Коледа е! Очакваш гости, в дома ти цари уют, а в душата се стават вълшебства. Изведнъж чуваш познато „туп“, а след него пронизителен писък... Не желаеш такъв сценарий, нали?
Бъди сигурна, че не малък процент родители прекарват част от празниците си пред вратата на спешния кабинет – порязана ръчичка, сцепена устна, защото някой е решил да си гризне от лампичките, изгаряния... Списъкът на лекарите е безкраен. Повярвай, те много добре знаят, че дежурство на мигащите около него светлинки и цветната украса. Все още не пълзи и спокойно може да бъде ограничено в кошара за игра или, обградено от възглавници на пода, да наблюдава приготовленията за празника.
За какво да внимаваш: Нека около бебето няма висящи гирлянди или друг вид украса, която е подходяща за дъвчене. Това е най-опасното в тази възраст. Малкото празник означава само едно – безброй неволни травми с неясни последици. Нека това не е вашето впечатляващо семейно събитие тази Коледа. Погрижи се за спокойствието на всички отрано.
Ето ти някои малки, но полезни съвети:
Бебе от 0 до 8 месеца
Това е най-прекрасната възраст, когато става въпрос за безопасност. Малкото или спи, или седи и се радва на не говори и мълчаливо докопва блестящите лентички, а това, което ти ще чуеш в последствие е задавянето му в опит да ги изплюе или повърне. Знаем, че ти се струва страхотна идея да залепиш хартиен Дядо Коледа на кошарата му, но не го прави. Има време за всичко. След две-три години ще имаш тази възможност. Нека, когато е с вас на празничната трапеза, седи встолчето си. Със сигурност бабите и другите ви роднини ще искат да го погушкат, но ти много добре знаеш невероятната му способност да издърпа покривката със скоростта на светлината. Затова спести си купчината чинии, натрошени на фин пясък по пода и ограничи периметъра на действие на малкия разбойник.
Бебе от 9 до 18 месеца
Пакостник от класа – това е описанието за малката фурия у дома ти. Дали пълзи или ходи е без значение. Скоростта, която може да развие е феноменална и докато се обърнеш коледното дърво ще е съборено, част от играчките свалени, а хартиената украса накъсана. Малък съвет – назначи отговорен роднина (който няма да седне да пийва ракия и само да наблюдава детето) да следи малкото непрестанно.
За какво да внимаваш: За всичко!!! Нека започнем от най-привлекателното – огъня. Да, сложила си украсата още от началото на месеца, като внимателно си се погрижила да не е всичко наведнъж, а постепенно да прибавяш допълнителни елементи към интериора. Получила си го като съвет от приятелка „Всичко ще му е интересно само първите дни. Свикне ли, няма да иска да събаря елхата“. Всъщност точно Коледното дръвче е най-малкият ти проблем. Масово играчките, които се продават са нечупливи. Да речем, че таткото се е погрижил да вземе светещи маркучи, които са много по-издръжливи на дъвкане и, разбира се, по-безопасни заради това...
С две думи – и да бъде многократно събаряна елхата, вероятността детето да се нарани не е огромна. Но свещите – те са магнит за всяко хлапе. И първата реакция е да пожелае да докосне пламъка. Затова те съветваме да се лишиш от тях поне тази Коледа. Да ги качиш на високо също не е решение. Малките катерачи са изкушени да се преборят с всички „стъпала“ не етажерката или библиотеката, а това може да доведе до много сериозни последици и тежка травма. Друга възможна неприятност е пълзящото или ходещо човече да се заплете в краката ти, докато сервираш масата или носиш съдове с гореща храна. Мисля, че няма нужда да се опитвам да опиша драматизма на събитията, които биха последвали от такъв неволен сблъсък.
18-24 месеца
Привидно малко по-спокойна възраст. Вече имаш комуникация с детето. Можеш да разчиташ, че кажеш ли нещо, то ще бъде чуто... може би възприето и евентуално изпълнено. Но не се залъгвай – ти знаеш най-добре точно с какъв хитрец си имаш работа :)
За какво да внимаваш: За всичко изброено до тук плюс още нещо. Отглеждаш си малък помощник, нали? Вече може да носи чиния, да сервира прибори и понякога заедно слагате масата за вечеря. Детето е активно и дейно, а сега, на празника, иска да покаже какво може на всички – баби, дядовци, лели... Бърза, нарамило сноп вилици и салфетки, а това е, меко казано, опасна ситуация. Добра тактика е не да му се скараш или да го оставиш в страни от събитията, а да измислиш безопасен начин да го включиш в подготовката. Нека сложи и нагъне салфетките, както и да нареди част от украсата на масата. Да, венецът няма да е точно в средата, но ще имаш най-усмихнатото съкровище – та нали всичко е толкова красиво, именно, защото то се е постарало :).
Напишете коментар
За да коментирате с Вашето име, моля, влезте в профила си.