МАЙЧИНСТВО и БЕЗРАБОТИЦА
(ПРОМЕНИТЕ В ОСИГУРИТЕЛНОТО ЗАКОНОДАТЕЛСТВО ОТ 1 ЯНУАРИ 2009 година)
Размер на паричното обезщетение за бременност и раждане
Дневното парично обезщетение при бременност и раждане се определя в размер на 90 на сто от среднодневното брутно трудово възнаграждение или среднодневния осигурителен доход, върху който са внесени или дължими осигурителни вноски, а за самоосигуряващите се лица – внесени осигурителни вноски за общо заболяване и майчинство за периода от 12 календарни месеца, предхождащи месеца на настъпване на временната неработоспособност поради бременност и раждане. Дневното парично обезщетение не може да бъде по-голямо от среднодневното нетно възнаграждение за периода, от който е изчислено обезщетението, и по-малко от минималната дневна работна заплата.
Изменения и допълнения в КСО, свързани с майчинството
nОсигурените лица за общо заболяване и майчинство имат право на парично обезщетение за бременност и раждане вместо трудово възнаграждение, ако имат 12 месеца осигурителен стаж като осигурени за този риск. (Чл.48а на КСО)
nИзискването за 12 месеца осигурителен стаж се отнася за лицата, за които отпускът поради бременност и раждане е започнал след 31.12.2008г.
nОсигурената за общо заболяване и майчинство майка има право на парично обезщетение при бременност и раждане за срок 410 календарни дни, от които 45 дни преди раждането.(чл. 50,ал. 1 на КСО)
nРешение за заварените случаи (§ 22к от ПЗР на КСО):
- Майките (осиновителите), за които срокът на обезщетението не е изтекъл до 1 януари 2009 г. имат право на обезщетение за бременност и раждане за остатъка до 410 календарни дни.
-Майките (осиновителите), за които срокът на обезщетението по чл.50 е изтекъл до 1 януари 2009 г., но от започването му не са изтекли 410 календарни дни, имат право на обезщетение за бременност и раждане за остатъка до края на този период.
Изменение на Кодекса на труда във връзка с удължаването на срока на отпуска по бременност и раждане
В чл.163, ал.1 и ал.8 “315 дни” се заменят с “410 дни”.
В Преходните разпоредби се създава § 3б :
nал.1 Работничките или служителките, на които отпускът за бременност и раждане в размер на 315 календарни дни не е изтекъл към 1 януари 2009 г., след тази дата имат право на отпуск по чл.163, ал.1 за остатъка до 410 дни.
nал.2 Работничките или служителките, на които отпускът за бременност и раждане в размер на 315 календарни дни е изтекъл преди 1 януари 2009 г. след тази дата имат право на отпуск по чл.163, ал.1 в размер на разликата между 410 календарни дни и сбора на ползвания или полагащия се отпуск за отглеждане на дете за времето до 31 декември 2008 г.
nОтпускът се разрешава въз основа на писмено заявление на работничката или служителката до предприятието. От деня на разрешаването на отпуска по ал.2 отпускът на работничката или служителката за гледане на малко дете се прекратява
Ред за ползване на осигурителни права от майката за остатъка от отпуска за бременност и раждане до 410 дни (случай 1)
nКогато срокът за бременност и раждане в размер на 315 дни не е изтекъл към 2 януари 2009г. парично обезщетение за остатъка до 410 дни се изплаща само, ако майката ползва остатъка от отпуска до 410 дни въз основа на подадено от нея заявление в предприятието по реда на НРВПО. За получаването на обезщетението се подава ново заявление –декларация
nЗа този период майката не може да ползва отпуск за отглеждане на детето и да получава обезщетения по чл. 53 или чл. 54 (ако работи и не ползва отпуска).
Ред за ползване на осигурителни права от майката за остатъка от отпуска за бременност и раждане до 410 дни (случай 2)
Когато срокът за бременност и раждане в размер на 315 дни е изтекъл преди 2 януари 2009г. са възможни следните 2 хипотези:
nНа 1.01.2009г. майката или друго правоимащо лице ползва отпуск за гледане на дете и получава обезщетение или пък майката работи и ползва половината от обезщетението (чл.54 от КСО) : оставане в разпоредбите за гледане на малко дете; или преминаване към отпуск за бременност и раждане след подаване на декларация за промяна на обстоятелствата.
nНа 1.01.2009г. майката не е заварена с право на отпуск за гледане на дете или с право на половината обезщетение (чл.54 от КСО): ползване на права по разпоредбите за гледане на дете е невъзможно (няма заварен случай, а все още е в периода до 410 дни); подаване на заявление за отпуск за бременност и раждане и заявление-декларация за обезщетение за бременност и раждане, ако отговаря на условията.
n
Ред за ползване на осигурителни права от майката за остатъка от отпуска за бременност и раждане до 410 дни (случай 3)
Когато към 1.01.2009г. майката не е била осигурена и ползвала отпуск за бременност и раждане в размер на 315 дни, но към тази дата не са изтекли 410 календарни дни, тя ще има право на парично обезщетение за остатъка до изтичане на този период, ако за нея възникне осигуряване за общо заболяване и майчинство и й бъде разрешен отпуск. В този случай парично обезщетение се изплаща, ако осигуреното лице има 12 месеца осигурителен стаж, а размерът се изчислява от 12 календарни месеца, предхождащи месеца на настъпване на риска.
Изменения и допълнения в КСО във връзка с правото на парични обезщетения от бащите
nОсигуреният за общо заболяване и майчинство баща има право на парично обезщетение при раждане на дете в размер на 90 на сто от среднодневното брутно трудово възнаграждение или среднодневния осигурителен доход за срок до 15 календарни дни, ако има 12 месеца осигурителен стаж като осигурен за този риск. (чл.50 ал.6 на КСО)
nОсигуреният за общо заболяване и майчинство баща/осиновител има право на парично обезщетение при раждане на дете в размера на 90 на сто от след навършване на 6-месечна възраст на детето за остатъка до 410 календарни дни, ако има 12 месеца осигурителен стаж като осигурен за този риск. (чл.50 ал.7 на КСО)
Изменения и допълнения в Кодекса на труда във връзка с ползването на отпуските от бащите
nКогато майката и бащата се намират в брак или живеят в едно домакинство, бащата има право на 15-дневен отпуск при раждане на дете от датата на изписване на детето от лечебното заведение. (чл.163 ал.7 на КТ)
nСъс съгласието на майката (осиновителката) след навършване на 6-месечна възраст на детето бащата (осиновителят) може да ползва вместо нея отпуск за остатъка до 410 дни. (чл.163 ал.8 на КТ)
nЗа времето, през което бащата (осиновителят) ползва отпуск отпускът на майката се прекъсва. (чл.163 ал.9 на КТ)
Ред за получаване на обезщетение от бащата при раждане и при гледане на дете от 6 месечна възраст на детето за остатъка до 410 дни
nБащата подава заявление – декларация с приложени заверени от осигурителя копия от: заповедта за разрешаване на отпуска; удостоверението за раждане на детето; документ от лечебното заведение, удостоверяващ датата на изписване на детето.
nБащата/осиновителят подава заявление –декларация с приложени заверени от осигурителя копия от: заповедта за разрешение на отпуска и удостоверението за раждане на детето
Изменения в КСО във връзка с обезщетенията за отглеждане на дете
nОсигурените лица за общо заболяване и майчинство имат право на парично обезщетение за отглеждане на малко дете, ако имат 12 месеца осигурителен стаж като осигурени за този риск. (чл. 52а на КСО)
nИзискването за 12 месеца осигурителен стаж се отнася за лицата, при които отпускът за отглеждане на дете е започнал след 31.12.2008г.
nРазмер на паричното обезщетение за отглеждане на малко дете до 2 години - 240 лв.
Изменения и допълнения в КСО, свързани с обезщетенията за безработица
nДневен минимален размер на обезщетението за безработица - 6 лв. и дневен максимален размер - 12 лв.
nОтпускането и изчисляването на паричните обезщетения за безработица се извършват въз основа на данните от персоналния регистър и данните, декларирани в подадените от лицата документи за отпускане на паричните обезщетения, при условия и по ред, определени с акт на Министерския съвет.(Чл. 54а, ал.5 на КСО)
nДневното парично обезщетение за безработица е в размер 60 на сто от среднодневното възнаграждение или среднодневния осигурителен доход, върху който са внесени или дължими осигурителни вноски във фонд “Безработица” за последните 9 календарни месеца, предхождащи месеца на прекратяване на осигуряването, и не може да бъде по-малко от минималния и по-голямо от максималния дневен размер на обезщетението за безработица”. (чл. 54б ал.1)
nПаричните обезщетения за безработица се изплащат от Националния осигурителен институт на лицата по декларирана от тях банкова сметка.(чл. 54ж ал. 3)
nчл. 54в ал. 4 се отменя – “Средствата за парични обезщетения за безработица, неполучени по неуважителни причини 3 месеца след последната определна за получаването има дата, остават по сметката на фонд “Безработица”.
nВ Преходните и заключителните разпоредби е създаден § 22ж “Определянето на размера и изплащането на паричните обезщетения за безработица на лицата, чиито правоотношения са прекратени преди 1 януари 2009 г., се извършват по досегашния ред”.
nВ преходните и заключителните разпоредби е създаден § 22л “Лицата, освободени през периода от 1 януари 2009 г. до 31 декември 2009 г. включително, имащи право на парично обезщетение за безработица, получават обезщетението в следните размери:
а) 130 на сто от определения размер на обезщетението по чл. 54б, ал. 1 и 2 – за първата половина на периода, за който се дължи обезщетението;
б) 70 на сто от определения размер на обезщетението по чл. 54б, ал. 1 и 2 – за втората половина на периода, за който се дължи обезщетението.”
Напишете коментар
За да коментирате с Вашето име, моля, влезте в профила си.