Блог

Бебе по Бабешки

• от

Необходими продукти:
1 бебе
1 шепа сол
свинска мас
прясно мляко
орехова шума
1 яйце

Приготвяне:
Във водата за къпане на бебето се разтварят солта и белтъка от яйцето, слага се и ореховата шума. Може и въглен, който има, за да не е космато бебето. Слага се детето в тази вода и се къпе 5-10 мин. Косичката му се маже с жълтък, по желание може и с червено вино, за да е къдрава. Ако бебето е по-тъмно може да се сложи и мляко във водата за избелване на кожата.

След като бебето се извади от водата и се подсуши, се намазва хубаво със свинска мас, ако има колики му се маже коремчето с ракия. Повива се здраво с пелени, слага му се шапчица на главата, ако са му щръкнали ушите се залепят с лепенка, червен конец на ръката и се слага за 8-10 часа да спи.

Рецептата можеше да е смешна, ако не е абсурдна и трагична. Периодично се появяват новини за бебето, на които е навредено с тези или други подобни методи. Те са се прилагали от нашите майки и баби, когато хората са нямали други средства и информация какво е било правилно и полезно и са вярвали в това.
Но не мога да разбера сега, когато има толкова много изследвания по тези въпроси как може да се прилагат подобни рецепти върху невръстни бебета и как все още има неосведомени майки, които издевателстват така над децата си и ги увреждат за цял живот.

Дано скоро това остане само смешна рецепта и да няма повече увредени деца.