Пожелай си сладки сънища!

• от

Сънят е най-добрият ни приятел през деветте месеца в очакване. Защо обаче сънуваме толкова по-интензивно и реалистично и какви са ролята и посланието на сънищата ни?

Сънят е най-добрият ни приятел през деветте месеца в очакване. Защо обаче сънуваме толкова по-интензивно и реалистично и какви са ролята и посланието на сънищата ни?

Пожелай си сладки сънища!



 
Дори ако от сънищата ти не се роди бестселър (като идеята за поредицата „Здрач”, която се присънила една нощ на писателката Стефани Майър), погледни на тях като на нещо вълнуващо, но нереално. Все пак те не са видения от бъдещето или пророчества, които трябва сериозно да бъдат взимани под внимание.

По-интензивното сънуване започва през 25 г. с. и достига своят апогей през 33-та и 36-а г. с. Една от причините за това са високите нива на хормона прогестерон. Той повишава интензивността и продължителността на RЕМ-фазата на съня (най-дълбоката, в която сънуваме и преработваме информацията, впечатленията и чувствата си). „Релефните” сънища през бременността (плашещи, шокиращи или напълно абсурдни) са нещо нормално. С тяхна помощ умът те подготвя за новата ти житейска роля - на майка. Посредством сънищата той отразява страховете ти и те освобождава от тревогите.

Не се оставяй сънуваното да те смути и обърка. Има два разумни начина, за да се справиш с него: като го обсъдиш или като го подминеш с усмивка. И в двата случая е най-добре да го направиш с половинката си, който вероятно също има подобни сънища (и то без влиянието на хормона на бременността). Колкото повече наближава щастливото събитие, вълнението, очакването, тревогата и страха могат да отворят тайни вратички в сънищата и при бъдещия татко. 

Какво стои зад сънищата на бременната?

Специално за сп. „Моето дете” световноизвестната американска психоложка,  експерт по сънищата, проф. Патриша Гарфилд (автор на бестселъра „Женските тела, женските сънища”) разкрива  значението на най-често срещаните сънища през бременността:

„Сънищата на бъдещата майка очертават нейното настоящо пътешествие
– от първата среща на яйцеклетката със сперматозоида до появяването на детето на бял свят. С надежда и страх тя следи развитието в утробата й.

През различните етапи на бременността се променят и сънищата на жената. Те са ехото на промените, случващи се в тялото й и изразяват усещанията й за нероденото дете. Сънищата са толкова сложни, колкото и умът, който ги създава. Темите могат да се появят по всяко време, а категориите да се преливат така, че трудно да се систематизират върху хартия. Най-често те са комбинация от визии на нещо преживяно с въпросите на подсъзнанието ти.

* Ако например сънуваш, че си в затвор, че тичаш срещу стена или че искаш да скочиш от стръмна скала, вероятно се страхуваш, че може да се изгубиш като личност в ролята си на майка и след раждането няма да разполагаш с лично пространство.

* Ако сънуваш, че детето ти е болно или се е родило с недъг, това просто отразява копнежите ти за здраво бебе.

* Ако сънуваш голямо бебе или пораснало дете (в първия си триместър), това изразява надежда за лесно раждане.

* Сънят, свързан с някакви опасности говори за страх от майчинството.

* Ако сънуваш любовни афери с предишни любовници или други мъже, това показва желанието ти да се чувстваш атрактивна, както и липса на секс.

* Отзивчив съпруг на сън, изразява нуждата ти от подкрепа.

Текстът е откъс от статия в новия брой на сп. „Моето дете“ (март, 2011)