Блог
По-добре ли е да родя със секцио?
•
от
Диляна Денева
•
Жените искат да раждат с цезарово сечение основно поради две причини: Да не изпитват болка и за да е максимално щадящо раждането за бебето. По време на операцията наистина не се изпитва болка, но в един момент действието на упойката свършва и остава следоперативния период, който няма как да не е свързан с дискомфорт. Докато при нормалното раждане жената обикновено става и се обслужва сама на втория час, при оперативното раздвижването и е най-често след 24 часа, а за започване на самостоятелно обслужване трябват дни. Така че, доводът за болката е относителен, още повече че днес съществуват епидуралната анестезия и всички останали форми на обезболяване. Много дискутабилно е също, дали всяко цезарово сечение е по-щадящо за плода,При липса на медицински показания цезаровото сечение няма преимущества за бебето, дори обратно – рязкото изваждане от корема на плода, без да е минало през механизмите на родилния процес може да има определени неблагоприятни последици за новороденото в първите часови и дни. Допълнителна информация, която жените трябва да знаят, преди те самите да пожелаят раждане със секцио е, че майчината смъртност при оперативно раждане и три пъти по-висока от тази при нормално, при това данните са от световен мащаб. Наистина в днешно време майчината смъртност е рядкост, но все пак тези данни трябва да се имат предвид. За съжаление първичния избор за оперативно раждане се поощрява необосновано от някои колеги, водени от различни причини, често нямащи нищо общо с медицината. В случай на отклонения от нормата и заплаха за плода или майката – лесно може да се пристъпи към цезарово сечение. Знаейки всичко това всяка жена може да направи своя избор, приемайки всички положителни и отрицателни страни на решението си.
Напишете коментар
За да коментирате с Вашето име, моля, влезте в профила си.