Блог
От раждането до изписването. Какво се случва на мама, какво се случва на бебчо
•
от
elirva
•
Новороденото бебе
Кой поема грижата за бебето след неговото раждане?
Неонатологът е този, който поема бебето веднага след неговото раждане. Той е част от екипа специалисти (заедно с акушер гинеколога, акушерката и анестезиолога), които осъществяват раждането.
Неонатологът извършва първия медицински преглед на новороденото и преценява състоянието му. При необходимост се започва своевременно и адекватно лечение. Така например в едни случаи се налага детето да бъде аспирирано, а в други - при новородени в депресивно състояние и родени с ниско и много ниско тегло да се започне незабавна реанимация.
Отговорността за детето след раждането е изцяло на неонатолога, който е педиатър, с допълнителна специализация по неонатология (наука за новородените деца и техните здравословни проблеми). Периодът на новороденото, през който детето се приспособява към извънутробните условия на живот, започва от раждането и продължава до края на първия месец.
Какви са първите изследвания и наблюдения, които се провеждат за установяване
на здравословното състояние на детето?
Първият основен преглед на новороденото отчита общия статус (Apgar-тест), който включва снемане на белодробен, сърдечен и неврологичен статус, проверка на двигателната активност и евентуалното наличие на промени по кожата, като всички патологични отклонения (ако има такива) се отбелязват в специален лист на новороденото. В зависимост от състоянието на детето, могат да се назначат и някои лабораторни изследвания.
По време на престоя в неонатологично отделение новороденото се имунизира против туберкулоза (т. нар. БЦЖ) и хепатит В. На всяко дете се прави скринингово изследване с периферна кръв върху филтърна хартия за установяване на евентуално наличие на хипотиреоза и фенилкетонурия. Тези заболявания са редки, но така те могат да бъдат рано открити и лекувани своевременно, което би осигурило правилното физическо и нервно-психично развитие на детето впоследствие.
Как се храни новороденото?
Персоналът на отделението оценява значението на майчината кърма за здравето на детето. Лекуващите лекари и акушерки подробно обясняват на майките предимствата на кърмата пред адаптираните млека, ежедневно дават съвети за храненето и правилното отглеждане на детето. По този начин вкъщи младите родители с малка помощ от близките ще могат сами да се справят.
В някои случаи обаче, при наличие на противопоказания за кърмене на новороденото, се налага то бъде хранено изкуствено. Персоналът информира майките за различните адаптирани млека и за техните предимства пред обикновеното краве мляко.
Как се облича новороденото? Каква е температурата в стаите за новородени?
В нашата болница съществува много отдавна практиката новородените да се обличат веднага след раждането с ританки и камизолки. Отделението е първото в страната, в което се използват памперси. Те позволяват де се поддържа една много добра хигиена на кожата и предпазват бебето от охлаждане, с тях то се чувства комфортно и спокойно.
Температурата, която се поддържа в боксовете на новородените, е около 25oС. През лятото, за да се предпази новороденото от претопляне, има щори по прозорците и климатици в някои от стаите, като тогава децата се обличат и завиват по-леко. Новородените са с несъвършена терморегулация и това налага да се внимава да не се охладят или претоплят.
Кога бебето е „готово“ да бъде изписано от болницата?
От нашето отделение, както в повечето болници, здравите, доносени новородени и здравите родилки се изписват на третия ден след раждането - след повторен обстоен преглед от неонатолог, при направени изследвания и ваксинации и с дадени подробни съвети за кърменето и за отглеждането им у дома.
Детето може да бъде задържано по-дълго време в отделението, когато е родено с ниско тегло или е с някакво заболяване. Тези деца се настаняват в интензивен сектор и състоянието им се следи непрекъснато от обслужващия персонал. Някои от тях се поставят в кувьози, включват им се системи за венозни вливания на специални разтвори и медикаменти.
При нас майките на тези деца получават задължително информация от началника на отделението всеки ден до обяд, а следобяд в 18 часа те могат да посетят децата си, като отново им се дадат сведения за промяната в състоянието им от дежурния лекар.
Грижите, които се полагат за новородените, са непрекъснати и на едно високо професионално ниво.
Майката
Какво се случва с майката непосредствено след раждането?
Непосредствено след като се роди, новороденото бива поставяно за кратко до майката, за да може тя да го почувства. Този първи контакт с детето е едно незабравимо изживяване за нея.
Родилката се наблюдава в продължение на два часа в родилна зала, след което се отвежда в стаята на родилно отделение и най-късно до четвъртия час детето Ј се поставя на гърдата за първо кърмене. Този момент е много важен, с оглед на бъдещата продължителност на лактацията и въпреки умората от раждането, майката очаква бебето си с нетърпение.
Кой трябва да запознае майката с предстоящите грижи за новороденото?
В следващите дни от престоя младата майка е в непрекъснат контакт с неонатолога и акушерката от неонатологично отделение. Те са тези, които Ј помагат при кърменето и я информират ежедневно за състоянието на детето Ј.
Акушерката обяснява на родилката защо бебето трябва да се кърми редовно още в първите дни след раждането, каква е техниката на кърменето и я подпомага при първото закърмяне. От нея жената винаги би могла да потърси съвет, ако възникне някакъв проблем.
Как се следи състоянието на родилката? Правят ли се изследвания?
В дните след раждането жената активно се наблюдава от акушер-гинеколозите. Ежедневно се следи нейната телесна температура, пулс, състояние на матката. В зависимост от кръвозагубата при раждането може да се назначи пълна кръвна картина.
На родилката ежедневно се прави тоалет от акушерките в отделението, има и необходимите условия за поддържане на личната хигиена.
Как трябва да се храни родилката?
През краткия престой в родилното майката има нужда от достатъчно течности (минерална вода, плодови сокове), плодове и храна, съобразена с нейните потребности в този период.
Добре е да има на разположение специална ръчна помпичка за изцеждане на гърдите след всяко кърмене. Това е едно от условията за успешно кърмене на детето през следващите месеци, както и за предпазване на гърдите от задръжка на кърма през първите седмици след раждането.
Препоръчва ли се родилката да става и да се движи?
При нормално раждане майката се раздвижва на 4-5-ия час след раждането, а при оперативно - на 12-ия час. От значение за това е и състоянието на жената, но по правило ранното раздвижване е много по-добро от залежаването.
След краткия престой в отделението здравото новородено и майката се изписват, а наученото и получените съвети Ј помагат в отглеждането му.
Напишете коментар
За да коментирате с Вашето име, моля, влезте в профила си.