Блог
следродилна депресия?!
• от Николас Николов •
Много жени започват да чувстват в момента след раждането дотолкова силна еуфория, че изглеждат готови да заобичат целия свят. За съжаление обаче това настроение не продължава дълго. Скоро се заменя от съвсем различни усещания – неочаквано ги обзема ту състояние на тревожност и необяснима раздразнителност, ту агресивност и безпричинна плачливост. Човек по принцип би помислил, че в периода на майчинство жената би следвало да се радва на изключително положителни емоции, а всъщност какво се получава...
Безпокойство, потиснатост, умора, раздразнителност, пристъпи на паника, чувство за нереалност на случващото се, неспокоен сън, загуба на апетита и либидото, безпомощност в домашните ангажименти, загуба на любовта към детето – всичко това са признаци на доста разпространената следродилна депресия. А като следствие от нея се получава така, че жената престава да изпитва радост от собственото майчинство, спира да се грижи за външността си, избягва общуването и даже може да се пристрасти към лекарствени препарати или към алкохол.
Следродилна ипохондрия, възникваща в течение на първите няколко дни след раждането, когато имаш безпричинно желание да плачеш, появява се чувство на потиснатост, беззащитност, страх, неувереност в себе си. Следва лека степен на депресия, която се съпровожда с пристъпи на безпомощност, самота, страх и продължава от няколко дни до една седмица.
И накрая хронична депресия – с пристъпи на тревога и страх, когато обикновените работи ви се струват абсолютно непоносими. Такава депресия се развива в течение на първите три месеца след раждането и може да се задържи в продължение на цяла година, а понякога даже три-четири години.
Между другото съвременната медицина днес разглежда депресията като естествена реакция на организма на самото раждане и в последствие на майчинството. Затова младата майка трябва да бъде по-отрано подготвена за това, че след раждането на детето чувствата й могат да станат до известна степен неустойчиви и много бързо да се променят в различни посоки – от радост към отчаяние и обратно. За това тя следва да предупреди и своите близки, за да не възприемат те подобно състояние като някакъв вид капризи на разглезена примадона, а да помогнат на жената колкото се може по-леко и бързо да преживее този период. И така, вие се намирате в стресово състояние. Какво да правите?
Помнете, че настъпването на майчинството ще изиска от вас преосмисляне на целия досегашен начин на живот, в резултат на което ще ви се наложи просто да се приспособите към много неща. И ако преди не сте могли да си се представите без сутрешния вестник и редовния преглед на телевизионните програми например, то с появата на малкия човек в дома ви ще трябва да забравите за всичко това – просто няма да имате време за подобни неща. А за да не се чувствате откъсната от света, слушайте радио (това можете да правите, вършейки каквато и да е работа вкъщи) и ще бъдете достатъчно информирана за най-значимите събития, които се случват в политиката, културата, музиката.
Опитайте се да определите приоритетите си и не се мъчете да поддържате дома си в предишното състояние, за поддръжка на безупречна чистота просто няма да ви стигнат силите. Обнадеждавайте се, че царуващият хаос във вашия толкова спретнат преди дом е само временно явление. Не забравяйте, че е изключително важно да намерите време, за да бъдете дори просто насаме със себе си, да пообиколите магазините, да се видите с приятелка или да отидете в козметичния салон, за да си възвърнете равновесието и връзката с околния свят. Затова не се притеснявайте, макар и рядко, да помолите някой близък да постои с детето ви и не обръщайте внимание на това какво ще си помислят хората.
Не по-малко важна след раждането за вас е и почивката.
Опитайте се да си извоювате определени часове за почивка, желателно е да имате предвид и дневен сън. В случай че не ви се спи, просто се отпуснете, затворете очи и не контактувайте с никого през това време. Изпийте чаша ментов чай или от лайка. Тези билки притежават успокояващи свойства. И ограничете употребата на кофеина, който увеличава нервозността. Докато детето спи, почетете интересна книга. Четенето се явява един от най-добрите методи за избягване на стреса. Вземете под наем касета с някаква комедия. Смехът успешно снема напрежението.
Изключете телефона и вземете гореща вана с ароматни масла. Пуснете си приятна музика и помолете мъжа си да ви направи масаж, който да премахне мускулното напрежение и да повдигне настроението ви. А за да подсилите отпускащия ефект, добавете в олиото за масаж няколко капки ароматни масла. Успокояващи свойства притежават иланг-иланг, сандаловото, лимоновото, портокаловото, лавандуловото и лайковото масло. Между другото често подобен сеанс с масаж може да прерасне в прекрасна интимна любовна сценка.
Намерете време да се занимавате и с физически упражнения. Вече е доказано, че ако в период на депресия се заемете с гимнастика, то емоционалното състояние се подобрява значително по-бързо. А редовното й приложение намалява напрежението, умората, агресивността и депресията, придава бодрост и повдига настроението. При това упражненията ще ви откъсват и от ежедневните грижи. Като ги изпълнявате, вие макар и временно, може да забравите за проблемите си.
Нерядко като причина за депресията може да послужи чувството, че сте се превърнали в обикновена домакиня. В такъв случай наемете детегледачка или дайте детето на ясли в детска градина, а самата вие незабавно тръгнете на работа. И най-важното - не се притеснявайте да се консултирате с психолог, никой няма да ви помисли за ненормална. Помнете, че ако не се ориентирате в това, което ви тревожи, сега, то впоследствие ще е много по-трудно да го направите.
Напишете коментар
За да коментирате с Вашето име, моля, влезте в профила си.