Едва ли има майка, която да не е била на ръба на нервна криза, изпаднала в безпомощна ярост пред поредните бели на любимите си деца. Ако ти се случва, не се обвинявай че си лош родител и не забравяй, че 99% от нас са били в подобна ситуация.
Тънкостите на дисциплината са много, но в крайна сметка не е нужно да завършиш висше образование, за да отгледаш дете. Въпросът е как да бъдеш позитивна, да запазиш нервите си здрави и да възпиташ детето си като му дадеш най-доброто.
Като начало е важно да знаеш, че е абсолютна загуба на време да се стремиш към съвършенство. Не е нужно детето ти да става гений, къщата ти да е под конец и всичко да блести от чистота. Важното е ти и семейството ти да се чувствате щастливи и в артистичен безпорядък, а това че хлапето е донесло двойка едва ли означава, че е неудачник. Важното е то да има интереси и свои занимания.
Основните правила, които важат за всички деца, що се отнася до позитивната дисциплина са:
- Давай колкото се може повече любов. Любовта не разглезва, тя изгражда истински личности, уверени в себе си и можещи да обичат. Повдигай самочувствието на детето като му показваш колко го цениш, колко е специално за теб и за татко му.
- Наложи прости и ясни правила и ограничения. Детето ти има нужда от това да знае до къде се простира позволеното и до къде не. Когато започне да разбира непременно му обяснявай защо нещо му е забранено, направи го с нормален тон, в никакъв случай не викай. По-добре дори застани на неговото ниво. А по възможност изобщо избягвай да попада на изкушенията на забранените неща.
- Не забравяй да бъдеш пример и да даваш подходящи такива.Действието говори по-добре, отколкото думите. Нека детето ти да наблюдава на живо правилата, които искаш да му внушиш. В никакъв случай не ги нарушавай пред него. Иначе подкопаваш собствения си авторитет и вярата му във вас. Същото важи и за останалите членове на семейството.
- Не пропускай похвали за добро поведение. Оценявай подобаващо случаите, когато детето е изпълнило нещо така, както ти си му поръчала. Дори да не е съвеем точно, просто го похвали и му покажи, че се е справило чудесно.
- Не виждам, не чувам. Понякога да се направиш, че не виждаш лошото поведение е по-добре, отколкото безкрайните забележки. За детето ти най-важното е твоето внимание и отношение. Ако не го получи може просто да престане да те предизвиква. Разбира се това не важи в случаите когато нагрубява или пък удря някого.
- Не го критикувай пред други хора. Унизително е и детето ти със сигурност има изострено чувство за достойнство. Имай предвид, че и епитети като „лош” или нещо още по-тежко, само ще влошат нещата. По-скоро ще накараш детето да е упорито и инатливо, отколкото да те послуша. Пък и признай си с ръка на сърце, едва ли обичаш да ти правят забележки пред свидетели. Насаме някак си се преглъща по-лесно:)
- Възнаграждавай детето. Може да е с прегръдки, но трябва да има нещо, което да го поощрява при правилно поведение. Можеш да направиш почетна дъска на малчугана и при всяко добро дело или поведение да отбелязваш с точки. На края на седмицата ги събери и определи награда според броя им. Избери нещо, което детето обожава.
- Разсейвай го от изкушенията. Ако има нещо, което провокира твоето дете, просто се опитвай да го избягваш на всяка цена. Бъди една крачка преди него и предвиждай реакцията му, за да предотвратяваш неприятни изблици или поведение. Насочвай вниманието му към нещо друго, което също би го заинтересувало, но не представлява опасност.
- Позволи на детето да има контрол. Поне до някъде то трябва само да избира нещата от ежедневието си и да се учи как да го прави. Това изгражда самостоятелност, дава му чувство на свобода и удовлетворение, че нещата зависят от неговото мнение. Нека сам да избира каква блуза да си сложи, какво да хапне или къде да играе. Можеш да измислиш още много неща. Важното е то да решава. Ако се боиш, че ще посегне към тънка дреха, просто избери три, четири и му дай да избере между тях. Изобщо насърчавай самостоятелността му.
Напишете коментар
За да коментирате с Вашето име, моля, влезте в профила си.