Блог
Бебето и майката в различните седмици от бременността
•
от
Мартин Милев
•

Ембрионално развитие в 1 седмица на бременността:
Изминалите няколко дни са били изключително важни, дори и да не го съзнавате все още. Около 1.5-3.5 милиона сперматозоида са се били насочили към фалопиевите Ви тръби, но само едно изключително зрънце е успяло да се прицели с най-голяма точност към заветната цел. Яйцеклетката Ви е все още във фалопиевите тръби и се слива със спермата, за да се получи зиготата. Деленето на клетките вече е започнало и се развива с учудващо бързи темпове. Малката Ви зигота ще прекара следващите 7-10 дни в делене и докато бавно се изкачва към матката докато не се сгуши удобно в маточната стена. (Това може да причини леко кървене, за кратко, причинено от излющването на маточната стена, от страната където се е закрепила зиготата. Това е съвсем нормално и не е повод за притеснение.)
А как е майката? Тялото Ви е достатъчно умно, за да разпознае тази динамична мака зигота и вече произвежда протеина Early Pregnancy Factor (EPF), който е имуноподтискащ и ефективно ще пази от това тялото Ви да отхвърли растящата зигота. И което е по-важно Вие ще продължите да произвеждате естроген и прогестерон, които ще предотвратят следваща овулация.
Все още е рано да се чувствате зле, отпаднала, да Ви е лошо или да изпитвате който и да е друг от симптомите на бременността, но се подгответе: съвсем скоро хормоните Ви ще започнат да варират повече от всеки друг път и ще забележите това. Ако сте планирали тази бременност, то тогава сте наблюдавали сутрешната си температура и ще забележите, че тя остава повишена дори и след овулацията Ви. Това е първият сигурен знак, че сте бременна.
Ембрионално развитие във 2 седмица на бременността:
blastocyst Оплодената яйцеклетка сега се разделя на две: амниотична торбичка и ембрион. Основната задача на амниотичната кухина е да предпазва и храни Вашето бебе докато плацентата не се формира напълно. (Плацентата тъкмо започва да се оформя, но няма да може да изпълнява функциите си още около 8 седмици.) Зачатъците на пъпната връв са едва забележими и частично функциониращи, въпреки че не са напълно формирани.
А как е майката? Дори и да не сте сигурни в своята бременност, ако се замислите малко ще разберете защо се чувствате толкова изморена напоследък. Ако се замислите Вашето бебе работи доста, защото се опитва да си набави всички нужни неща, за да има възможност да се развие. Можете да откриете, че гърдите Ви са малко наедрели и са по-чувствителни и може би уринирате по-често. Това всички нормални признаци на ранната бременност. По това време бебето Ви произвежда големи количества от хормона Beta-hCG (Beta Human Chorionic Gonadotropin), който повишава производството на естроген и прогестерон и ако си направите тест за бременност той трябва да отчита положително. Сега е много подходящо време да си насрочите преглед при лекар, за да потвърди той наличието на бременност. Междувременно трябва да се постараете да запазите своята бременност не консумирайте алкохол, не пушете цигари, не използвайте ободряващи вещества и по възможност не консумирайте продукти с кофеин. Сега вече сте отговорни за развитието и здравето на едно много уязвимо малко същество, което разчита на Вас, за да преживее 9 месеца в една здравословна среда.
Ембрионално развитие в 3 седмица на бременността:
Въпреки че коремът Ви не е наедрял и все още си има същата форма съвсем други невероятно промени се случват вътре в него. Точно сега Вашата малка зигота е вече 1.5 – 2.5мм – значителна промяна в сравнение с вързопчето клетки, което беше преди 2 седмици. Мъничето Ви се състои от три пласта: ектодерма, ендодерма и мезодерма. Въпреки, че на този етап не можете да ги видите, това са зачатъците на нервната система, мозъка, стомаха, вътрешните органи, скелета и съединителната тъкан на Вашето бебче. Вашето бебе започва да придобива и по-очертани форми, наподобяващи малка круша. Кръглата част на крушата ще бъде главичката. Може би най-хубавата част от тази седмица е, че около 21 ден Вашето бебче вече ще си има биещо сърчице, въпреки че отделните камери на сърцето няма да са напълно развити, докато не изминат още няколко седмици.
А как е майката? Може би усещате много от симптомите, които и през изминала седмица: умора, подути гърди, често уриниране. Това е нещо съвсем нормално. Не се притеснявайте, ако изгубите някои от симптомите. Калцият е много важен витамин по време на цялата бременност и поради това Вашето тяло ще отделя калций от Вашите кости, за да изгражда костите на бебето Ви. Ако приемът на калций не е достатъчен много лекари препоръчват да започне поемането на пренатални витамини и сега е много подходящ момент за това. За онези от Вас, които имат лактозна нетолерантност, крайните вегетарианци, както и жените които са имали наркотична зависимост, хронични заболявания и за тези, които очакват близнаци – Вие имате дори по-висока нужда от пренатални витамини, за да набавяте необходимите вещества.
Ембрионално развитие в 4 седмица на бременността:
До края на тази седмица заоблените форми на Вашето бебче, с форма на круша, са вече нараснали. И въпреки, че малката главичка на бебето и лицето му не изглеждат, както човешките, защото нямат очи, уши и уста, то вече започват да се оформят ларинксът и вътрешното око. По Вашия ембрион започват да се оформят и малки издутини, които ще бъдат техните ръчички, лакти, пръсти, крачета, колене, пети. И което е по-важното Вашият малък плувец ще си има оформена и малка опашка, до края на тази седмица (но не се притеснявайте това не е истинска опашка, а само края на развиващия им се гръбначен стълб).
А как е майката? Тази седмица не е по-различна от изминалата. Симптомите Ви на бременност може да се увеличат. Симптомите на гадене вече може да се появяват при някои жени. Въпреки че това се случва най-често сутрин, то може да Ви се повдига и през деня, и през нощта дори. Най-общо повечето бременни жени не изпитват гадене до 6 седмица.
Сутрешното неразположение се дължи на някои промени, които се случват в тялото Ви. Първо в момента изпомпвате такива големи количества естроген и прогестерон, в сравнение с обикновено, че тялото Ви все още не може да свикне с това. Второ причината за повдигането сутрин е че организмът Ви се чисти от всякакви токсични вещества, които за Вашия стомах може и да са подходящи, но могат да причинят вреда на бебето, което носите, защото в този момент се формират неговата храносмилателния му тракт и други системи. Така че мислете за сутрешното гадене, като начин да прочистите организма си и да помогнете на бебето си.

Ембрионално развитие в 5 седмица на бременността:
Промените в растящия Ви ембрион не са толкова драстични през тази седмица, както са били през изминалата. Сега расте главичката им , която започва да се развива доста по-бързо от останалите части на мъничкото им телце. Така е, защото мозъкът им претърпява невероятни промени и се развива така, за да може да регулира сърдечния им ритъм, циркулацията на кръвта и всичко останали жизнено важни функции. Колкото до останалата част от миниатюрното им телце опашката, например е вече доста по-изразена. Вече започват лека полека да се развиват зачатъци на черния дроб, панкреаса, белите дробове, стомахът, бели дробове и ноздри, мъничкото им сърчице вече започва да работи по-усилено. Бебето Ви сега е около 4-6мм на дължина.
А как е майката? Тялото Ви все още се пригажда към увеличилото се количество хормони и най-вероятно имате същите симптоми, както и миналата седмица. Много от жените вече ще започнат да усещат първите симптоми на сутрешно неразположение. Ако ареолите на гърдите Ви са малко по-тъмни от нормално-не се притеснявайте-това нормален отговор на тялото ви спрямо промяната в хормоните.
Ако имате котка-избягвайте досег с екскрементите или боклуците, останали след нея, защото както в изпражненията, така и в храната, от която е яла котката Ви може да има паразити-токсоплазмоцити, които да Ви навредят. Разбира се трябва да махнете котката си от вкъщи, просто трябва да готвите всичко с което ще се храните много добре, на по-висока температура, трябва да си миете добре ръцете и всичко с което имате досег. Важно е да носите ръкавици, когато Ви предстой да докосвате земна пръст.
Ембрионално развитие в 6 седмица на бременността:
Много неща ще се случат с Вашето бебе през тази седмица. Мозъкът му все още расте с големи темпове, миниатюрните длани започват да се развиват и започва ранното формиране на на всеки един пръст. Долните крайници не се развиват толкова бързо, затова сега все още имат по-скоро формата на плавници. Досега бебенцето Ви е било в такава форма, че е почти завъртяно в гръг, но през тази седмица торсът им и вратът започват да растат. Въпреки, че малкото чудо във Вашия корем е все още на 6 седмици то вече може да отговаря рефлексивно на докосване.
А как е майката? Със сигурност вече ще имате сутрешно неразположение. Но винаги има изключения сред жените, при които гаденето започва по-късно, а има и един определен процент от жените, които никога не изпитват неприятното сутрешно неразположение.
Можете да приглушите малко симтомите на сутрешното неразположение: изчистете диетата си, не яжте мазни храни, пийте много течности, имайте по няколко леки хапвания през деня, почивайте си, дремвайте и не забравяйте да вземате пренаталните витамини.
Ембрионално развитие в 7 седмица на бременността:
Бебето Ви започва да се развива все повече и повече-физически-главичката му, която е досега е била малко по-голяма и безформена сега вече е става все по-заоблена. Крачетата им започват да растат, пявяват се коленете и отделните пръсти. Очите и ушите им придобиват по-видими очертания и отделни миниатущрни кости в тялото им започват да се втвърдяват. Може да се каже дори и че може да се открие някаква разлика в пола на бебето, въпреки че гениталиите няма да бъдат видими, за да се разпознае полът.
А как е майката? Хормоните Ви все още бушуват и така ще е още около две седмици. Вече започвате да имате по-чести смени в настроенията-ту сте тъжна, то раздразнителна. Почивайте си повече, ако се чувствате изморена. Ходете на арзходки на свеж въздух, праввете леки упражнения. Хранете се, когато се чувствате гладна.
Ембрионално развитие в 8 седмица на бременността:
Вашият ембрион най-после е станал цели 30мм. И ако имахте възможност да надникнете тамвече можехте да видите малкото си бебебнце с невъоръжено око. Което е и по-важно бебто Ви вече започва да придобива човешки форми. Неговата опашка вече е изчезнала и е дала началото на гръбначния стълб. Горните и долни крайници вече стават ясно различими и имат лакти и колене. Точно сега главичкяата на бебето е непропорционално голяма, съотнесена с тялото им.
А как е майката? Вашият малко по-голям от черешка ембрион вече започва да влияе и на тялото Ви. Идват и добрите новини за някои от Вас: ако напоследък сте били разстроени повече от това положение може да започне да се нормализира именно тази седмица, защото плацентата вече сама започва да прави хормоните за бебето Ви. Тя ще започне да нормализира хормоните на бебето Ви и така ще Ви даде на самата Вас да хормоните Ви да се нормализират и да влязат в нормалните граници.

Ембрионално развитие в 9 седмица на бременността:
Готово! Вашето растящо бебе вече е прието в клуба на развитите плодове! Това е много важен и интерес момент от тяхното развитие. Това ще рече, че малкото семенце се е превърнало от просто едно плуващо ембрионче в разпознаваемо човешко същество. През тази седмица ирисите на очите му вече могат да функционират, но въпреки това клепачите им ще останат плътно затворени още известно време. Учиште им започват да се оформят, а вътрешното им ухо започва да се пълни с течност така че Вашето мъниче вече започва да развива усещане за това как да пази равновесие. Крачетата на бебето Ви са все още значително по-къси, но бъбреците му вече функционират, което ще рече, че бебето Ви вече е започнало да уринира.
А как е майката? Наближавата края на първия триместър и освен,ч е вътре във Вас се слуват множество различни неща, които Вие сама можете да забележите, но външно все още околните едва ли биха забелязали, че сте бременна, защото коремът Ви може да се е увеличил незабележимо малко. Много е важно как ще започнеен да се храните Вие и как ще храните мъника. Недейте да преяждате! Сега сте в т.нар ембрионален период, затова обърнете внимание на това дали ядете достатъчно храни, богати на протеини. Помнете, че протеините могат да бъдат намерени в бобените култури, соята и ядките. Спете добре, правете упражнения, подходящи за състоянието,в което се намирате сега, пийте достатъчно течност, като внимавате да не са подсладени с изкуствени добавки и поемайте Витамин C. Ако сега се грижите добре за здравето си Вие намалявате ъзможностите си да страдате от следродилна, остеопороза, диабет, наднормено тегло.
Ембрионално развитие в 10 седмица на бременността:
През последните 3 седмици бебето Ви е нарастнало три пъти повече. А през следващите три седмици то ще удвой размерите си. Вашия мъник все още не тежи никак много, но вече е преминал през един от най-важните периоди на развитието си. Като използва специализирани уреди Вашият лекар вече може да Ви покаже как бие сърчицето на Вашето бебче (145-165 удара в минута). Шансовете за аборт вече са снижени след като вече можете да чуете сърцебиенето му. Основните системи от органи на бебето започват да се развиват, акто вече е започнал да функционира отделителният тракт. И още нещо, важно за бебчето Ви-малкият шампион вече е развил защитни механизми, за да може да се предпазва чрез рефлекси.
А как е майката? Още добри новини за мама: плацентата е увеличила размерите си и функциите си. Вече започва да контролира някои от хормоните на бебето и Ви освобождава от това задължение. Вече би трябвало да не се чувствате толкова зле сутрин. Ако все пак продължавате да се чувствате не разположена з аоще няколко седмици-не мислете, че това е нещо ненормално-случва се на много жени, защото бременността не е стандартизирана процедура.
Ембрионално развитие в 11 седмица на бременността:
Може би вече сте забелязала, че детето ви може да расте страшно бързо. То ще наддаде доста теголо през тази седмица и големината му може да бъде сравнена със синя слива. Вашият малък учен вече изследва тялото си, няй-вече докосва главата, лицето и устата си с мъничките си ръчички. Докосването на устата може да го забавлява с часове. Това се случва главно защото координацията на вашето дете се развива и то може да командва ръцете си. Освен това дланите му вече започват да усещат и то всъщност може да почувства това, което пипа. Тази седмица бебето ви ще се научи още да преглъща, а обонянието и вкусвовите му рецептори ще се изострят. Така то ще помирипе и вкуси света около себе си за първи път.
А как е майката? През тази седмица сутрешното гадене вече трябва да е намаляло или почти изчезнало. Растежа на плацентата и развитието на бебето се отразяват на количеството хормони, кеото произвеждате и вие вече може да се радавате че влизате във втория триместър: време когато и еив и детето ви ще порастнете значително. Освен това вие трябва да се опитвате да увеличите количеството здравословна храна, което приемете, като това не значи че сега ви е разрешено да ядете всичко, което видите. Няма начин нещо, което не е добро за вас да е добро за бебето. Ако сте гладна след вечеря, не хапвайте сладолед, а сис сипете втора порция риба или зеленчуци. Правилното хранене е много важно за развитието на бебешкия мозък и нервна система.
Ембрионално развитие в 12 седмица на бременността:
Бебето ви продължава да расте изключително бързо и вече е около 5 см дълго. Мозъкът расте с най-големи темпове и затова главата е все още непропорционално голяма: всъщност тя е 1/3 от теглото на бебето ви. Главата и вратът все още се изправят, а бебето се упражнява в дишане ползвайки амниотичната течност вместо въздух. Голямата промяна е че малкият човек вече се нуждае от памперси. Всички отпадъци, които бебето прозивежда се изхвълят от организма от майката, но има малко урина, която бебето изхвърля в амниотичната течност, която после диша. Това всъщност е напълно безопасно.
А как е майката? Логично е че с нарастването на бебето нараства и матката ви, която се разширява с около 1 см на седмица и когато дойде време за раждане ще е около 37-42 см. Друга важна промяна е появата на киселините (ако това още не ви се е случило). За да изсбегнете появата им хапвайте по-малки порции и иазбягвайте люто, тлъсто и пържено.
Ембрионално развитие в 13 седмица на бременността:
Това е последната седмица от първия триместър, а бебето ви прдължава да расте и расте. От триместъра този е най-важния за развитието на бебето ви. Сега човечето е около 20 гр и е дълго 9 см. Скоро тялото му ще бъде покрито с малки фини косъмчета, а вкусът и мирисът му се доразвиват. Течността, в която бебето плува също се увеличава поради новият му размер.
А как е майката? Поздравления! приключихте успешно първия триместър, но има оше много до края :biddrin: Гордейте с това, което сте свършили и пожертвали: кафета, газирано, вино...това никак не е малко. Всеки ден е ново начало да подобрите навиците си на хранене и движения. Бебето и тялото ви ще са благодарни. Най-хубавото е, че доста дизайнери вече осъзнават, че да си бременна не значи да не можеш да изглеждаш секци, професионално, спортно или каквото друго си пожелаеш. Ако искате, изчакайте с покупките още 3-4 седмци докато наистина се покаже коремчето ви, в крайна сметка сте бременна и сега не времето да страдете в името на модата

Ембрионално развитие в 14 седмица на бременността:
Не е ли прекрасно? Вие и бебето успешно влязохте във втория семестър. Готова ли сте за предизвикателството? Съвсем скоро вие и бебето ще се запознаете по специален начин. Вече е пораснало до около 9 см и е истински акробат: може да извършва и най-сложните движения и притежава невероятна координация. Цялото тяло на бебето вече се движи, но то е прекалено малко, за да го усетите вие. Движението обаче ще бъде отбелязано при ултрасаунд, най-често в 16 седмица. Освен това бебето мърда очичките си макар да не ги отваря все още. Мъничето вече може да се мръщи, да прави гримаси и да намига. Може и да хваша неща с ръчички, а някои от тях дори си смучат палеца!
А как е майката? Най-голямата промяна за вас във втория семестър е повишената активност на бебето и увеличаващия се брой движения, които вие чувствате. Активността ще се повичава до 3 триместър, когато ще започне да намалява поради липсата на място. Ако смятате че имате газаове или червата ви мърдат странно, това всъщност може да е вашето бебе, което ви казва "здрасти". Скоро ще свинете с движенията, ще ги разпознавате и никога няма да можете да забравите. Неприятните симптоми през втория триместър са замаяност, главоболие и болки в кръста. За съжаление, ако изпитвате болки в кръста още от сега, те ще се усилват до края на бременност най-вече поради напълняването. Макар да няма как да облекчите болките през деня, опитайте да си помогнете нощем и спете с много възглавници. Друг сериозен проблем, който може да се появи е задържането на вода. В по-късни етапи на бременността то допринася за подуването на глезените и ходилата ви.
Въпреки тези неприятности, вторият семестър е смятан за най-вълнуващия и приятен: няма го гаденето, вече изглеждате и се чувствате бременна, но все още не приличате на хипопотам.
Ембрионално развитие в 15 седмица на бременността:
Малкият акробат се чувства много удобно във вашето коремче и се движи много повече от миналата седмица. Ако сте между щастливките, вашето кихане, кашляне или смях провокират слаб ритник или побутване. Повечето жени обаче не усещат бебто преди 17-18 седмица, а някои дори до 22 седмица. Макар ритането и бутането да не е много приятно, когато спите, то е добър знак че бебето се развива както трябва и реагира на заобикалящия го свят. Лакътчета и колената продължават да се развиват и се движат по-спокойно, а краката най-после порастват по-дълги от ръцете. Много от органите работят интезивно, особено сърцето и кръвоносната система. Въпреки че бебето все още няма коса, линията на косата му се е оформила.
А как е майката? Зачевени ли са ви бузките? Чувствате ли се лъчезарна? Това се дължи на завишения приток на кръв и за някои жени всъщност е доста неприятно, тъй като повече кръв означава повече налягане на кръвоносните съдове, а крайния резултат е кървене от носа. Ако това ви се случва често, овлажнявайте въздуха и избягвайте дразнители като прах и пушек. Макар че плацентата регулира хормоните на бебето, вие продължавате да произвеждате допълнителен естроген, което кара лигавиците в тялото ви да се раздуват и причинява запушен нос.
Ембрионално развитие в 16 седмица на бременността:
През тази седмица бебето ви е пораснало 12 см. Растежът е придружен от значителни физически развития. Тялото расте доста по-бързо от главата о размерите им стават пропорционални. Ръцете и краката също порастват до пропорциите, които детето ще има до края на живота си. Очичките още са затворени, но не спират да се движат. Малкото ви най-вероятно си смуче палеца, а доктора се взира в сонограмата, за да се опита да разгадае дали имате момиченце или момченце.
А майката? През тази седмица освен ултрасаунд докторите често препоръчват специален кръвен тест. Тестът проверява нивата на определени хормони и бетъчини във вашата кръв и може да ви информира за вероятността на потенциални дефекти при раждане. Преди да сте се разтревожила е много важно да знаете, че дори и някой тест да е позитивен, проблем с бебето има едва в 3 до 5 % от позитивните случаи. Тестовете не са перфектни, но помагат много при идентифициране на неврални дефекти и синдрома на Даун.
Ембрионално развитие в 17 седмица на бременността:
Бебето е в четвъртия месец и познайте какво? Вашето бебе става все по-голямо, по-красиво и по-умно с всеки изминал ден. Ембрионът е пораснал на дължина, а малките им крайници са станали съразмерни с тялото и ще продължат да растат равномерно заедно с тялото. Различни части от мозъка се развиват, за да може да се развие слухът на бебето и останалите им сетива. Ако ви предстой да си имате момченце, тогава е добре да знаете, че точно сега нейните яйчници вече са произвели милиони миниатюрни зачатъци на яйцеклетки, които самослед няколко седмици ще се превърнат в истински яйцеклетки.
А как е майката? Въпреки че вторият триместър често се определя като най-приятният бъдете подготвени за няколко по-неприятни изживявания тази седмица или в предстоящите седмици можете да изпитате остра, пронизваща болка в долната част на корема, като най-често се появяват към края на деня. Знайте, че това е нещо нормално. Някои лекари съветват да се спи на лявата страна, тъй като леженето по гръб може да притисне тазовите ви вени, като така се намалява притокът на кръв в долната част на тялото. Като лежите на лявата си страна, така облекчавате напрежението и позволявате кръвта да циркулира нормално.

Ембрионално развитие в 18 седмица на бременността:
Бебето вече е и по-тежко. Това е много важна седмица за кожата на бебето ви-вече има два забележими слоя-епидермис и дермис. Кожата им се покрива с мазна, мека като восък и кремообразна субстанция. Тя служи за предпазване на все още тънката и чувствителна кожа на бебето от нараняване и освен това именно тази мазна субстанция помага бебето да излезе по-лесно по време на раждането. А що се отнася до тези жени, които ще си имат момиченца-точно през тази седмица на вашите момиченца ще имат развита марка и вагинален канал.
А как е майката? Може би ще ви е по-трудно да дишате, това е защото сега вече не толкова малкият ви корем притиска белите дробове. Имайте предвид и това, че докато растете на размери вие започвате да произвеждате и повече кръв, а това може да снижи кръвното ви налягане, така че по-резките движения и рязкото изправяне могат да причинят завиване на свят, но това е нормално, но недейте да правите резки движения често. Сега вие произвеждате и повече меланин, което може да предизвика появата на по-тъмни петна по кожата на цялото ви тяло. Но не се притеснявайте, тези тъмни петна ще се махнат скоро след раждането.
Ембрионално развитие в 19 седмица на бременността:
Вашето бебе вече е около 25,4см на дължина. Именно сега лекарите вече могат да започнат да мерят ръста на бебето ви от глава до пети. Тази седмица бебето ви ще започне вкусната диета – тя се състой от амниотична течност, която сега вече бебетата могат да поглъщат, храносмилат и да предвижват обработената субстанция към червата си.
А как е майката? Много лекари препоръчват точно сега да продължите или да започнете с физически упражнения, подходящи за бременни, те могат да спомогнат много за раздвижеността ви и да намалят напрежението и болката, която можете да изпитвате в ежедневните си дейности. Вървенето, бягането, плуването и йога са много подходящи за сърцето ви, което точно сега се преработва. И не на последно място упражненията могат да ви помогнат в това да не натрупате много излишни килограми. Разбира се трябва да избягвате спортовете, при които сте подложени на риск от нараняване, падане или удар в стомаха, така че стойте далеч от баскетбола, волейбол, футбол и ски.
Ембрионално развитие в 20 седмица на бременността:
Малките и деликатни кости на бебчето ви продължават да се вкостеняват и втвърдяват. Вече започват да се оформят зъбите на бебето, но те са скрити под венците им. А крайниците им вече достигат нормалните си размери. Розовите им устни са все по-очертани и помагат в пренаталното сукане на палеца. Ако очаквате момченце то тогава е добре да знаете, че точно сега тестисите им се смъкват надолу, въпреки че все още не са преминали коремната стена.
Клепачите и веждите на бебето ви са вече видими, а мъничето ви вече все повече и повече прилича на истинско бебе. Вече сте на половината от бременността си,а все още ви предстоят големи промени.
А как е майката? На моменти може да си мислите, че бебето ви е кикбоксьор, който никак не мисли за това че вие сте изморена и имат нужда от малко почивка и сън. За ваше съжаление мъничето ви няма да разбере вашите нужди и ще продължи да бушува до края на бременността.
Ембрионално развитие в 21 седмица на бременността:
Вашето красиво малко очудващо бързо растящо бебче ще наддаде цели 45 грама и това е само началото! През следващите 5 седмици то наистина ще се уголемява! За сега имаме щастието да обявим добавянето на бързи движения на очичките, които са в основата на всеки здравословен бебешки режим. В кожния отдел: меката, тънка кожа на бебчето е доста червена, почти прозрачна и малко сбръчкана. Не се притеснявайте, това не е някакво вътреутробно състаряване. Просто малкото му хитро телце му осигурява допълнително място, което ще се запълни веднага щом вашето мъниче започне да натрупва бебешка мазнина. И все пак, това няма да стане в следващите няколко седмици. През това време бебчето ви ще влезе в ролята на истинска машина за растеж! Започва изграждането и на т.нар. „кафява мазнина”, която ще помогне на бебето да поддържа телесната си топлина. Това е особено важно, тъй като то все още не е в състояние да регулира само температурата си.
А как е майката? Вече сте навлезли с пълна сила в режим “бременност”. Точно сега повечето майки се чувстват доста добре. Може дори вече да усещате слаби контракции на матката – не се паникьосвайте, това е съвсем нормално. Всъщност, матката ви контрактира цял живот – сега обаче има достатъчно натиск върху мускулите й и можете ясно да различите контракцията.
Ако все още се чудите дали да купите дрехи, които са специфични за дадения пол, време е да се отправите смело към ехографа... освен ако не сте от “планиращия” тип. Благодарение на технологиите, с които разполагаме, за модерните двойки е очевидно, че определянето на пола по-рано улеснява планирането, подготовката на детската стая и покупката на неща “в правилния цвят”. Разбира се, за някои родители това няма значение. Ще обичате вашето мъниче независимо какво е. Има и много двойки, които си падат по неизвестното и избират да оставят пола като крайна изненада. Поговорете с партньора си и решете кое е най-доброто за вас. Само помнете, че след като веднъж сте разбрали, няма връщане назад! Бъдете уверени при вземането на решението си.
Ембрионално развитие в 22 седмица на бременността: Нарастването трябва да продължи! Нищо чудно, че растете така – сега вие сте дом за бебе, което тежи около 450 гр и е почти 30 см дълго. До сега перфектния му малък панкреас се е развил достатъчно, че да произвежда сам хормони! Бъдещето на вашето бебе като световно известен въжеиграч в цирка е сигурно: вътрешното му ухо е оформено до такава степен, че то вече има свое усещане за баланс. За щастие на вашия малък изследовател, балансът повишава физическите възприятия, които той има от заобикалящата го среда – усещането на кожата, частите на тялото и жизненоважната пъпна връв са големи семзорни преживявания. В момента вашето бебе доста наподобява огромна стафида, тъй като всяка седмица се появяват нови бръчки. Не се притеснявайте, това прекомерно сбръчкване е начина, по който кожата на бебето се подготвя за времето когато ще започне да се натрупват неустоимите бебешки мазнинки!
А как е майката? Отделете минутка да помислите върху това: матката ви се е разпънала до такива размери, каквито не сте и подозирали. Не толкова приятната част от това е, че това разтягане могат да се появят стрии на корема ви. Ако това ще ви успокои, стриите са много често явление. Не се оставяйте да ви подмамят да си купите скъпи кремове, които би трябвало магически да накарат стриите да изчезнат. Сриите са белези върху кожата ви и няма да изчезнат с повърхностно мазане с крем. Но можете спокойно да нанасяте алое-вера (и други лосиони против сърбеж), за да намалите сърбежа. За да предотвратите появата на стрии се препоръчват кремове с кокосово масло и витамин Е и все пак няма гаранция, че тези неприятни белези няма да се появят въпреки усилията ви в тази насока. Освен това е възможно в следващите седмици лекарят ви да ви препоръча да направите изследване за кръвна захар. Накои жени са склонни към повишаване на кръвната си захар по време на бременността. Не повече от 5% от жените имат положителен резултат на този тест, а ако вие сте сред тях, вероятно ще се наложат някои допълнителни тестове за по-сигурно. Ако накрая пак се окажете с повишена захар, консултирайте се с лекаря си или с диетолог за лечение. Нелекувано това състояние моце да доведе до пренатрупване на мазнини от вашето бебе и като резултат то да се роди с наднормено тегло, което може да доведе до преждевременно раждане и/или секцио.

Ембрионално развитие в 23 седмица на бременността: До сега вече сте свикнали с идеята, че във Вас живее малък гимнастик, но от сега нататък движенията му ще са още по бурни, защото той може да чува и да реагира на външните звуци. Звукът от будилника ви, гръмотевица или дори профучаваща край вас кола на улицата може да подразни ушичките му толкова, че да предизвика ритник или друга буйна реакция. Разбира се това означава, че ушичките му вече разпознават гласа Ви и гласовете на околните. Затова не чакайте – изпейте песничка на вашето малко ангелче. Ако то започне да рита, значи иска да спрете... а може и да е одобрителен ритник! Вие решете. Мъничките вкусови рецептори на бебчето ви растат, а костите му продължават да укрепват. Веничките им се виждат през прозрачната им, все още сбръчкана кожа. (Помислете: ако сте плували в еквивалент на дълга, гореща вана през последните 23 седмици, не могат да ви обвинят, че кожата ви е набъбнала, нали?)
А как е майката? Ако досега никой не Ви беше предупредил за „радостите” около спането по време на бременност, то сега вероятно сама сте започнала да разбирате колко е трудно да намерите удобна поза за сън. Добрата новина е, че хората са измислили специални възглавници, чиито дизайн дава шанс на бременните да спят нощем. Има много различни форми, но Вие неизбежно ще искате нещо, което да подпира корема Ви и освен това да е между краката Ви, за да облекчи поне малко дискомфорта, който със сигурност изпитвате в момента. Ако решите да си купите някоя от възглавниците за бременни, които се продават, най-добре си запазете касовата бележка, защото има жени, за които те не се оказват удобни и може все пак да предпочетете да спите на своя собствен комплект от възглавници.
Ако няма кой да Ви напомня, пиете ли достатъчно течности? Голямото количество вода спомога за намаляване на подуването на коленете и глезените Ви, което се получава от натиска на уголемената Ви утроба върху крехките Ви вени и от който се забавят кръвните потоци в долната част от тялото Ви. Освен това, ако искате да намалите неприятните подутини на глезените Ви по време на бременността избягвайте да седите дълго време, и за стотен път: не забравяйте да се движите, бъдете активни! Запазването на течностите в организма Ви е толкова важно за вашия малък плувец, защото се смята че дехидратацията води до преждевременно раждане. Да, голяма отговорност е, но ще се справите! Вече са минали почти две трети от времето! Браво мами – продължавайте все такa!
Ембрионално развитие в 24 седмица на бременността: Още една велика седмица за вашето магически растящо бебче. Само погледнете списъка за тази седмица: 1) уши: готови; 2) нокти на ръцете: готови; 3) (ако имате момче) тестиси: за 3-4дни ще пропътуват разстоянието от коремната стена до скротума; и 4) белодробни стени: образуват повърхностен слой. Какво е това? Всъщност това е мастна повърхност, чиято основна цел е да подпомага дробчетата на вашето бебе в нарастването им и когато се пълнят с въздух. В случай, че сте любопитни, бебчето ви все още диша амниотична течност, приготвяйки се и тренирайки дробовете си за изпълнения с кислород живот навън. В края на тази седмица детето ви ще тежи около 900 грама и ще е дълго почти 36 см. Вашето сладурче може да е и по-закръгленко, но дори не е близо до пълния си бебешки-пухкав вид. По-голямата част от този „пълнеж” ще се натрупа през дългоочаквания трети триместър. Пригответе се!
А как е майката? Вашето мъниче се движи (върти се, рита, премята се и дори може би играе Кан-Кан) и то така, че
Напишете коментар
За да коментирате с Вашето име, моля, влезте в профила си.