Погача за новороденото
На 40-ия ден от раждането ви предстои вълнуващ празник – първото официално представяне на бебето пред обществото.
В църквата: Запазена и до днес е православната традиция на 40-тия ден майката, бебето и таткото да отидат на църква, за да им прочете свещеникът т. нар. Чиста молитва.
Как да се подготвиш за празника?
Разбира се, в отделните райони на страната има различия в ритуалите, които се спазват.
Ето кои са най-популярните символи, към които би могла да се придържаш.
Червеният конец
На прага на дома постави червен конец, преди да са дошли гостенките. Счита се, че той има предпазна сила и защитава родилката и детето от злите сили. Така лошото не може да прекрачи дома ти. В някои райони на страната поставят желязо или огън (свещ), тъй като се смята, че те също имат защитна сила.
Питата
Обредният хляб задължително е сладък – за да е сладък животът на детето ти. Присъства и купичката с мед. Върху погачата постели бяла кърпа, върху която гостенките ще оставят пари. След това завържи кърпата с парите в нея, като възелът трябва да не е прекалено стегнат или прекалено хлабав. Така дребосъчето ти няма да е нито стиснато, нито пък с широки пръсти.
Важно е да поставиш завързаната кърпа на високо. Така мъникът ще достигне висини – това се прави с цел детето да успее в живота си.
Вторият важен момент с погачата е разчупването. То става над главата ти и тази на бебето ти, като смисълът на този акт е да бъдете сити в живота си. И в миналото, и сега според традицията разчупването извършва свекървата. Но има райони в страната, в които това се прави от момичета с живи родители.
Парчетата се раздават на всички присъстващи. Парченцето за родилката се поставя в сито.
Счита се, че жена, която хапне от тази пита, ще бъде плодовита.
У нас има даже краища, в които се вярва, че ако на гостенката се падне крайче от питата, тя ще роди момче.
Ситото
В сито се поставят орехи, които се разлюляват. Това се прави с цел малкото ти съкровище да бъде игриво, весело и немирно. Ситото може и да се повдигне на високо, за да израсте и детето високо на ръст. Обредите със ситото се правят, за да бъдат предопределени някои качества на мъничето.
В Западна България например в него се слагат даровете, които носят гостенките. Това винаги са кромид лук, червени чушки и яйца. Те символизират устойчивост на болести.
Трапезата
На нея сложи повече сладки храни, постави и сладкишите, които по традиция трябва да донесат и гостенките ти. Задължително е на масата да има и сурови орехи. Те се чупят, за да е отракано мъничето ти. Гостите задължително пият алкохол за здравето на детето.
Конци от дрехите
Преди да си тръгнат, жените трябва да оставят до леглото на новороденото конци от дрехите си. Счита се, чепо този начин те няма да откраднат съня на малкото. То ще бъде спокойно и няма да плаче нощем.
Какво е добре да не забравяш?
Най-хубавото на този ден е, че можеш да събереш най-близките си хора, които да видят твоето съкровище, да отправят своите пожелания и да се повеселите чисто по женски, защото традицията повелява: на събирането мъже не се допускат.
Дори и да не спазиш всички ритуали за този ден, без погачата не може. Но не се притеснявай, ако не бъде домашно приготвена. Винаги можеш да поръчаш в сладкарница или хлебарница. Важното е да бъде сладка!
Освен снимките, хубав спомен може да се окаже и вписването на пожеланията на гостите в специално направен дневник. Защо това да не бъде началото на ваша семейна традиция? Пожеланията могат и да продължат – на кръщенето, на първия рожден ден, на именния ден.
Безспорно всички гости ще донесат подаръци на бебчо.
Ако те попитат предварително от какво имаш нужда, не се притеснявай да кажеш. Така ще улесниш и тях, а и ще избегнеш дублирането :).
Нека празникът не нарушава режима на малкото ти.
Само тогава то ще бъде спокойно и ще дари на гостите най-прекрасните усмивки.
Любопитно: Откъде идва традицията?
В миналото се е считало, че до 40-ия ден и майката, и бебето се намиралит между живота и смъртта. Точно на 40-ия ден свекървата е водила родилката „на Чиста молитва“ в църквата. При завръщането си у дома младата майка задължително е сядала на трапеза. Около нея са присъствали само жени, и то такива, които не са в месечен цикъл. Изключение се правело само за най-близките роднини. Те обаче е трябвало да признаят, че са „нечисти“ и да изтърсят полите си над детето. Поверието е, че по този начин жените не могат да навредят на новороденото. Заедно с това обичаят е имал още един елемент, който днес не се практикува. Детето е трябвало да бъде закърмено от всяка от присъстващите жени, което било действие с предпазна сила.
Напишете коментар
За да коментирате с Вашето име, моля, влезте в профила си.