Има нещо очарователно в бебешките стъпълца. Те са съвършени - малки, изваяни…
Всичко е прекрасно до момента, в който не започнеш да осъзнаваш, че нямат свод. А той трябва да се развие до определена възраст, защото липсата му създава сериозни проблеми – от болки в стъпалата, до изкривяване на стойката.
Излишни тревоги
Много родители се притесняват, че децата им имат плоски стъпала (дюстабан), защото крачетата на мъниците са с дебели мастни възглавнички и често при прохождането стъпалото изглежда без свод.
Според специалистите такава диагноза може да бъде поставена след третата година, когато се е оформило стъпалото и малкото ходи стабилно. Първите признаци на подобни проблеми могат да бъдат овладяни успешно в тази възраст, затова ако нещо в походката на детето те тревожи, най-добре се консултирай с ортопед. Още повече, ако то самото се оплаква от болки в стъпълцата, глезените или коленете.
До около 4-годишна възраст споменатата мастна тъкан на възглавничките се редуцира. До тогава се развиват мускулите и връзките на стъпалото, за да могат да държат тялото изправено. Ако ти и таткото сте с плоски стъпала, не бива да отлагаш дълго прегледа при ортопед.
А една от най-добрите превенции на плоскостъпието е прохождането и ходенето бос.
Факт е, че климатът у нас е четири сезонен и е невъзможно човек да се движи бос непрестанно. Но през зимата чорапките (терличките) у дома са идеално решение. А летните почивки са незаменима профилактика, защото ходенето по пясъка или по тревата е наистина идеално за развитието на стъпалата.
Обувчиците с ортопедични стелки, които масово се предлагат, могат да изиграят лоша шега на оформящото се краче. Свикнали да бъдат поддържани от кожената възглавничка, мускулите на свода не се развиват оптимално и “увисват” в мига, в който детето премине на равна подметка. Може би си забелязала, че пантофките и маратонките за мъници нямат такива специфични стелки. Наистина подборът на обувки е от изключително значение, когато става въпрос за палавите прохождащи крачета. Важно е подметката да е мека и да позволява пълно движение на стъпалото. Предната част трябва да е широка, за да може пръстите да се движат и да не изтръпват болезнено при ходене. А фортът при петичката е добре да е стабилен, като дори при летните варианти е препоръчително да обхваща крачето до глезена.
Как да действаш?
Грижата за правилното развитие на крачетата започва още от раждането.
- Старай се да осигуриш оптимално движение на мъника, като не му обуваш тесни ританки и стегнати чорапки.
- Обувките не са препоръчителни, докато не започне да ходи стабилно. Ранното прохождане крие опасност от плоскостъпие, от увреждане на тазобедрените стави и от неправилна стойка на гръбначния стълб.
- Когато проходи е от значение да бъдат избрани качествени обувки от естествени материи.
- За по-големите деца (над 2 годинки) е добре да бъдат правени специфични упражнения, като това може да е и под форма на игра. Например със стъпала да се търкаля по пода точилка, да се повдигат дребни предмети с пръстите на крачетата или отново с пръсти да се набира парче плат, в единия край на което е поставена някаква тежест. Тези упражнения развиват мускулите на свода и наистина биха могли да се превърнат в забавно домашно състезание, в което да се включи цялото семейство.
- Ходенето на пети и пръсти, патешкото ходене, както и тичането на пръсти също дават добри резултати като профилактика на плоскостъпието.
Увеличаването на телесната маса може да окаже неприятен ефект първо върху стъпалата. Затова доброто хранене и ранното запознаване на децата с различни видове спорт също се явява и превенция на плоскостъпието.
Не забравяй следното – от това как се развиват стъпалата зависи стойката на човек. Правилната позиция на гръбначния стълб е всичко – според източните вярвания той е опората и на физическото тяло, и на духа. От него зависи дори как дишаме. Затова нека се погрижим децата ни да имат оптимално добро развитие на стъпалата. Малките изваяни крачета да се превърнат в идеална опора :).
Мнението на специалиста:
„Най-добрата профилактика за плоскостъпие още след раждането е масажирането на стъпалата поне два пъти дневно по 10 минути. Масажът се прави, като се обхване детското краче и палецът се движи в посока от петата към пръстите и се хлъзга с леко натискане по свода. Най-добре да се прави с бебешко олио.
- Най-често проблемите при плоскостъпие са:
- Болки и бърза умора при продължително ходене;
- Промяна в походката и стойката, заради изместването на тежестта към вътрешната страна на стъпалото;
- Поява на мазоли в зоната под пръстите (при по-големите деца), където е смъкнат сводът.“
Цифра: При по-малко от едно на 1000 деца се среща особена тежка форма на плоскостъпие, при която се налага оперативно лечение, още преди да е проходило детето.
Консултант: доц. д-р Иван Калъпов, ортопед
Напишете коментар
За да коментирате с Вашето име, моля, влезте в профила си.