Блог
Прощъпалник
•
от
Gabii
•
Щом детето направи първите си самостоятелни стъпки, вкъщи започва подготовката за тържество, наречено прощъпалник или престапулка. Поканват се гости в четвъртък или в неделя – близки и роднини, които трябва задължително да дойдат с малките си деца. В уговорения ден майката замесва специална погача, която се нарича прощъпалник, престапулник, престапулка. Тя се прави от брашно с мая и се намазва с жълтък от яйце. Понякога, преди да сложат погачата в печката, карат детето да направи стъпка върху нея. Като се опече, разделят тази стъпка между тъщата и свекървата с идеята двете да се разбират помежду си и да помагат поравно за отглеждането на детето. На официална трапеза се слагат дребни сладки, меденки, кейк, бонбони... Всички живеещи в дома са облечени официално и очакват гостите, които също носят нещо сладко за ядене и някакъв подарък за детето.
В началото на тържеството майката разчупва питката и тичайки, я раздава на гостите. Тя може така тичешком да почерпи и съседите. Всеки, който вземе парче от питката, трябва също да подскочи или да пробяга известно разстояние. Приема се, че така той предава на малкото дете своята способност да тича и да върви, без да се спъва. Обичаят е предназначен и за навременна и сполучлива женитба и се прави дори на по-възрастни младежи и девойки, ако “се застоят” (не са създали семейство след определена възраст).
Идва ред на участие и на поканените деца, които организират своеобразно надбягване помежду си. Детето, което най-бързо пробяга определеното разстояние, получава подарък от майката на детето, за което е предназначен обредът.
Встрани от трапезата, на малка масичка или директно върху кърпа на пода се нареждат различни предмети, символизиращи определена професия или занимание. Току-що проходилото дете се оставя на известно разстояние от този кът. Пред него се търкулва бяло яйце, точилка или питката. То тръгва след тях и щом стигне до мястото, където са предметите, хваща някой от тях. Вярва се, че това, до което най-напред се е докоснало, е свързано с бъдещата му професия. Затова на момче се слагат книга, молив, паричка, а на момиче – игла, конци, ножици, накити и украшения. Ако детето се хване за питката, приема се, че животът му ще бъде особено честит и щастлив.
Напишете коментар
За да коментирате с Вашето име, моля, влезте в профила си.