Детската стая е нещо много повече от стая – тя е замък, убежище, люлка, оазис за въображението и отправна точка за голямото пътешествие на малкия човек. С течение на времето детската стая се превръща в библиотека, „лаборатория” за всякакви експерименти или просто „заключената стая вкъщи”. Идеалният баланс между творчество и практичност при декориране на детската стая й позволява тя да расте заедно с вашето дете. Не е задължително това начинание да срине напълно семейния ви бюджет – с малко фантазия, някои неутрални цветове и достатъчно тематични аксесоари може да създадете стая, гледаща в бъдещето на съкровището ви. Често твърде ентусиазираните бъдещи родители попадат в плен на собствените си представи за „сладка” бебешка стая, дори тематично декорирана под знака на любима детска приказка или анимация. Определено една такава стая дава свобода на въображението, но твърде бързо става безинтересна за малкия палавник. По-практичният вариант е да постигнете бебешкия вид на стаята с помощта на допълнителни аксесоари, от които може да се лишите веднага щом детето смени настроението си, а това ще става често занапред, повярвайте. Освен това е добре да си отбележите наум, че това е стаята на вашето дете – вероятно имате собствена представа за идеалната детска стая, която например вие не сте имали, но е по-разумно да изчакате и мнението на детето си по въпроса. Като начало просто бъдете максимално практични. Първата стъпка, преди да тръгнете на продължителната разходка по магазините, е да огледате избраната стая и да се уверите, че тя е подходяща за бебе, без да забравяте, че то расте наистина бързо. За детето трябва да изберете най-хубавата стая в жилището – по възможност с южно изложение, защото през зимата слънцето е ниско и топли, а през лятото високо и не напича. Хубаво изложение е също източното или югоизточното. Западните стаи са горещи през лятото, а в северните няма достатъчно светлина и слънце.Проверете каква е светлината в стаята в различни моменти от деня – твърде силната светлината сутрин ще буди дребосъка (и вас задължително) по-рано, отколкото бихте си пожелали. От друга страна, ъгъл, който през нощта е осветяван от уличното осветление, ще държи малкото ви съкровище будно точно когато си мислите, че му е време да поспи. Според древното китайско учение фън шуй най-спокоен сън се осигурява, когато леглото гледа към вратата на стаята и поне една от страните му е плътно долепена до стена. Леглото не трябва да е до прозорец. Не забравяйте, че интериорът на детската стая играе важна роля за формирането на детския характер. Това е мястото, където детето ще направи много нови открития, ще изпита много нови чувства.
Кои са основните елементи в детската стая
Да започнем с мебелите. Кое е наистина необходимо и кое само допълва уюта? Ако решите да сте наистина практични, истината е, че за повечето бебета е почти безразлично дали ще спят в пластмасово коритце, постлано с меко одеяло, или в креватче, по-луксозно от вашето собствено. И все пак да не стигаме до подобни крайности. Списъкът с наистина необходимите мебели за бебешката стая включва: - Креватче. Възможностите са две: типично бебешко креватче, което ще ви служи приблизително две години, или такова, което има необходимите приставки, но може да приюти и по-голям поспаланко – с подходящите висящи и въртящи се играчки и украси креватчето отново става „бебешко”. Сами може да прецените кое е по-практичното решение. Не забравяйте, че цветът на дървото на креватчето е определящ както за останалите мебели, така и за цветовете на стаята.
Техническите характеристики, на които трябвада обърнете внимание: ü Преградите: за да гарантират подходящата защита и да отговарятна европейските норми, те трябва:- да имат пръчки, разделени една от друга на разстояние от 4,5 до 6,5 см; това е подходящото разстояние, при което е невъзможно детето да си пъхне главата между тях и да се нарани;- да са на минимум 60 сантиметра височина, измерени от която и да е точка, използвана от детето, за да се изправи на крака; - да са гладки и да нямат елементи, за които детето да може да се хване. ü Подматрачната рамка: най-важното е да бъде здрава и солидна,т.е. да не се деформира, за да улеснява правилното развитие на костната и мускулната структура на детето. ü Матракът: не трябва да бъде прекалено мек, нито да се огъва подтежестта на тялото. Трябва да е твърд, равен и удобен; това означава, че трябва да приема извивките на тялото, следвайки ги, без да ги подсилва. Матраците може да бъдат: ü с пружини. Те са най-използвани. Трайни са, ако са с добро качество; ü от естествени влакна, т.е. от вълна, памук (най-често) или латекс; ü от синтетични влакна, специално разработени за тази употреба; ü от дунапрен, с дебелина 3-4 см, сложен върху здраво дъно, е подходящ за новородено. Дебелината на матрака зависи от възрастта. Матракът, предназначен за малкото дете, трябва да е с дебелина поне 8 см, защото то прекарва голяма част от времето си в спане и трябва да му е удобно. Пълнежът трябва да може да се контролира, т.е. матракът трябва да може да се отваря, за да се види вътрешността му. За предпочитане е да купите специален антиалергичен матрак. И още ... · Креватчетата с подматрачна рамка, която може да се регулира на различна височина от пода, позволяват да не се навеждате прекалено, когато вадите или поставяте малкото бебе в креватчето. · Креватчетата с подвижни прегради, които могат да се поставят на максимална височина и на още една-две междинни позиции, преди да се свалят до долу, позволяват креватчето да се нагласи по най-удобен начин. · Креватчетата с чекмеджета дават възможност да се държат там спалното бельо и пижамките на детето. Важно! Бебешкото креватче не трябва да е в близост до отоплителни уреди, прозорци или електрически контакти. Не прекалявайте с украсата вътре в креватчето, за да избегнете опасността от задушаване на детето. - Маса или поставка за повиване. Може да е специална маса или да пригодите скрина за дрехи. Най-удобната височина за родителя е 87 – 92 см. Добре е да има борд по края на плота, за да не се плъзгат постелките. Поставката за повиване е удобна алтернатива. Може да сложите етажерка в близост – така всички необходими тоалетни принадлежности ще са ви подръка.
- Шкаф или гардероб. Не забравяйте, че първоначално бебето има малко дрехи, но количеството им нараства с всеки изминал ден.
- Стол за кърмене. Ако не можете да си позволите специален люлеещ се стол, използвайте за целта фотьойл, декориран с възглавнички в подходящите цветове.
След като сте набавили всичко необходимо, е време да дадете воля на въображението си. Основните акценти в детската стая са: Стените. Боядисването на стените в неутрални топли цветове позволява украса с тематични, но подвижни фототапети и спестява труд и средства от лепенето на тапети. Цветните отпечатъци от вашите (и на ваши приятели) ръце ще създадат достатъчно шарена и забавна атмосфера, напълно приковаваща вниманието на бебето. Ако сте по-уверени в художествените си умения, може да използвате и маркери за усмихнати човечета например. Ако все пак предпочетете тапетите, по-благоразумно е да са миещи се. Подовата настилка. Паркетът (естествен или изкуствен) е най-лесен за поддържане и не задържа прах, който често причинява алергии. В допълнение тази настилка е най-устойчива на всички предстоящи експерименти на вашето дете в собствената му територия. Лесно почистващият се килим е на второ място по практичност. Като цвят най-подходяща за под е тъмната гама, прикриваща някои от неизбежните поражения. Когато бебето започне да пълзи, внимавайте килимът или мокетът да не е с “остри нишки”.
Прозорците. Когато избирате покритие за прозорците (пердета или щори), търсете лесни за поддържане и измиване. Пердетата не трябва да са по-дълги от перваза на прозореца, за да си осигурите поне известно спокойствие за дните, в които дребосъкът ще проходи. Тъй като бебето се ориентира за времето от денонощието главно по светлината, напълно покриващи щори може да са идеалното решение за вас и безсънието ви. В допълнение някои модели щори предлагат и изолация на прозореца. Така следобедната дрямка на бебето ще е предпазена от светлина и шум. Таванът. Докато подготвяте детската стая, не забравяйте, че първите си месеци бебето ще прекара основно в легнало положение, с поглед, напълно съсредоточен към тавана. Би било прекрасно, ако тук открие приятна изненада. Разбира се, най-впечатляващи за дребосъка са ярките цветове и всички възможни видове висящи играчки, дори светещи през нощта звезди.
Осветлението. Светлината в детската стая трябва да е мека, почти приглушена. Подходящи са настолните лампи и абажурите. Звукова среда. Наистина в стая без много тъкани не се събира прах, но звуците кънтят и усещането е некомфортно. 10 съвета за обзавеждане на детската стая 1. Осигурете безопасността на детето– в стаята не бива да има остри ръбове, необезопасени кабели и контакти. 2. Всички използвани материали– бои, лакове, подови покрития, мебели, матраци - трябва да са безвредни. Препоръчително е завивките и чаршафите на детето да са от естествен памук.
3. Наблегнете на спокойните тонове – психолозите препоръчват топли светли тонове в нюанси на жълто, розово, бедо синьо.
4. Осигурете простор и светлина на малчугана – изберете най-светлата и (по възможност) най-голяма стая в жилището. Това ще ви спести проблеми в бъдеще, тъй като стаята ще бъде място за игра, учене, почивка, среща с приятели.
5. Избягвайте прекалено много вещи и играчки – те създават хаос, а той определено натоварва детето.
6. Изберете правилно осветление – то ще създаде необходимия комфорт за малкия човек.
7. Ефектните тапети и бордюри ще придадат колорит на детската стая.
8. Обърнете внимание на многофункционалността – изберете мебели, които могат да да се използват и когато детето порасне.
9. Не поставяйте цветя в стаята – така ще избегнете опасността от алергични реакции.
10. Не се опитвайте да сбъднете вашите мечти за детска стая – открийте предпочитанията на мъничето и му създайте “царството”, което най-добре отговаря на неговия характер.
|
Напишете коментар
За да коментирате с Вашето име, моля, влезте в профила си.