни. Той не ограничава свободата, а увеличава чувството за сплотеност и сигурност. Често след сключването му партньорите се успокояват, без това да накърнява нуждата им да бъдат свободни и да запазят личното си пространство.

Психологически климат

В интерес на детето е родителите да имат здрава връзка помежду си, което предполага брак. Такава е официалната позиция на българското законодателство. На този принцип се градят и обществените нагласи по въпроса. Важното е също така мъжът и жената да имат сходни представи и желания относно брака, за да не се чувстват ощетени и неравнопоставени. В най-добрия случай това се уточнява още преди появата на бебето, но никога не е късно за промяна и в бъдеще – все пак си остава въпрос на личен избор.

Брачната институция, освен че регламентира нещата законово, дава и лична сигурност, като осигурява спокойствие и в някаква степен гаранции на официалното семейство. С встъпването си в брак съпрузите си обещават да се грижат един за друг, и за техните бъдещи наследници. И не че без сватба биха изоставили децата си, но чувството за цялостност и завършеност придава друг привкус на връзката помежду им.