Подготовката за Рождество Христово е един от най-приятните моменти през празничните дни. Още по-забавни стават, когато в приготовленията се включат и децата, тогава купонът е незабравим.
Празничните дни са най-очаквани от децата, обикновено те са в центъра на вниманието на цялото семейство и рода, те получават най-много подаръци, участват в тържества и празненства. Наистина този период от годината е незабравим за тях. Но и ние, родителите можем да не оставаме по-назад, стига да се заразим от детския ентусиазъм и да подготвяме нещата заедно с тях.
От всички страни изскачат образи на дядо Коледа, но ако се замислиш малко, може да намериш по-удачен вариант да обясниш празника на децата си. Опитай се тази година да разкажеш на мъниците си защо всъщност се празнува Рождество Христово. За малкото бебе, родено в яслите от Дева Мария, за това как то пораства и дава надежда на света, защото е Спасителят на човешките души. Има прекрасни материали в интернет и в християнските книжарници, а също и цели сценарии за детски спектакли на тема Рождество. Тепърва навлизат и в нашите детски градини, но по света отдавна е традиция около празниците да се поставят такива спектакли за радост на деца и родители. Мъниците могат да покажат своя артистичен талант като им подготвиш роли и играят в домашен театър например. Забавлявайте се като си приготвите сами костюмите от чаршафи, гирлянди и животни, нарисувани и изрязани от хартия. Така по-бързо ще вникнат в идеята на празника, чрез творчество и игра ще разберат смисъла му, вместо да бъдат залъгвани от комерсиалния мит за дядо Коледа и кичозните му варианти по магазините, които неизбежно ще срещат на всяка крачка.
Подготовката за рождество включва и украсата на дома. Това е щастлив момент за мъниците, които могат да развихрят фантазията си и да направят собствени играчки с подръчни материали. Трябват ти само добри идеи (които може да намериш в интернет), остатъчни парчета плат, мъниста, панделки, памук, топки от стиропор. Топчетата може да са в различни размери, просто направи леки разрези по дължината на кръга и подпъхни предварително изрязаните парчета плат в тези цепнатини, така ще получиш красиво топче за елхата. С голяма игла може да го пробиеш по средата, за да прокараш панделка, чиито край може да закачиш за елхата или някъде другаде у дома. От парчета плат може заедно да изрежете форми на животни, които да украсите с мъниста, а ако изрежеш две еднакви парчета ги заший по краищата, като малко преди края да напълни вътрешността с памук. Така ще се получи обемна играчка. Хартиените гирлянди, снежинки и животни са забавна задача за всички деца. Оцветяването им остави на тяхната фантазия, нека украсата ви бъде нестандартна.
Човечета и формички може да си направите дори от тесто, мъниците много обичат да се занимават с мекото тесто, което приема всякакви формички. Ако държиш произведенията ви да имат определена форма, може да използваш формички за курабии. Кулинарните бои могат да придадат цвят на творбите ви.
По парти магазините има безвредни спрейове за прозорци, с които малките много се забавляват. Нека направят своите снежни графити по стъклата на дома.
Пак от там може да се снабдиш с пакет малки звънчета и красива дълга панделка. Нека децата ги нанижат на нея и ето, че се получава звънтяща гирлянда за елхата или за детската стая.
Покрай празниците, може да из ползваш разказа за раждането на Исус, за да обясниш на децата си, че не всички бебета имат шанса и щастието да имат родители. Някои остават сами и живеят в детски домове. Темата за щедростта и благотворителността се раздухва именно по празниците, а после някак си замира. Но в това участват главно възрастните. Може би е време да въведеш детето си в темата. Да му обясниш, че има такива деца, че и те имат нужда от внимание, обич, подаръци. Когато говорите за неговите подаръци, кажи му да избере и за тези деца. Купете заедно нещо или подгответе у дома, нека твоите деца споделят играчки и лакомства с децата от близкия дом за сираци, няма начин да няма поне един в или до населеното ви място. Така ще се научат да дават, ще се научат на благотворителност, която е хубаво да не практикуват само по празници, но за това ти и баща им трябва да сте им за пример. Освен това ще се научат, че подаръците не падат просто ей така от небето. Те си имат цена и за някои тя се оказва непосилна.
Би било чудесно и ако месец декември не минава под стандартния родителски рекет от рода на „Ако не слушаш – няма да имаш подаръци”. Това поставя отношенията ви на изкривената плоскост - „дай, за да ти дам”. Всички помним как досадния, а понякога и плашещ белобрад старец те пита дали си слушал, дали си ял гадните храни в детската градина и други подобни безсмислени въпроси. Освен това децата биват подлагани и на нещо като дресировка със задължителното изпяване на песнички и рецитиране на стихчета. Това по принцип не е лошо занимание, стига да е забавно за самото дете и то да иска да го направи, а не за забавление на публиката. В крайна сметка не е зле децата да са наясно, че ти и баща им осигурявате подаръците, нека знаят, че се трудите и заради тях.
Използвайте разумно празничните дни, не ги прахосвайте само в кухнята и около масата. Изведи децата на музей, на концерт или спектакъл. Използвай свободното време, за да общуваш с тях, като изключиш мобилни телефони, радио, телевизор, компютър. Прекарайте истинско време заедно и това може да се окаже един от най-хубавите подаръци за празника на Рождество Христово.
Напишете коментар
За да коментирате с Вашето име, моля, влезте в профила си.