Плацента превия - рисков фактор за бременността

• от

Плацента превия се нарича гинекологично усложнение по време на бременност, при което плацентата се развива в долната част на матката...

Плацента превия се нарича гинекологично усложнение по време на бременност, при което плацентата се развива в долната част на матката (закривайки частично или изцяло маточната шийка) и спира пътя на бебето през родовия канал към влагалището.

Ако не бъдат взети навременни мерки, плацента превия се превръща в рисков фактор за бременността, тъй като може да предизвика обилно кървене, което да застраши живота на майката и на бебето.

Вижте какво трябва да знаете за състоянието „плацента превия”.

Плацента превия - рисков фактор за бременността

Плацентата е орган, който се образува по време на бременността, за да снабдява бебето с кислород и хранителни вещества, да пречиства кръвта му и да произвежда хормоните, поддържащи развитието му през 9-те месеца. Тя обикновено се прикрепва към горната част на матката, която е по-мускулеста и по-устойчива, и се свързва с плода чрез пъпната връв.

В някои случаи обаче, плацентата се развива в долната част на матката, която е по-слаба, по-тънка и по-кръвоснабдена. С навлизането на бременността във втория и третия триместър маточната шийка започва да изтънява и да се разтяга, подготвяйки се за раждането. Това обаче може да доведе до разкъсване на кръвоносните съдове, което пък от своя страна да предизвика кървене и да застраши здравето и живота на майката и на бебето.

Плацента превия - рисков фактор за бременносттаНе е необичайно в първия триместър плацентата да е разположена в долната част на матката. С развитието на бременността и нарастването на плода тя постепенно се придвижва към обичайното си местоположение, така че в края на третия триместър да се намира в горната част на матката и да освободила пътя към родовия канал.

Когато това не се случи, лекарите поставят диагноза „плацента превия”.

В зависимост каква част от шийката на матката покрива плацентата се различават 3 разновидности на състоянието:

Гранична плацента превия – плацентата е близо до родовия канал, но не го покрива

Частична плацента превия – плацентата покрива част от родовия канал

Пълна плацента превия – плацентата покрива изцяло родовия канал като по този начин блокира разкритието

Причините за развиване на плацента превия не са точно установени, но според специалистите най-често тя се наблюдава при късна бременност, при пушене по време на бременност, при многоплодна или многократна бременност, при предишна плацента превия, при гинекологична операция и при матка с неправилна форма.

Стр 2:Симптоми и лечение при плацента превия

Симптоми при плацента превия

Основният признак за състоянието е внезапно безболезнено, ярко червено вагинално кървене след 20-тата седмица от бременността. То варира от леко до обилно и обикновено спира без лечение, но няколко дни или седмица по-късно започва отново. При някои жени се наблюдават и контракции.

Други симптоми за плацента превия са:

  • Седалищно или напречно разположение на плода
  • По-голяма от нормалната за съответната гестационна седмица матка
  • Наподобяващи преждевременно раждане симптоми като спазми или напрежение в долната част на корема.

Възможно е плацента превия да се развива и без симптоми. В такива случаи тя може да бъде открита само при редовен преглед с ултразвук.

Плацента превия - рисков фактор за бременността

Лечение при плацента превия   

Веднъж диагностицирано, състоянието обикновено изисква лежане за задържане и чести прегледи в клинични условия.

В зависимост от гестационната седмица на бременността могат да бъдат назначени стероидни инжекции, които да ускорят развитието на белите дробове на бебето.

Обикновено жените с плацента превия раждат със секцио преди определения термин, тъй като естественото раждане може да предизвика силен кръвоизлив, който да бъде фатален за майката и за бебето. То се назначава незабавно, ако вагиналното кървене по време на бременността не може да бъде овладяно или ако бременността вече е навлязла в 36-та гестационна седмица.

Като етапи от лечението могат да бъдат назначени още:

  • Намаляване на ежедневните дейности
  • Никакъв секс и никакви вагинални прониквания (включително душове)
  • Кръвопреливане
  • Прием на медикаменти за предотвратяване на преждевременно раждане
  • Медикаменти, които да подпомогнат развитието на бременността поне до 36-та гестационна седмица
  • Инжектиране на специални медикаменти, ако кръвната група на майката е с отрицателен резус – фактор