Блог
Близнаците: Еднояйчни или двуяйчни
При бременност с тризнаци или многознаци има различни възможности на комбинации от еднояйчни, двуяйчни или трияйчни близнаци.
Еднояйчните близнаци се развиват от една единствена яйцеклетка, която е оплодена от сперматозоида и в хода на развитието си се разделя на два ембрионални зародиша. Така децата имат идентичен генетичен материал, еднакъв пол и си приличат много.
При еднояйчните близнаци съществуват други разграничавания, в зависимост от момента в който се е разделила оплодената яйцеклетка на два ембрионални зародиша:
- При едно много ранно разделяне – като двуяйчните близнаци – близнаците могат да имат отделни плаценти и отделни околоплодни води. Това се нарича дихорионно-диамниотично делене, което се случва в много редки случаи.
- При разделяне след третия ден след оплождането децата се развиват от една обща плацента. Такъв е случаят при повечето бременности с еднояйчни близнаци. Най-често близнаците са в отделни околоплодни сакове (амнион), но в една обща външна вторична мембрана на яйцеклетката (външна обвивка на зародиша или хорион), което се нарича монохорионно-диамниотично. При еднояйчните близнаци с обща плацента доста по-често има опасност от усложнения, отколкото ако са образувани две отделни плаценти. Общото кръвообращение по-лесно може да излезе от равновесие. Пример за това е така нареченият фетофетален синдром на трансдифузия, при който единият от близнаците отнема кръвта на другия.
- Поради непълно разделяне, едва след осмия ден след оплождането близнаците могат рядко да споделят, както плацентата, така и хориона и амниона монохорионно-моноамниотично. Това е доста неблагоприятна ситуация с висок процент на усложнения. Вродените деформации са по-чести и освен това лесно се стига до преплитане на пъпната връв.
- Ако разделянето (изключително рядко) стане едва след 13. ден след оплождането, се развиват така наречените „сиамски близнаци“.
Има и един особен случай: Когато двуяйчните близнаци се развиват от една яйцеклетка, която малко преди оплождането се е разделила с два отделни сперматозоида. Гените, които са наследени от майката, са идентични, но тези от бащата са различни. По всяка вероятност такъв е случаят с двуяйчните близнаци, които много си приличат.
През първата една трета от бременността все още не може добре да се определи на ултразвук, дали близнаците са еднояйчни или двуяйчни. При това се обръща най-много внимание на хориона: ако е на лице само един хорион, то със сигурност близнаците са еднояйчни. След 16. седмица на бременността пак не може точно да се определи, тъй като хорионът и амнионът са много близо.
Напишете коментар
За да коментирате с Вашето име, моля, влезте в профила си.