Блог
Детски кошмари
• от danityyyyy •
Вечер е. Хапнали сте, а след това сте приспали детето. И сега е вашият момент да се отпуснете след уморителния работен ден. Но точно, когато се сгушвате в прегръдките на партньора си пред телевизора или сладко се понасяте към страната на сънищата, от детската стая чувате уплашените викове на мъника, който ви търси с плач в тъмното.
Да, това са те - детските кошмари. Озъбени чудовища, страшни вещици, Торбалан и Баба Яга – каквото и да е сънувал малчуганът ви, със сигурност го е изплашило до смърт и вече не може да заспи, без вие да сте до него. И този сценарий се повтаря почти всяка вечер, докато в един момент осъзнаете, че кошмарите на детето ви са се превърнали в неканен гост в дома ви и се налага да вземете незабавни мерки, за да го прогоните
Какво представляват детските кошмари?
Кошмарите, както при децата, така и при възрастните, се появяват по време на леката фаза на съня, което обяснява защо е трудно да си ги спомним ясно на сутринта. Мозъкът преминава през различни етапи на сън, някои от които са по-дълбоки от други. Сънуването обикновено е преход именно към тези по-дълбоки етапи. За съжаление, при децата, които имат кошмари, продължителността на сънуване може да е по-дълга, отколкото при връстниците им и да се случва по-често.
Изследването на детските кошмари продължава от векове и чрез какви ли не методи. През XVI в. например, един белгийски лекар, изготвя списък на 52 заболявания, най-често срещани сред подрастващите по онова време. Кошмарите били под номер 9. А проучванията доказали, че много често възрастните, които хронично сънуват кошмари, са имали този проблем в детството си.
Детските кошмари не са просто лоши сънища. Те съдържат много важна информация за значителни емоционални трудности в живота на малчугана. Могат да бъдат провокирани от промени в начина на живот, неблагоприятна семейна среда и някаква форма на насилие. Ето защо, в кошмарите си обикновено децата виждат себе си като жертви. Най – често те са преследвани от чудовища, непознати хора или диви животни. А страхът, породен от тези сънища, се предава и в ежедневието на детето, съпроводен от тревога, депресия или мрачно настроение. Всичко това обаче може да отключи по-сериозни проблеми като сомнамбулизъм, безсъние или фобии.
Кога се проявяват детските кошмари?
Между 25 и 50 % от децата, които сънуват кошмари, са на възраст между 3 и 6 години. При всяко обаче честотата на лошите сънища е различна, като между 6 и 10-годишна възраст интензивността им се повишава. Едно дете може да има кошмари само няколко пъти през годината, а друго – няколко пъти за месеца. Но като цяло почти всички малчугани се сблъскват с кошмарите поне веднъж в детството си, без значение дали са момчета или момичета. При някои от тях проблемът продължава с напредване във възрастта като е възможно дори да се задълбочи.
Ако детските кошмари започнат да зачестяват и малчуганът ви все повече се страхува да заспива нощем, потърсете причината в ежедневието му. Попитайте го внимателно дали някой или нещо го наранява или го докосва по неприемлив начин, замислете се дали някаква случка не го е травмирала, поинтересувайте се дали всичко е наред във ваше отсъствие. Наблюдавайте проявите на детските кошмари, ходенето на сън и говоренето на сън и се обърнете към специалист, за да разберете дали причината за тях не се корени по-дълбоко в психиката на детето ви.
Как да се справите с детските кошмари?
Обърнете внимание какво гледа детето ви по телевизията, особено преди времето за лягане, и забранете всякакви продукции, в които има насилие или ужасяващи кадри.
- Бъдете подготвени. Кошмарите са неизбежни при децата затова планирайте действията си. Уверете се, че ще можете да чуете малчугана си, ако се разплаче през нощта. Ако се доверявате на грижите на детегледачка, уверете се, че тя ще може да приласкае мъника и да го успокои в такъв страшен за него момент.
- Когато детето ви сънува кошмари, веднага се отзовете. То има нужда да усеща вашата сигурност и закрила.
- Останете при него. Дори да се наложи вие да будувате, важно е да сте до малчугана си. Понякога четене на приказка или приспивна песничка могат да успокоят детето и да го накарат да заспи отново.
- Уверете детето, че ще сте до него и ще го пазите докато спи. Говорете му с мек и нежен глас.
- Запазете самообладание. Наистина е стряскащо да бъдете събудени от писъци, причиени от кошмари, но ако вие сте разстроени, без значение колко спокойни се опитвате да изглеждате, детето ще забележи истинското ви състояние. А това може да го разстрои дори повече и да му насади чувство за вина.
- Поговорете с мъника за детските му кошмари. Ако то е достатъчно голямо, насърчете го да ви разкаже страшния си сън или това, което си спомня от него. Родителите трябва да окуражават детето да мисли и дискутира начините, по които може да се абстрахира от лошите сънища. Могат дори да го накарат да си представи щастлив завършек на кошмара. Но и също така, трябва да уважите желанието на малкото, ако то не иска да разговаря по темата.
- Дайте на детето си някакъв предмет, с който да спи. Това може да е одеялце или плюшена играчка – важното е да накарате мъника да повярва, че ще го пази от кошмари.
Сложете лампа с приглушена светлина в стаята, която да остава включена, когато детето си легне. Така тъмнината няма да е толкова плашеща.
Какво да НЕ ПРАВИТЕ при детски кошмари?
- Не будете детето, ако плаче в съня си. Възможно е, ако сънят не е изключително страшен, кошмарът да приключи и малкото да се върне към нормалния си сън. Просто остането до него, за да видите какво ще се случи и за да сте там, в случай че се събуди и ви потърси.
- Не позволявайте на детето да спи при вас. Не е добра идея след кошмар да лягате в леглото му или то да ляга във вашето. В противен случай малчуганът може да развие страх да спи само в собственото си легло. А може и да се превърне в неприятен навик, от който да ви стане трудне да го отучите.
Напишете коментар
За да коментирате с Вашето име, моля, влезте в профила си.