В превод Плацента означава „пита”. Тя е уникален орган, образуващ се при създаването на нов живот в организма на мама. Служи му вярно девет месеца. След което се отделя от него след раждането.
От него зависи нормалното развитие и раждането на детето. Уникалността му е и в това, че служи и на двата организма – на бебето и на мама. Учените отдавна изследват и прилагат в много сфери безценните качества на плацентата. След като приключат деветте месеца, тя може да бъде използвана в козметичната индустрия, за научни изследвания, за съхранението на стволови клетки и други. В много култури тя е направо обожествявана, а в много страни майките могат да запазят плацентата и да я закопаят в градина под дърво или да направят арт отпечатъци с нея върху хартия. При всички случаи майката може спокойно да реши какво да прави с нея, без да се притеснява от предразсъдъци или ограничения в болничните условия.
При нормално протичаща бременност плацентата се разполага на задната маточна стена. Разположението на плацентата в общи линии не влияе на развитието на плода. Структурата й се оформя към края на първия триместър и постепенно може да се променя в зависимост от нуждите на плода. От 22 до 36 седмица теглото й се увеличава и към края на посочения период достига до пълна функционална зрялост. Обикновено към края на бременността диаметърът и е около 15-19 см и дебелина от 2 до 4 см.
Плацентата има много функции. Осъществява газообмена – от кръвта на мама към бебето прониква кислород, а въглеродния диоксид се транспортира в обратна посока. Освен това, чрез плацентата до плода достигат хранителни вещества, а излишните се изхвърлят отново през нея. Тя е и пропускателен пункт за антителата на мама към бебето, с което се изгражда имунната му защита и задържа тези, които могат да разпознаят бебето като чужд обект спрямо майчиното тяло. Плацентата играе и ролята на жлеза с вътрешна секреция и синтезира хормони.
Важно е да се знае, че плацентата не е задължително да се роди веднага след появата на бебето. Това може да отнеме до няколко часа. За съжаление в България е масово разпространена практиката без нужда да се форсира и раждането на плацентата, да се дърпа или да се избутва. Това са абсолютно ненужни и травмиращи действия, които могат да доведат до усложнения, като например кръвоизлив или разкъсване на плацентата. Важно е да изчакаш напъните за раждането й, те могат да се случат съвсем скоро след раждането на бебето, но може да са след часове, когато се разхождаш или когато бебето засуче. След раждане плацентата трябва да се огледа и да се провери щателно нейната цялост, защото ако е нарушена това може да означава, че част от нея е все още в теб.
До началото на раждането лекарите следят за зрелостта й. Това се установява с ултразвуково изследване. Опитният лекар вижда плътността й и изследва структурата й. Основно се различават четири степени на зрелост:
До 30-та седмица тя трябва да е с нулева степен на зрелост.
Първа степен е нормално да се случи между 27 и 34 седмица.
Втора степен – от 34 до 39 седмица.
Трета степен – след 37 седмица.
В края на бременността настъпва така нареченото физиологично стареене.
Напишете коментар
За да коментирате с Вашето име, моля, влезте в профила си.