Блог
Диария
•
от
Стефана Иванова
•
Изпражненията на новороденото може да бъдат повече на брой, да имат по-рядка консистенция, зеленикав цвят, да съдържат малко количество слуз и бели твърди части (ядки) при добро общо състояние на детето, запазен апетит и непрекъснато наддаване на тегло. Най-често това се наблюдава в края на първата и началото на втората седмица след раждането. Обикновено такива изпражнения се съпровождат със зачервявяне на кожата около ануса и в седалищната област. Тази т.нар. “физиологична диария” продължава 1-2 месеца и постепенно изчезва. Тя може да бъде резултат от прехранване, недохранване или на даване на неподходяща храна (краве мляко), лоша хигиена (неизварени биберони и т.н). При прехранване доста често се наблюдават и други признаци – лигавене, хълцане, изтичане на млякото от устата на детето непостредствено след кърмене, както и болки в коремчето (колики). В тези случаи се налага да се намали количеството на кърмата, като се съкрати продължителността на кърменето, докато изчезнат гореспоменатите признаци. При недохранване освен диария има и спадане на теглото на детето. Недохраненото дете обикновено е неспокойно, жадно суче от гърдата, но скоро се отказва от нея, понеже е празна. Диарията може да се дължи и на настинка на детето. При диария на детето се дава сок от моркови или оризова вода. При диария се спира кърменето/храненето и се оставя детето 6-9 часа на водна диета (вода или слаб чай с 3-5% захар, който се дава на малки порции, но често) и се дава супа “Моро” (вж. рецептата), а на деца над 6 месеца – добре узрели, обелени и прясно настъргани на ситно ренде ябълки. Морковите и ябълките съдържат пектин, които има силно запичащо действие. След водната диета кърменето/храненето се възстановява постепенно – първия ден по 1-3 минути; втория – 4-5, като за 5-6 дни се стига до 15-20 минути кърмене. За да не гладува бебето, като добавъчна храна към кърмата при захранвнето, детето се дохранва със супа “Моро”, чието количество се намалява с увеличаване на кърменето. При деца след 6-ия месец се дават ябълки 4-5 пъти дневно 200-300 г на прием или 10% оризова каша. От втория ден към ябълките или оризовата каша се добавят чай и сухар, от третия – квасено мляко, от четвъртия – пюре от картофи (без масло!), от петия – пилешка супа и сварено добре накълцано пилешко месо. После се пристъпва към обичайния режим на хранене.
Напишете коментар
За да коментирате с Вашето име, моля, влезте в профила си.