Блог

Необходим ли е масажът в кърмаческата възраст ?

• от

 

Развитието на движенията в ранна детска възраст заема важно място в живота на всяко дете. Чрез движенията детето се запознава с предметите, хората, със света около себе си. Движенията и тяхното развитие представляват важна част и от цялостното невро-психическо развитие на всяко дете. Важно е двигателните умения да започнат да се възпитават още от първия месец на живота на бебето.

В двигателното развитие съществуват четири периода:

- Първият период започва от раждането и продължава до края на първия месец. При него е характерно, че по време на хранене (кърмене или изкуствено хранене) всички движения спират. Това е известно като “хранително съсредоточаване”. В този период се наблюдава и “лабиринтно съсредоточаване” – при поклащане на бебето всички движения спират и то се успокоява.

- Втори период: от първия месец до третия месеца. През този етап на развитието на нашето бебе звуковите и зрителни сигнали предизвикват лицева гримаса – усмивка.

- Трети период : от три до шест месечна възраст започва обръщането на детето от гръб по корем и обратно. През този етап се полага началото на обучението и усвояването на сядането.

- Четвърти период – последният период в ранното развитие на двигателните умения на бебето. Той започва от края на шестия месец и продължава до година и три месечна възраст на детето. По време но този етап се усъвършенства умението за седене без поддръжка, започват опитите на детето да се изправя и да прави първите си плахи стъпки в живота.

Новородените и децата в ранна детска възраст извършват безцелни, хаотични движения, които се ръководят от подкоровата част на мозъка. С развитието на главния мозък движенията стават постепенно по-разнообразни и по-сложни.

Недостатъчната двигателна активност може и трябва да се замени с масаж и гимнастика. Чрез масаж по нервните пътища се отправят дразнения - импулси, които достигат до кората на главния мозък, и които оказват тонизиращо въздействие на централната нервна система. Чрез масаж се подобрява потока на лимфата и периферното кръвоток.

 Масажът се прави половин час преди хранене. Ще ви предложа един примерен комплекс за масаж, който може в началото да замени и подпомогне развитието на двигателните умения на вашето бебе:

  • Упражнения за ръчичките: поглаждане от пръстите към рамото - 8-10 пъти.
  • Упражнения за крачета: поглаждане на стъпалата от пета към пръсти 8-10 пъти
  • Упражнения за цялото тяло: обхващате телцето на бебето с две ръце под мишниците и обръщате наляво и надясно - 6-8 пъти
  • Упражнения за гърдичките: поглаждане от гръдната кост към мишниците -6-8 пъти
  • Упражнения за гръбчето: поглаждане от средата навън - 6-8 пъти
  • Масаж на седалището: потупващи движения с пръсти по дупенцето на бебето.