Възрастта за първо дете се покачва. Сред 40-годишните жени се случва дори едната да разхожда внуче, а другата първата си рожба. Какви са ползите на ранното и късното майчинство?
Когато си на 20 години, ти се струва, че всичко предстои и няма смисъл да бързаш за нищо. Планираш да учиш, да направиш кариера и едва тогава идват децата. Да станеш майка в този момент от живота ти е по-скоро случайност, която те принуждава да се адаптираш внезапно към отглеждането на малкото. Ако срещата с бебето те подмине до 30-ата ти година, твоите изисквания към половинката ти вече са толкова високи, че единици се вписват (и то частично) в характеристиката за бъдещия татко на децата ти. Успокоява те мисълта, че все още изглеждаш перфектно и тепърва ще откриеш голямата си любов...и така се озоваваш в края на активната си репродуктивна възраст.
Негативи на късното майчинство или Защо не бива да чакаш толкова много
- На първо място, защото може въобще да не успееш да забременееш или това да се случи доста трудно. В идеалния вариант ще заченеш бързо, но притесненията около износването на едно здраво бебе и евентуалните проблеми с твоето здраве, са съвсем реални. Пренаталните тестове са задължителни, а резултатите не винаги толкова добри, колкото биха били преди 10 години.
- Майчинството, което през бременността е по-скоро изпитание за тялото ти, след раждането се превръща в изпитание на нервите ти. За никого не е тайна, че по-възрастните са по-напрегнати и изнервени родители. Те по-трудно издържат капризите на малчуганите и се вторачват много повече във възпитанието. Освен това трудна възраст като пубертета на детето спокойно може да съвпадне с критическата на майката.
- Съвременната майка над 35 години е изключително загрижен родител. Тя е обикновено високо образована и непрекъснато информираща се. Чете всички най-авангардни проучвания и ръководства за родители и постоянно я преследват подозрения, че не се справя перфектно. Това неизбежно я прави по-тревожна и прекалено обгрижваща рожбата си, която от своя страна е постоянен обект на вниманието й. Това действа затормозващо на детето и блокира неговата спонтанна изява и инициативност.
- Децата имат нужда от контактите с бабите и дядовците. Колкото по-късно станеш майка, толкова по-вероятно е твоите родители да са в напреднала възраст и въобще да не са в състояние да помагат и да се радват на малките.
И все пак, какво дава на теб и детето късното родителство
- Възможността да оцениш с очите на зрял човек истинското чудо – появата на детето ти и да му се радваш пълноценно. Да се наслаждаваш на всеки миг с бебето, а не да се чудиш как да се измъкнеш, за да отидеш на дискотека.
- По-възрастните майки са много по-подготвени за това, което им предстои и се отнасят с голяма отговорност към децата си, които понякога са дълго чакани.
- Материалното ти положение (собствен дом, по-висока заплата) и професионалната ти реализация в средата на 30-те ти години, дават сигурност, от която всяко дете има нужда.
- Вместо тепърва да инвестираш в собственото си образование, ще можеш да насочиш повече средства и усилия в това на детето си.
Независимо в кой момент от живота ти (планирано или не) се появи детето ти, за него е най-важно да получи цялата ти любов и ласки.
Минуси на ранното майчинство
- Едва си прехвърлила 20. Точно си започнала да учиш в университет или си намерила работа. Кроиш планове за пътешествия, нямаш търпение да опознаеш света, а ето че шеметната ти първа любов носи своите плодове. Ако и таткото е на твоите години, най-вероятно бабата и дядото ще поемат грижата за малкото, а ти почти няма да разбереш какво е да си майка.
- Бебето се превръща в постоянна пречка за повечето ти начинания, които или трябва да пожертваш в името на малкото (не че не си струва), или да прекроиш според новите обстоятелства.
- Най-вероятно предизвикателствата с гледането на бебето и грижите при всяко боледуване ще те заварят неподготвена. Ти самата отскоро се справяш сама, а ето че още един беззащитен човек зависи от теб.
- Връстниците ти са постоянно по купони, а ти трябва да останеш с малкото вкъщи. На този етап от живота ти трудно можеш да разбереш колко по-ценни са моментите с бебето, които никога няма да се повторят.
Плюсовете да си майка на 20 години
- В чисто физически план тялото ти е с отлични репродуктивни способности. Ще забременееш „от раз“ и ще се възстановиш изключително бързо след раждането.
- Ти самата доскоро си била дете и отглеждането на малкото за теб ще бъде безгрижно като игра, особено ако имаш подкрепата на родителите си. Надали ще си майка орлица, а това ще даде на детето простор за себеизява.
- Няма да се вторачваш толкова в мъника и той ще расте покрай другите ти емоции и планове, които в тази възраст са много динамични. Както се казва: няма да усетиш кога ще порасне.
- Към 40-ата ти година вече голямото ти дете ще бъде истински твой приятел, ти няма да имаш толкова грижи, а все още ще си в разцвета на силите и възможностите си.
Напишете коментар
За да коментирате с Вашето име, моля, влезте в профила си.