Блог
Страхът от раждането
•
от
Мартин Милев
•
Много от бъдещите майки се страхуват от раждането. Страхуват се и тези, на които им е за първи път и тези, които вече са минали през това, но все пак се боят следващият път, когато раждат. Страхът е лош приятел на бременната. Не трябва да му се поддавате, а да се опитате да бъдете спокойни и уверени. За да стане това е добре предварително да се подготвите колкото можете за раждането, да получите повече информация.
Неизвестността винаги е плашеща, затова поставете си за цел да разберете всичко за процеса на раждането: какви етапи предстоят, какво и кога трябва да правите. Курсовете са бременни са добър начин да научите всичко, което ви интересува, а в допълнение освен лекциите, там можете да присъствате и на практически упражнения, които ще ви научат да дишате правилно, как да се отпуснете и начините на обезболяване. Курсовете са помогнали на много майки и много от тях след изкаран такъв курс, се чустват по-спокойни и не се страхуват от раждането.
Едно от най-често срещаните опасения е, че няма да разпознаят кога започва раждането. Това е изключено, няма как да не разберете. Един от първите симптоми е болка ниско в корема, като при месечен цикъл. След това започват контракциите, отначало по-леки и нередовни, докато постепенно се засилват и стават по-чести. Просто няма как да го изпуснете това.
Първи етап – контракции
При някои те продължават между 12 и 14 часа.За това време шийката на матката се отваря до 10 см и детето слиза надолу.
Втори етап – напъни
Когато контракциите започват да стават по-болезнени и по начесто е време за втория етап от раждането. Мускулите на корема и таза се стягат и се опитват да избутат бебето. Вие трябва да им помогнете като се напъвате и дишате правилно. Този етап завършва с излизането на бебето.
Трети етап – плацента
Остава само да изхвърлите плацентата. Този етап почти не се усеща и минава най-леко.
Много важно по време на цялото раждане е да дишате правилно. Това е важно както за бързото изгонване на плода, така и за доброто му снабдяване с кислород, тъй като то все още го получава чрез пъпната връв от вас. По време на първия етап от раждането дишането е бавно и дълбоко. През втория то се учестява. През третия етап става късо, често и прилича на пъхтене.
Ето някои упражнение, които ще ви помогнат да тренирате различни видове дишане:
Седнете удобно и се отпуснете. Дишайте бавно, дълбоко и спокойно. Не забравяйте за ритмичността при вдишване и издишване – това способства за отпускането.
Дишайте така, като че ли сте се запъхтели след бързо ходене. Това дишане ще ви потрябва през втория етап от раждането. Вие ще имате повече сили да се напъвате.
Честото, ритмично и слабо дишане прилича на пъхтене. То насища кръвта с кислород. Редувайте го с дълбокото дишане – в противен случай ще ви се завие свят.
Вдишвайте през носа, а издишвайте през устата. След това обратното
Нормално е да се страхувате от болката, която ще изпитате по време на раждането. Но не забравяйте, че когато се страхувате, в кръвта ви се изработва хормонът на стреса – адреналин. По този начин се ускорява ритъма на сърцето и дишането и така се забавя раждането. Затова по-добре се успокойте, за да можете адекватно да участвате в процеса. Телата на жените са създадени за това и няма от какво да се боите. Приемете болката по-скоро като ваш приятел, който ви показва кога започват контракциите, а после и кога трябва да напъвате.Реално болезнените усещания отнемат само 20% от времето за раждането. Доверете се на природата и всичко ще бъде наред.
Напишете коментар
За да коментирате с Вашето име, моля, влезте в профила си.