Блог

Колко и какви витамини да приема детето?

• от

Децата, повече от всички други, имат висока нужда от витамини. Причината е, че те растат, организмът им се развива и имат нужда от стабилно количество витамини и минерали, за да са здрави и жизнени.


Витамин С и витамините от групите В са водоразтворими и излишното количество от тях се изхвърля с урината. Витамините А, D, E и К са мастноразтворими и се трупат в организма, затова с тях трябва да внимавате да не предозирата детския организъм.

Колко и какви витамини да приема детето?

За какво допринасят различните витамини и в какви количества трябва да ги давате на детето си?

Витамин С

Витамин С е един от най-“важните“ витамини в човешкия организъм, особено за детския. Той подсилва имунитета, спомага за растежа и правилното развитие на костите и зъбите. Силен антиоксидант и имуностимулатор, витамин С е важен, за да боледува детето ви възможно най-рядко и по-лесно да оздравява. Съдържа се в пресните зеленчуци и плодове.
Дневна доза: до 1 година - 25 мг; 1-6 години - 30 мг


Витамин А

Витамин А е жизненоважен за правилното развитие на зрението на мъника. Полезен и за растежа и състоянието на кожата и зъбите. Съдържа се в млечните продукти, яйцата, рибата. При нужда може да се дава и като добавка.
Дневна доза: до 3 години – 350-400 мкг; от 4 до 6 години – 500 мкг
                                                          
Витамин В1                                     
Благодарение на витамин B1 глюкозата от храната достига до мозъка и нервите. Този витамин може да бъде набавен от много видове храна, така че рядко се случва да има недостиг в организма. Дневна доза: до 1 година – 0.2-0.3 мг; от 1 до 3 години – 0.5 мг; от 4 до 6 години – 0.7 мг.

Витамин В2Колко и какви витамини да приема детето?
Помага за образуването на мусколна тъкан и поддържането й в добро здравословно състояние. За подрастващите Витамин В2 е важен и за лигавиците в организма. Съдържа се в зърнените храни и млечните продукти. Няма опасност от предозиране.
Дневна доза: до 1 година – 0.4 мг; от 1 до 3 години – 0.6 мг; от 4 до 6 години – 0.8 мг.

Витамин В3
Витамин В3 е ключов за превръщането на храната в енергия, затова количеството, което детето приема, е обвързан с енергията, която хаби. По-жизнените деца имат нужда от повече витамин В3. Съдържа се в черния дроб, зърнените храни и рибата.
Дневна доза: до 1 година – 3-5 мг; от 1 до 3 години – 8 мг; от 4 до 6 години – 11 мг.

Витамин В6
Витамин B6 е важен за здравето на кръвта на детето и е ключов за преработването на протеините в организма. Съдържа се в зърнените храни, месото, рибата, яйцата.
Дневна доза: до 6 месеца – 0.2 мг; от 6 до 12 месеца – 0.3-0.4 мг; от 1 до 3 години – 0.7 мг; от 4 до 6 години – 0.9 мг.

Витамин В12
Витамин В12 е нужен за нормализиране и правилно развитие на нервната система и за образуването на кръвни клетки. Съдържа се в млечните продукти и най-вече в месото. Важно е детето ви да приема достатъчно от този витамин.
Дневна доза: до 1 година – 0.3-0.4 мкг; от 1 до 3 години – 0.5 мкг; от 4 до 6 години – 0.8 мкг.

Витамин D

Жизненоважен за развитието на костите и зъбите, особено при подрастващите. Важен е за усвояването на калция в организма и неслучайно всички детски храни имат засилено съдържание освен на калций, и на витамин D. Съдържа се в яйцата, рибата, зърнените храни. Образуването му в организма става най-вече от прякото излагане на слънчева светлина
Дневна доза: до 6 месеца – 8.5 мкг; от 7 месеца до 3 години – 7 мкг. Над тази възраст организмът сам усвоява и образува витамин D.

Витамин Е
Витамин Е разрежда кръвта и предотвратява сърдечни заболявания. Подсилва имунната система и подобрява състоянието на кожата. Бори се срещу свободните радикали. Съдържа се в зелените листни зеленчуци, ядките, яйцата, морските храни.

Витамин К
Витамин К е необходим за правилното съсирване на кръвта и нормалното функциониране на черния дроб. Съдържа се в много храни и, ако детето не страда от някое заболяване, не е необходимо да се следи дозата на прием.

Засилен прием на витамини детето ви трябва да приема през есента, когато имунитетът е понижен и опасността от истински и инфекциозни заболявания значително се повишава.