Блог
А до кога да кърмите?
•
от
добромира соларова
•
А до кога да кърмите?
- По света насърчават майките да кърмят минимум до една година, желателно до 2, а след това – колкото майката и бебето желаят. Това се препоръчва от една страна, защото до година млякото съставлява до 75-85 % от дневното меню на детето и е неприемливо да го лишите от него и от друга – защото това се приема за минимална възраст на кърмене предвид зрелостта на имунната система на детето.
- Някои майки избират да отбият само частично. Това ще рече да кърмят само сутрин и вечер или само веднъж на ден. Така осигуряват всички полезни свойства на кърмата за детето си, като едновременно с това имат възможност да отсъстват през деня, без да се безпокоят за режима на малчугана.
- При естественото отбиване, водено от детето, кърменето постепенно намалява, като плавно се стига до няколко кърмения на денонощие, впоследствие – само до едно и накрая процесът приключва, когато детето е готово за това. Естественото отбиване обикновено протича като частичното, с тази разлика, че детето ръководи процеса, съобразно нуждите си, а не майката го решава спрямо своята нагласа. Най-често първо отпадат дневните кърмения, като остава само дневното сукане преди сън, ако детето още спи следобед, после отпада и сутрешното кърмене. По принцип последно изчезва кърменето преди сън, тъй като детето има нужда да се разтовари вечер, за да заспи спокойно. Естествената възраст на отбиване обикновено е между 1,5 и 3,5 години.
Напишете коментар
За да коментирате с Вашето име, моля, влезте в профила си.