Подготовка за раждане

• от

Бременността и раждането са най-висшия дар и привилегия на жената.

Бременността и раждането са най-висшия дар и привилегия на жената. Това е физиологичен процес като всеки друг и не трябва да се отнасяме към него като болестно състояние.

Всяка прекомерна намеса в процеса на физиологичното раждане, медикаментозна или оперативна, не е от полза нито за бебето, нито за майката. Световна тенденция е да се върнат процесите в естествените им граници, но без крайности като отказ от медикаменти, раждане у дома без присъствието на лекар и без предварителна подготовка за това.

Какво трябва да знаеш за раждането?

Болката, която съпровожда родилния акт, е физиологично състояние. Към нея не трябва да се подхожда със страх, паника и ужас, защото прагът на болката е индивидуален и една предварителна нагласа и психическа подготовка би могла да намали това усещане. Анестезиите не винаги са оправдани предвид страничните ефекти, които колкото и малко като процент да са, се случват. Обсъди предварително възможностите за обезволяване, но изчакай раждането наистина да започне, за да се увериш, че имаш нужда от упойка.

 Подготовка за раждане 

Подготовката за раждането

Тя започва още от началото на бременността! Тук се включва целият процес на проследяване на набор от биометрични параметри и изследвания на майката, за да не се допуснат патологични отклонения и бременността да се доведе до нормално раждане на здраво бебе.
Медицинските технологии позволяват много рано да се установят по-сериозните проблеми с помощта на биохимичния скрининг (още в 12-ата г. с.) и феталната морфология. Затова не пропускай редовните ултразвукови изследвания, които дават информация за всяка възможна малформация и започни профилактиката с фолиева киселина (най-добре е това да направиш още преди зачеването на бебето).

Здравословно хранене и двигателен режим

Подготовка за раждане

Те също са от ключово значение за протичането на бременността и раждането. До 6–ия месец е позволен и дори е препоръчителен лек спорт без натоварване с тежести като плуване, разходки, йога, колоездене и др. за около 30 минути всеки ден.

След 6– ия месец вече е добре да се ограничиш само с разходки в умерено темпо и специфични упражнения тип йога за бременни. Добре преценената и редовна двигателна активност през бременността предполага по–леко раждане, защото майката запазва функционалността на мускулите си, подвижността на ставите си и не качва излишни килограми.

Бъдещата майка трябва да бъде добре информирана

Запознай се предварително с процедурите, които ти предстоят в болницата. При приема в родилното отделение ще подпишеш и специален документ - „Информирано съгласие“. Много е важно още преди този момент да си обсъдила с личния си гинеколог правилните решения, свързани с раждането на твоето дете, както и да потърсиш подкрепа от лекарския екип в съответната АГ-болница.

Училище за родители "Моето дете" - гр.София Автор: д-р Диана Денчева, акушер-гинеколог в XI ДКЦ в София, лектор в Училище за родители „Моето дете“