Блог

Обезболяване на раждането

• от

Епидурална аналгезия
Епидуралната аналгезия е най-успешният съвременен метод за обезболяване на раждането. По света има клиники, които го прилагат в 80-90% от случаите. Българката вече също има известни познания за методите за обезболяване и често избира именно епидуралната аналгезия.
Чрез епидуралната аналгезия се премахва болката, но раждащата жена остава будна със запазени усещания за напън и контракции.
Най-общо епидуралната аналгезия се състои в инжектиране на обезболяващо лекарство в поясната област на гръбначния стълб.
От значение е раждащата жена да има пълно доверие на анестезиолога, затова е препоръчително преди раждането тя да се срещне и да поговори с него.

В кой момент от раждането се прилага епидуралната аналгезия?
Обезболяването може да започне при добра родилна дейност и разширение на шийката на матката около 3,5 см.

В какво се състои процедурата?
В епидуралното (междупрешленно) пространство, заобикалящо гръбначния мозък, през катетър се въвежда обезболяващо лекарство.
Жената ляга настрани, свива колене към корема. Прави се пункция (убождане) с игла. По този начин се преминава през няколко анатомични структури. За целта се прави предварително обезболяване с локален анестетик. При добре извършено обезболяване жената не усеща болка, а само движение на иглата през тъканите. Когато иглата достигне до епидуралното пространство, през нея се поставя катетърът. След като той се фиксира, се аплицира анестетикът.
Действието на обезболяващото лекарство започва след около 10 минути, като с всяка следваща контракция болката намалява.
Преминало веднъж действието на анестетика, дозата може да се повтори, докато жената роди. В моята практика непрекъснатото въвеждане на анестетика се избягва с поставяне на помпа, чрез която се въвежда анестетик до самото раждане. Действието при еднократна доза преминава до 1-2 часа, а когато е на помпа, до самото раждане.

Никаква болка ли не усеща жената?
Раждащата жена усеща само стягане на корема без болка. Така проведеното обезболяване скъсява продължителността на раждането, предпазва от усложнения и жената ражда в комфорт. По време на първия период от раждането тя може да се движи, не е принудена да лежи. При самото раждане, когато бебето се появява на бял свят, жената не усеща болка, а само чувство за напън.
Нормално е успоредно с обезболяването жената да усети преходно леко изтръпване на долните крайници, което продължава между 30 и 50 минути, след което изчезва.

Има ли други предимства епидуралната аналгезия?
Ако в хода на раждането се прецени, че трябва да се премине към цезарово сечение, се сменя концентрацията на анестетика. Жената е обезболена и може да бъде оперирана.

Съществуват ли рискове от вредно въздействие на обезболяващото лекарство върху плода?
Рисковете се избягват напълно с епидурална аналгезия, изпълнена по правилата на изкуството.

Съществуват ли противопоказания за прилагане на епидурално обезболяване?
Съществуват следните медицински противопоказания:
• инфекция на мястото на убождането
• нарушения в коагулационния статус (в съсирването на кръвта)
• състояние на остра кръвозагуба (шок)
Искам да отбележа, че в моята практика не съм срещал рискови ситуации.

Какво представлява спиналната анестезия? Може би друг термин за обозначаване на епидуралната аналгезия?
Спиналната анестезия е метод за обезболяване на раждането, подобен на епидуралната аналгезия.
Дозата обезболяващо лекарство се въвежда еднократно, за да може да стигне до края на раждането. Не може да се приложи повторна доза.
Прави се при по-голямо разширение на маточната шийка - 5-6 см. Препоръчва се при второ или следващо раждане.
Действието на медикамента започва по-бързо - на 2-3-ата контракция (3-5-ата минута).
Постига се пълно обезчувствяване под нивото на пункцията.
Напоследък се прилага комбинирана регионална анестезия: спинална с епидурален катетър. Съчетава се бързината на обезболяване на спиналната анестезия с продължителността на епидуралната.

Д-р Детелин Бояджиев, анестезиолог