Защо силната кашлица понякога води до повръщане и как да помогна на детето? Валерия Минкова, Пазарджик
Най-често до повръщане при силна кашлица се стига, ако в носоглътката, където се намират кашличните рецептори, се стичат секрети от носа. Детето не може да отхрачи и се освобождава чрез повръщане.
6 год. - до тази възраст може да продължи разрастването на третата сливица, възможна причина за кашлица и "хъркане" при малките.
- Първата стъпка при подобен инцидент е да заведете малкото на лекар, който ще прецени дали става дума за инфекция. Подходящото лечение в такъв случай ще реши всички проблеми, които изхождат от това състояние, а именно повръщане при закашляне, последвано често и от уплаха, безапетитие и неспокоен сън.
- При децата над 1 година причина за кашлицата може да бъде и хиперплазията – разрастването на третата сливица. При контакт с вируси или бактерии сливиците усилват своята секреция, стават по-оточни и правят носните ходове непроходими. Така се задържат секрети в носоглътката и това кара децата да кашлят и "хъркат" през нощта. Добре е в тези случаи детето да бъде консултирано от специалист УНГ, който да установи състоянието на сливиците и по-специално свръхрастежа на третата сливица и да се предприемат мерки.
- При подобни състояния изключително добър ефект дава инхалацията и почистването на носа с физиологичен серум. В по-обострени състояния може да се стигне и до приложение на противоалергични средства с цел да се намали отокът и да се подобри проходимостта на носните ходове.
- При децата в кърмаческа възраст причина за такова повръщане може да бъде гастроезофагеалния рефлукс (незатвореният мускул на хранопровода води понякога до връщане на храна от стомаха). Високата киселинност на течностите в стомаха допълнително раздразва хранопровода и това може да бъде предпоставка за честа нощна кашлица, свързана с повръщане особено при по-малките. Лечението на рефлукса води до прекратяване на тези пристъпи.
- Друга причина за кашлица, свързана с повръщане, може да бъде консумирането на неподходящи храни. Семки, фъстъци и всички други видове ядки не бива да се дават на малките деца, тъй като при задавяне с тях частички могат да попаднат в белия дроб и да станат причина за постоянна инфекция и кашлица без температура или зачервено гърло.
Нужно е да знаеш...
В случай, че кашлицата продължи след изясняване на причините и след отзвучаване на острото състояние, трябва да се помисли за стриктната хигиена на жилището - редовно бърсане на прах и освобождаване на детската стая от плюшените играчки и килими, които могат да алергизират малкото.
Овлажняването на въздуха, особено в зимния период, също е много важно, тъй като сухият въздух допълнително дразни инфектираното гърло.
Чудесен ефект имат инхалациите преди лягане, които (при изключен инфекциозен проблем) могат да се правят само с физиологичен серум, без в него да се добавят специфични медикаменти. Ако се добавят такива, те трябва да са препоръчани от лекар.
Консултант: д-р Радка Масларска, началник на неонатологичното отделение в МБАЛ "Токуда Болница София”
Напишете коментар
За да коментирате с Вашето име, моля, влезте в профила си.