Блог

Странните симптоми по време на бременност

• от

Когато очаквате бебе, очаквате да качите килограми, но не и косата ви да си смени цвета или обувките да ви омалеят. Бременността може да дойде с всякакъв вид дребни странични ефекти, за които лекарят може нищо да не ви е споменал. Ето 20 изненадващи симптома:

Акне

Бременността прави някои жени по-податливи на появата на пъпки, защото мастните жлези увеличават производството си. От друга страна, ако преди да забременеете са ви се появявали пъпки преди мензис, сега допълнителният естроген може да ги прогони.

Кремовете с ретинол, които се предписват за лечение на акне, не са препоръчителни по време на бременност.

Болки в ставите и връзките

Същите хормони, които отпускат връзките в подготовка за разтварянето на таза по време на раждане могат да предизвикат дискомфорт преди появата на бебето.

Ишиасните болки (които се спускат от кръста надолу по крака) и болките в гърба се свързват с отпускането на ставните връзки. Добрата стойка и удобните обувки могат да донесат облекчение, също както и масаж от терапевт, специализирал се в работа с бременни жени.

Остра или тъпа болка от двете страни на слабините също е често срещано оплакване и се дължи на разпъването на връзките, които прикрепват матката към таза. Ако дискомфортът продължава, обадете се на лекаря си.             

 

 

 

Вагинално течение

 

Докато тялото ви се подготвя за раждането, жлезите в половите органи работят извънредно, така че увеличаването на вагиналната секреция е нормално. Но се свържете с лекаря си, ако то е придружено от други симптоми като неприятна миризма, сърбеж или парене, понеже те са признак за инфекция. Ако сте податливи на гъбични инфекции, промяната в нивото на pH във влагалището отваря вратата за тези микроорганизми.

 

Вкус

 

Някои жени се оплакват от странен металически вкус в устата по време на бременност. Други откриват, че не харесват храни, които са обичали преди или обратното.

Задъхване

 

През първия триместър хормоналните промени може да ви карат да се задъхвате; през последния – растящото бебе притиска ребрата и диафрагмата и остава по-малко място, така че не можете да си поемате дълбоко въздух. Но ако задъхването се появи внезапно или не отмине след почивка, се свържете с лекаря си, тъй като това може да е знак за прееклампсия.

 

Запушване на носа и синусите

 

Промените в лигавиците също могат да предизвикат симптоми, подобни на грип – като запушване на носа, кашлица от стичащ се в гърлото заден секрет и синузитни главоболия. Лекарят или акушерката може би ще могат да ви предложат продавани без рецепта лекарства, които безопасно да облекчат някои от тези симптоми.

 

Кожни израстъци и петна

 

Същите физиологични промени, които карат косата ви да расте толкова разкошно, могат да предизвикат и не толкова добре дошъл растеж. Кожните израстъци са малки топчици кожа, които се появяват под мишниците или по врата, а ангиомите са червени петна, които понякога остават и след раждането. Консултирайте се с лекаря за всеки нежелан израстък, особено ако бързо нараства на големина, променя цвета си или започне да кърви.

 

 

Кървене от носа и венците

 

Освобождаването на прогестерон предизвиква омекване на лигавиците, като по този начин подготвя влагалището и маточната шийка за раждането. Ръка за ръка с увеличената циркулация повишените нива на този хормон може да ви направят по-податливи на кръвотечения от носа и венците. Използването на овлажнител за въздух и слагането на тънък слой гел в ноздрите помага да се предпазите от кървене от носа, като поддържа лигавицата влажна. А предвид, че инфекциите в устната кухина могат да доведат до преждевременно раждане, предпазвайте венците си с редовно миене на зъбите, почистване с конец и посещения при зъболекаря.

 

Мигрена

 

Ако сте страдали от мигрена преди да забременеете, хормоналните промени може в действителност да намалят честотата на главоболията. От друга страна, жени, чиито мигренозни пристъпи са свързани с менструалния цикъл, може да имат повече атаки.

Умората, напрежението, стресът и гладът също могат да провокират главоболие, така че се опитайте да почивате достатъчно и носете нещо висококалорично със себе си за спешен случай. Свържете се с лекаря си, ако внезапно развиете главоболие късно през бременността, което може да е предупреждение за някакви усложнения.                                             

 

Нокти

 

Повишената циркулация в организма по време на бременност може да увеличи притока на хранителни вещества към ноктите, като ги направи по-здрави. Резултатът е – по-твърди и по-бързо растящи нокти.

 

По-големи крака

 

Не, те няма да растат в синхрон с корема ви, но може постепенно да нарастнат с цял номер по време на бременността. Защо? Хормоналните промени могат да предизвикат подуване в ставите и връзките, което прави стъпалата плоски. Купувайте си обувки в края на деня, когато краката са с най-големия си размер и се поглезете с нови маратонки или поддържащи сандали. Но ако забележите внезапно подуване, се обърнете към лекаря.

 

Промени в косата

 

Ето нещо странно – някои жени установяват, че къдриците им се изправят или пък правите им коси започват да се къдрят. И благодарение на повишената хормонална активност косата пада по-малко по време на бременност и често изглежда по-гъста. За нещастие най-вероятно ще изгубите тези допълнителни кичури след раждането на бебето.

 

Промени в очите и виждането

 

Не е шега – бременността може да засегне зрението ви. Повишаването нивата на течностите може леко да измени формата на окото, като така се променя начина, по който се фокусира светлината. Ако носите очила или контактни лещи, може да се наложи подмяната им поне докато бебето се появи. Носещите контактни лещи може изведнъж да установят, че лещите им причиняват зачервяване и дразнене и може да се наложи временно да носят очила. Но внезапни промени или нарушения на зрението – като виждане на звезди ли просвяткване пред очите - трябва да се съобщават на лекаря.                                  

 

Промени в пигментацията

 

Омръзнал ли ви е цветът на косата ви? Бременността може да го промени без да прибягвате до цапащи бои. “Косата ми стана с по-дълбок нюанс на кафявото и аз много харесвам цвета”, казва една майка, бременна с третото си дете. (Ефектът обаче не винаги е толкова желан – веждите на една червенокоса позната, които бяха същия цвят като косата й, станаха черни!)

Кожата увеличава производството на пигменти по време на бременност, като се появява т.нар. линеа негра – тъмната линия, която свързва пъпа и пубисната кост, а също и потъмняването на ареолите на гърдите. Някои жени развиват също и “маска на бременността”, която представлява петнист тен на лицето.

И накрая, допълнителните хормони през бременността може да увеличат чувствителността на кожата ви към слънцето, така че се мажете обилно със слънцезащитен крем, когато не сте на сянка.

 

Разширени вени на вулвата

 

Изненадващото е не какво, а къде жените откриват тези братовчеди на хемороидите. Разширени вени на вулвата са много често срещани по време на бременност поради отпуснатите стени на кръвоносните съдове, увеличеното кръвообращение и натиска на бебето, който възпрепятства връщането на кръв от тази област. Тези вени се усещат по-неприятно когато стоите, така че ходете когато можете и често лягайте или качвайте краката на високо, за да възпрете кръвта от задържане в перинеума ви. Пликче с лед може да облекчи болката, а някои жени са много доволни от носенето на колоездачен бандаж или поддържащи гащи.

 

Силен сърдечен ритъм

 

Ето още едно странно, макар и доста често срещано преживяване – някои жени откриват, че усещат много повече пулса си, защото сърцето се премества по-близо до гръдната стена по време на бременността.

               

Синдром на карпалния тунел

 

Усещате ли изтръпване или смъдене в ръцете? То може да бъде предизвикано от подуване на карпалния тунел, тесен нервен провлак в китката. Попитайте лекаря си дали да използвате специални бандажи за да поддържате провлака отворен.

 

Слюнчене

 

Някои жени откриват, че по време на бременността имат увеличено слюноотделяне, което може да засили гаденето. Опитайте през деня да смучете твърд бонбон, а през нощта покривайте възглавницата си с кърпа, която да попива слюнката.

 

Сънят

 

Бременните жени, особено през първия триместър, често могат да задремят по време на разговор. Тялото ви работи здраво да отгледа бебето, така че си изградете навика да полягвате винаги когато можете. По-късно, когато стигнете последните седмици от бременността, може да ви е трудно да спите през нощта. Многото възглавници помагат – опитайте да спите на една страна с възглавница между краката и друга под корема.

 

 

Сърбежи по кожата

 

Кожата на корема ви се разтяга до съвсем нови измерения и може да протестира като сърби. Някои жени дори развиват изключително дразнещи обриви, които се наричат пруритични уртикариални папули и плаки на бременността – не звучи ли мило?, причината за които не е точно установена. И докато овлажняващите кремове може да облекчат сърбежите, дължащи се на суха кожа, за това състояние може да е необходимо дерматолог да предпише медикаменти.

Рядко сърбежът може да е признак, че функцията на черния дроб е нарушена, така че непременно уведомете лекаря си, ако сърбежите ви пречат да спите или заемат голяма част от деня ви.

 

Симптоми, които трябва да се взимат насериозно

 

Докато повечето от промените, през които минава тялото ви по време на бременност са нормални, някои от тях може да са сигнал за потенциален сериозен проблем. Свържете се с лекаря си, ако усетите следните неща:Внезапно подуване на краката, ръцете или лицето

Замъглено виждане, замайване, звезди или просвяткване пред очите

Тежко главоболие, особено късно през бременността

Задъхване, което не минава дори и след почивка

Гадене и повръщане толкова силни, че да не можете да ядете нищо

Загуба на тегло

Внезапно бързо нарастване на тегло (бел.прев. – повече от 500гр на седмица)

Вагинално кървене – макар че малко зацапване в ранните етапи на бременността може да е нормално, всяко кървене трябва да бъде споменато на лекаря

Каквото и да е изтичане на течност от влагалището – може да е симптом за спукване на мехура

Промени в миризмата, количеството и консистенцията на вагиналното течение

Сърбежи толкова силни, че ви пречат да спите нощем

Бебето спира да се движи

Болка в областта между стомаха и гърдите