Блог

А до кога да кърмите?

• от

А до кога да кърмите?

  • По света насърчават майките да кърмят минимум до една година, желателно до 2, а след това – колкото майката и бебето желаят. Това се препоръчва от една страна, защото до година млякото съставлява до 75-85 % от дневното меню на детето и е неприемливо да го лишите от него и от друга – защото това се приема за минимална възраст на кърмене предвид зрелостта на имунната система на детето.
Ако изберете да отбиете, преди детето да ви е дало знак, че е готово, направете го плавно, като премахвате не повече от едно кърмене на няколко дена, желателно поне седмица. Такова отбиване е по-бавно, но по-добро както за детето, така и за вас. С плавното отбиване детето има време да се адаптира към новата ситуация и да свикне с новия режим на хранене. От друга страна вашият организъм също има време да се нагоди към новостите, постепенно да намали производството на мляко и да избегнете неприятности от рода на запушени канали и мастит, които често настъпват при рязко отбиване. Също така по този начин давате време на гърдите си да свикнат постепенно с намаленото производство на кърма, млечните жлези плавно намаляват обема си, а кожата се прибира полека и така увеличавате шанса си да имате хубав бюст както преди раждането (противно на общоприетото твърдение не кърменето, а бременността е основната причина за промените в бюста).
  • Някои майки избират да отбият само частично. Това ще рече да кърмят само сутрин и вечер или само веднъж на ден. Така осигуряват всички полезни свойства на кърмата за детето си, като едновременно с това имат възможност да отсъстват през деня, без да се безпокоят за режима на малчугана.
  • При естественото отбиване, водено от детето, кърменето постепенно намалява, като плавно се стига до няколко кърмения на денонощие, впоследствие – само до едно и накрая процесът приключва, когато детето е готово за това. Естественото отбиване обикновено протича като частичното, с тази разлика, че детето ръководи процеса, съобразно нуждите си, а не майката го решава спрямо своята нагласа. Най-често първо отпадат дневните кърмения, като остава само дневното сукане преди сън, ако детето още спи следобед, после отпада и сутрешното кърмене. По принцип последно изчезва кърменето преди сън, тъй като детето има нужда да се разтовари вечер, за да заспи спокойно. Естествената възраст на отбиване обикновено е между 1,5 и 3,5 години.
Решението до кога да кърми може и трябва да вземе само и единствено майката на детето, с помощта на малкия човек. Преди това е добре да се информира за всички плюсове и минуси за решението, което би взела, и да прецени съобразно детето си какво ще бъде най-добро за двамата. Малчуганът трябва да продължи да суче, докато и на майката, и на детето в кърмещата двойка им е приятно, а не да зависи от субективното чуждо мнение.Кърменето далеч не е само храна. То осигурява на растящото дете комфорт, защита, сигурност, утеха, близост с мама, положителни емоции...кърменето е много повече от начин на хранене.