Блог

НОИ: Осигуряване, бременност и майчинство

По данни на НОИ във връзка със Закона за бюджета на държавното обществено осигуряване за 2009 г. са приети изменения и допълнения в Кодекса за социално осигуряване. В тях се включват промени, свързани с определяне на правото и размера на паричното обезщетение за бременност и раждане, а именно:

От 1 януари 2009 г. право на обезщетение за бременност и раждане вместо трудово възнаграждение имат осигурените лица за общо заболяване и майчинство, ако имат 12 месеца осигурителен стаж като осигурени за този риск.

Дневното парично обезщетение при бременност и раждане се определя в размер на 90 на сто от среднодневното брутно трудово възнаграждение или среднодневния осигурителен доход, върху който са внесени или дължими осигурителни вноски за общо заболяване и майчинство за периода от 12 календарни месеца, предхождащи месеца на настъпване на неработоспособността, и не може да бъде по-голямо от среднодневното нетно възнаграждение за този период и по-малко от минималната дневна работна заплата за страната.

Срокът на паричното обезщетение при бременност и раждане се удължава на 410 календарни дни.

Майките (осиновителите), за които срокът на обезщетението до 315 календарни дни не е изтекъл до 1 януари 2009 г., имат право на обезщетение за бременност и раждане за остатъка до 410 календарни дни.

Майките (осиновителите), за които срокът на обезщетението до 315 календарни дни е изтекъл до 1 януари 2009 г., но от започването му не са изтекли 410 календарни дни, имат право на обезщетение за бременност и раждане за остатъка до края на този период.

За да получат обезщетение за остатъка от 315 до 410 календарни дни, майките (осиновителите) следва да подават заявления за разрешаване на отпуска при работодателите си.

От 1 януари 2009 г. осигурените за общо заболяване и майчинство бащи имат право на парично обезщетение при раждане на дете за срок от 15 календарни дни, а осигурените бащи/осиновители имат право на парично обезщетение след навършване на 6-месечна възраст на детето за остатъка до 410 календарни дни. До обнародване в държавен вестник на образците на молби-декларации за изплащане на тези обезщетения, лицата могат да се снабдят с такива образци от съответните териториални поделения на НОИ.

Преценката на правото и определянето на размера на обезщетенията за бащите се извършва по реда, определен за майките/осиновителите.

Във връзка с измененията и допълненията в Кодекса за социално осигуряване, при попълване на раздел “Данни от осигурителя/самоосигуряващия се” в болничните листове осигурителите (самоосигуряващите се лица) следва да имат предвид:

При представени от осигурените лица болнични листове за бременност и раждане в т. 1в) от раздел “Данни от осигурителя/самоосигуряващия се” следва да се отбелязва дали лицето има 12 месеца осигурителен стаж като осигурено за общо заболяване и майчинство, като в т. 1в) върху болничния лист “6” се коригира на “12”.

При подаване на молби-декларации за изплащане на парично обезщетение при бременност и раждане и за отглеждане на малко дете следва да се декларира дали лицето има 12 месеца осигурителен стаж като осигурено за общо заболяване и майчинство, като “6” се коригира на “12”.