Блог

Как да кръстим детето си?

• от

Няма родител, който не се е замислял по този въпрос. Едни спорят месеци наред, други правят проучвания със значението на различните имена, трети знаят как ще се казва детето им още преди да са го запланували.
Няма спор, че изборът на име на бъдещия ни наследник не е никак лесен. Все пак името е част от живота на човек, а според някои учения името определя и съдбата – спорен факт, който обаче доказва колко голямо значение отдаваме на избора на име.
8124_0.jpg
Точен съвет за това как да си кръстим детето никога не може да бъде даден. Старата българска традиция да кръстим детето на някой от бабите или дядовците му е красива, но не и безопасна. Мнозина от вас вече са се убедили колко спорове и сърдити физиономии може да ви донесе това. Едната баба никога не е по-важна от другата, нито е по-малко баба. Затова, ако бъде „ощетена“, дори да не си го каже, вътрешно ще се чувства предадена.

Някои млади двойки решават да направят компилация от различните имена на бабите и дядовците. В резултат се получават имена, които не звучат никак благозвучно и дори пресилено. Някои от тях са сполучливи, но е трудно да се обхванат четирите имена на бабите и дядовците, така че също има рискове.

Други родители решават, че детето им ще се казва с името на бащата или майката. Подобен избор може да накара вече порасналото дете да се чувства несамостоятелно и винаги в сянката на мама или татко, особено ако е дете на успели родители. Интересен начин, ако държите името на детето ви да е като вашето, е да смените една буква, така че да е подобно, но в същото време различно. Например: Мая – Мия, Мария – Марая, Яна – Ана, Ева – Ема...

Особено модерна практика е децата да се кръщават на чуждестранни герои от филми или книги.8124_1.jpg Ако толкова държите на това, направете го, но се опитайте да останете в рамките на допустимото. Имена като Есмералда, Херкулес, Жосефина, Джонатан, Саймън, съчетани с българска фамилия, ще карат детето ви да търпи леката усмивка на лицата на хората, когато се запознава с тях, че дори и жестоките подигравки на децата.

Някои родители са стигнали още по-далеч, измисляйки имена на децата си. Следните имена са на реално съществуващи хора у нас: Африкан Симеонов, Букетка Градинарова, Гуца Контопишева, Джанка Таралингова, Кифирка Чупетловска , Марулка Сланинкова, Муйо Муев, Паца Пачаръзка, Перко Смърдански, Портокал Портокалов, Салфетка Габровлиева, Стадион Колев, Телефонка Негритова Коритарова, Трошка Пръндачкова, Цоликофер Недялков, Шумейкър Йорданов, Щраус Занов, Шунка Сапунджиева. Когато са кръщавали децата си с подобни имена, родителите им явно са влагали някакъв смисъл, но очевидно не винаги правим правилен избор.

За традиционалистите - най-разпространените имена в България са Мария и Иван. Те са хубави, кратки, звучни и ясни и неслучайно са толкова разпространени. Няма да сгрешите, ако наречете детето си с тях, но с този избор не влагате грам изобретателност и оригиналност.

Особено сполучлив избор е да изберете име, което носи красива символика и в същото време звучи добре. Сполучливи примери са Алиса и Алисия (от благороден род), Анастасия (възкресение), Анатоли (зора), Бела (бяла – славянски, красива – латински), Давид (обичан), Дариана (дар), Елизабета (клетвата на Бог), Елена, Елина (слънце, факла – гръцки), Емануил(а), Емануел(а) (Бог е с нас), Карин, Карина (обичан, обичана), Катерина (чиста, магическа – от гръцки), Лазар (Бог помага), Рафаел(а) (Бог ме излекува), Русалия (русалка – славянски)...

Изборът е огромен и, колкото повече любов вложите, толкова по-добре. Бъдете изобретателни, умерени и сигурни, когато кръщавате детето си. Името е за цял живот (в повечето случаи).