Блог

Какво трябва да знаете за плацентата

Като щастлива бременна жена вероятно не посвещавате много време в мисли за плацентата си. И все пак този удивителен орган е първата ви връзка с бебето и неговият източник на живот.

Плацентата се образува още при зачеването и играе съществена роля за „задържане” на бременността през първите 12 седмици. Този малък орган (при раждането теглото му е около 450 грама) предпазва бебето ви от инфекции и потенциално опасни субстанции и вещества. За съжаление не е напълно непробиваем филтър, което е и причината на бременните жени да се препоръчва избягването на някои вещества.

Образуване

Плацентата се образува от същите клетките, от които се появява и бебето. Само че клетките за плацентата се закрепват за стената на матката, а пъпната връв се оформя на най-близката до бебето част от плацентата.

В повечето случаи плацентата се оформя и развива както трябва, но има и случаи, когато това не е така. Може да е твърде тънка или прекалено дебела, да има допълнителен дял, да не е правилно прикачена към матката или пъпната връв.

Функции

Плацентата участва в метаболизма, в транспорта на веществата и в синтеза на някои хормони.

Известно е, че всички витамини и хранителни вещества достигат до ембриона през плацентата. Този временен орган е наистина забележителен и жизненоважен за бебето. Любопитно е, че клетките от външния слой на плацентата са изключително агресивни и на практика се държат като злокачествени. Точно като тумор те проникват в кръвоносните съдове по стените на матката и буквално подменят клетките на майката в маточните артерии. За това естествено има важна причина. По този начин плацентата заблуждава имунната система на бременната и не й позволява да отхвърли плода като чуждо тяло, което би довело до незабавно помятане. Сюзан Фишър, биолог в Калифорнийския университет в Сан Франциско, обобщава ролята на плацентата по интересен начин: "Тя е пътният полицай в матката. Пропуска необходимите и полезни вещества и се грижи за "арестуването" и изхвърлянето на тези, които биха навредили на уязвимия ембрион”.

За съжаление функцията на плацентата като защитник на плода също може да бъде нарушена. Виновниците за това са много: вируси, микроби, лекарства, никотин, наркотици, тежки метали, органични замърсители. Затова е от огромно значение през деветте месеца на бременността си жената да забрави за цигари, алкохол и лекарства, да направи възможното да живее в чиста среда, да внимава какво консумира и да се пази от всякакви болести. И най-леката настинка, особено през първите три месеца, може да доведе до много тежки малформации, да не говорим за грипа.

Метаболизъм и транспорт:

Плацентата е с голяма площ на повърхността, което улеснява прехода на вещества в двете посоки. През 28-та седмица площта й е около 5 кв.м, а до термина става около 11 кв.м. Приблизително 5% от тази повърхност е изключително тънка - няколко микрона. Плацентата е свързана с вашия кръвен поток, което осигурява на бебето ви кислород и храна. Едновременно с това тя е свързана и с кръвта на бебето, което позволява от нея да се отделят ненужните вещества (в това число и въглероден диоксид) в кръвта на майката и оттам в бъбреците, които окончателно ги отделят.

През плацентата до плода достигат важни протеини и антитела от майката, които оформят имунитет и на бебето за първите три месеца от живота му след раждането.

Хормонален синтез в плацентата

Разглеждана като истинска жлеза, плацентата произвежда собствени хормони, необходими за правилното протичане на бременността и за доброто развитие на бебето. От 4-тия месец нататък плацентарните хормони заместват яйчниците.

Плацентата произвежда редица хормони, които играят своята важна роля в запазването на бременността:

Освен добре познатите естрогени и прогестерон плацентата синтезира и:

Човешки хорион гонадотропин (“хормонът на бременността”). Неговото откриване в женския организъм е в основата на тестовете за бременност.

Човешки плацентарен лактоген - основната му функция е регулиране на нивата на инсулин и съответно на глюкоза в майчината кръв, което гарантира и адекватното захранване на плода.

Релаксин, който разширява шийката на матката и тазобедрените стави, за да подготви организма за раждане.