Блог

Начало на раждането

• от

Съвременната психология доказва, че мощен източник на положителна нагласа за раждането са знанията за периодите на раждането и техните особености, за
намесите на лекаря и за лекарствата, които се прилагат. Изключително важно е жената да е убедена, че може да повлияе на раждането чрез своето активно участие и без разстройващи емоции, като изпълнява насоките на екипа, водещ раждането.


Как започва раждането
Най-често раждането започва с появата на родилните контракции. Те се усещат като пристягащо втвърдяване и присвиваща болка в корема и кръста. Всяка контракция започва постепенно, достига връхната си точка и след това затихва. Отначало контракциите са слаби и редки (през около половин час). Това са т. нар. подготвителни контракции. След това започват да се появяват през равни интервали. Постепенно стават все по-чести, продължават по-дълго и са по-силни. Докато контракциите са слаби и редки, не е необходимо да лежите. Имате достатъчно време дори да се изкъпете.

Кога трябва да тръгнете за родилния дом
За родилния дом трябва да тръгнете:
  • когато имате редовни болезнени контракции през 15-20 минути, продължаващи 20 секунди
  • ако се появи ясна кръв от влагалището (дори и при липса на контракции)
  • при изтичане на околоплодните води
    Когато раждането не започне до определената дата (термин), трябва задължително да се консултирате с вашия гинеколог.
    При второ раждане процесът протича по-бързо, затова трябва да тръгнете за родилния дом, когато контракциите започнат да се появяват през равни интервали от време, но не по-кратки от 8-10 минути.

    Важно е да знаете, че между началните контракции и пълното разширение на шийката на матката минават няколко часа. Затова не се притеснявайте, че няма да пристигнете навреме в болницата.
    Записвайте си времетраенето на контракциите и интервалите между тях. Така ще можете да прецените кога да тръгнете към родилния дом.



    Кои са особеностите на родилните контракции
    Родилните контракции са периодични, като с напредване на раждането те се повтарят все по-често и се засилва техният интензитет.
  • В началото на раждането контракциите се появяват през около 15 минути.
  • В края на раждането контракциите са през 2-3 минути.
    Родилните контракции продължават определено време, като с напредване на раждането времетраенето им се увеличава:
  • В началото на раждането контракциите продължават по около 15 секунди.
  • В края на раждането продължават около 1 минута.
    Силата на контракциите нараства все повече с напредване на раждането.


    Ако околоплодната течност изтече преди започване на контракциите
    В такъв случай се налага постъпване в родилния дом. Ако липсват другите признаци на започващо раждане, изтичането на околоплодната течност се смята за преждевременно. Преждевременното изтичане на "водите" може да стане преди срока за раждане, може да стане и в срока за раждане. В зависимост от това се предприемат различни мерки - за задържане на бременността или за предизвикване на раждането.
    Ако околоплодната течност изтече близо до термина, в родилния дом се изчаква 6 часа за евентуалното започване на родилната дейност. През тези часове се налага да лежите. Ако раждането не започне, се пристъпва към неговото предизвикване.
  • http://www.worldnn.com/serv/Document?Action=show&DocID=1564582731