Подсичането е проблем, който възниква при най-малките – може да се види както при дву-тримесечно бебе, така и при деца на близо годинка. Обикновено се изразява в зачервяване или ситен обрив в зоната на памперса. Понякога кожата дори започва да се бели. При навременно предприети мерки подсичането изчезва до няколко дни, ако обаче виждате, че не намалява, тогава трябва да посетите лекар, защото може да се е трансформирало в гъбична или бактериална инфекция.
Добрата новина е , че въпреки че е толкова чувствителна и уязвима, бебешката кожа се възстановява и заздравява бързо, независимо от вида на нараняването или раздразнението.
Подсичането най-общо може да се раздели на два вида и представлява реакция на кожата срещу претопляне или контакт с мръсни пелени. С подходящи грижи и постоянство обаче проблемът може да бъде овладян сравнително лесно и своевременно.
Подсичане при претопляне
Възниква в резултат на твърде много дрехи или висока околна температура, съчетана с висока влажност. Тъй като недоразвитите все още потни жлези на бебето не успяват да реагират ефективно, когато телесната температура е по-висока, влагата не се изпарява, а се задържа в кожата. В този случай подсичането се проявява под формата на розово-червен обрив от малки мехурчета в областта на свивките на ръчичките и крачетата, на вратлето, под мишниците и около гениталиите. Ако бебето се облича или повива плътно, подсичането може да обхване цялото тяло.
Първоначално мехурчетата са пълни с безцветна прозрачна течност, а в последствие хващат коричка. В някои случаи подсичането може да прерасне в бактериална инфекция, тъй като се създава благоприятна среда за развитието на бактерии и микроорганизми, които могат да проникнат в кожата и да предизвикат възпаления.
Подсичане от пелени
За разлика от подсичането при претопляне на тялото, подсичането от пелени обхваща само зоната на пелената и се причинява от продължителното съприкосновение на кожата в областта на гениталиите с урината и изпражненията. Влагата от пелената не позволява на кожните раздразнения (получени по една или друга причина) да отшумят, като причинява напукване и образуване на повърхностни мехури. Триенето на пелените пък стимулира дразнението и сърбежа и се стига до болезнено възпаление, което се проявява основно по два начина:
- Дерматит по изпъкналите части(във формата на W):
Това е най-често срещаният тип подсичане, който се причинява главно от физически фактори – триенето на кожата с пелените и досега с изпражненията и урината.
Локализира се върху изпъкналите части на бебешкото дупе (тези, които са в пряк контакт с пелените).
- Гънков дерматит (във формата на Y)
Този тип подсичане е с инфекциозен произход, появява се в гънките (ингвиналните и между бузките на дупето), които осигуряват добра среда за растежа на микроорганизмите, и по-късно се разпространява по изпъкналите части.
Зачервяването се развива в заедно със сълзене, често причинено от бактериална или гъбична инфекция, и изисква консултация с лекар за назначаване на подходящо лечение, което в повечето случаи е с медикамент под формата на мехлем.
Причини за подсичането
Този проблем може да се прояви във всеки един момент. Освен при претопляне и при продължителен контакт с мръсни пелени, кожата на бебето е предразположена към подсичане и когато:
- в момента му растат зъбки;
- не се чувства добре или се възстановява след ваксинация;
- приема антибиотик – това може да наруши деликатния баланс в организма и да допринесе за възникване на възпалителни процеси;
- кожата му като цяло е по-чувствителна;
- има някаква промяна в хранителния му режим, особено по време на захранване или отбиване.
Напишете коментар
За да коментирате с Вашето име, моля, влезте в профила си.