Храненето на бебето може да се окаже истинско предизвикателство – както за родителите, така и за него самото, особено в процеса на въвеждане на твърдите храни.
Предлагаме ви няколко полезни съвета за хранене на бебето, с които по-лесно ще преодолеете трудностите в захранването му и успешно ще елиминирате капризите му по отношение на хранителните навици.
Като всяко ново нещо, твърдите храни ще са същинско изпитание за сетивата на малкото човече, свикнало до този момент само с топлината на майчината гръд и вкуса на майчиното мляко. Разнообразните на вкус и текстура храни ще бъдат противоречиво приемани от чувствителното му небце. И вероятно многократно отхвърляни.
Но не бива да се отчайвате!
Знаете ли, че понякога ще се налага да поднасяте на бебето си определена храна поне 12 пъти преди да я приеме? И това е съвсем нормално – когато става дума за вкусови предпочитания, децата са непредсказуеми и с всеки изминал ден променят хранителните си навици. Особено с напредване на възрастта.
През първата година бебетата растат изключително бързо и за целта организмът й се нуждае от много хранителни вещества. След това обаче започват да обръщат по-голямо внимание на заобикалящия ги свят и храненето остава на заден план. А колкото повече храни опознават, толкова по-капризни стават, демонстрирайки вече способността си да правят самостоятелен избор.
Въпросът обаче е колко далеч ще позволите на детето да стигне. Да не харесва броколи, но да предпочита моркови (например) е едно. Но да отказва всякакви зеленчуци и вместо това да не спира да яде сладкиши (а вие да нямате против) е нещо съвсем друго.
Сами знаете колко е важно детето да се храни здравословно и пълноценно като малко, за да избегне проблемите в зряла възраст. Превърнете процеса на хранене в удоволствие за малчугана и му помогнете да изгради стабилни хранителни навици още през първата годинка от живота си.
Бъдете изобретателни и последователни в подхода си. И следвайте нашите съвети.
Структурирайте хранителния режим на бебето
Според специалистите, капризни в храненето стават деца, които се хранят малко през деня. Затова е препоръчително малкото да има три основни хранения и две здравословни междинни закуски. Установяването на стриктен хранителен режим ще подтиква малчуганът да яде, когато е гладен и ще ограничава консумацията на странични храни.
Не насилвайте процеса на хранене
Ако виждате, че бебето ви расте здраво и силно, позволявайте му понякога то само да ви казва кога е приключило с яденето. Не изисквайте всеки път да изяжда и последното грахче в чинията си, тъй като това може да се отрази на афинитета му към хранене по-късно в живота. Ако смятате, че не яде достатъчно, подходете изобретателно. Обещайте му десерт, ако изяде зеленчуците. Или да хапне още нещо, ако иска да гледа филмче.
Експериментирайте с вкусовете
Смесването на вкусовете и консистенциите е наложително при въвеждането на твърдите храни в менюто на бебето. Единият вариант е да предложите на малчугана различни храни и сам да определи кои вкусове му допадат най-много. Другият вариант (особено при по-малки даца) е да му ги поднасяте приготвени (под формата на пюре, например), включващи някоя любима и някоя „омразна” храна.
Разнообразявайте менюто
Не избирайте лесния вариант да храните малучгана с едно и също ястие всеки ден, само защото му е любимо и ще го изяде. Старайте се да сервирате разнообразни, но здравословни и подходящи за възрастта храни. Поднасяйте му ги в специална детска чиния с отделения (за да не се смесват вкусовете), като използвате момента да включите и някоя нова.
Въвеждайте нови храни в менюто на бебето
Препоръчително е да въвеждате по една нова храна на седмица. Просто я поставяйте на масата или на столчето пред него, без да настоявате непременно да я опита. Вместо това го правете вие (изразявайки наслада от вкуса й) и ще видите как ще привлечете вниманието му. В зависимост от реакцията му ще прецените дали да я пасирате и смесите с настоящите му любими храни или да му я поднасяте отделно.
Внимавайте с десертите
Да, добре е понякога да сервирате лакомствата като част от менюто, но не прекалявайте, за да не се превърнат в предпочитана храна. А когато избирате десерта, старайте се да бъде здравословен – като крем, пудинг, мляко с ориз, желирани плодове, овесени бисквитки. Не давайте на бебето захарни изделия в усилията си да го накарате да яде повече, нито ги използвайте като средство за подкупване, награждаване или наказание.
Включвайте малчугана в подготовката за хранене
Ако вече е поотраснал можете да му дадете да измие плодовете и зеленчуците, да обели бананите, да изсипе мюслито в купата или да разтвори пакета със салфетките. Ако пък все още е в процес на захранване, можете да приготвяте яденето пред него като от време навреме му подавате да държи различни (безопасни) предмети.
А ето и няколко трика за храненето на капризно бебе:
- Аранжирайте порциите атрактивно като слагате в чинията по няколко различни вида храни (включително новата). Купете и специални детски прибори, с които бебето постепенно да привикне да се храни.
- Направете времето за хранене забавно и креативно. Използвайте разнообразни на цвят, вкус, текстура и температура храни. Правете сандвичи с „личица” или пък формички от продукти.
- Позволявайте от време навреме и ядене с пръсти – бебетата опознават света около себе си чрез сетивата, а и яденето с пръсти е винаги забавно за малучгана.
- Режете храната на бебето на малки хапки, така че да може лесно и бързо да ги сдъвче и преглътне (внимавайте за отпадъчните съставки (като семки и кости), които могат да причинят задавяне).
- Най-добре въвеждайте новите храни, когато знаете, че бебето е гладно. Например няколко парчета манго или киви за следобедна закуска. Но е препоръчително да я комбинирате с нещо познато.
- Хранете се заедно с бебето. Децата усвоят най-бързо, взимайки пример от околните. Позволете му да има поглед и над вашата трапеза – друга нова храна може да привлече вниманието му.
- Сведете до минимум разсейващите вниманието фактори. Ако по-голямо братче или сестриче тича наоколо или по телевизора в другия край на стаята дават анимационна продукция, бебето може да изгуби интерес към храната, която му сервирате. Затова се страйте във времето за хранене около вас да бъде тихо и спокойно.
- Не се карайте на детето, че отказва определена храна. Причината може да е, че му напомня за времето, когато е боледувало. Или пък не му харесва цветът. Или просто има някаква негативна асоциация с нея. Попитайте го спкойно какво не харесва в дадената храна и просто намерете друг начин да му дадете – в комбинация с любимата му, разбира се.
Напишете коментар
За да коментирате с Вашето име, моля, влезте в профила си.