Пилинг

• от

Думата произлиза от английски и означава буквално беля или лющя. Процедурата се предлага в салоните за красота, но успешно може да се извърши и у дома.

undefined

Думата произлиза от английски и означава буквално беля или лющя. Процедурата се предлага в салоните за красота, но успешно може да се извърши и у дома. Есента и пролетта са подходящите сезони за тази козметична грижа.

Ексфолиацията представлява отделяне на повърхностния слой на епидермиса. Това може да стане чрез продукти, съдържащи твърди частици. При активно масажиране на вече подготвената кожа чрез леко почистване и затопляне се отнема повърхностния слой, кожата става гладка и светла, с равномерен тен и видимо подмладена. Пилинг продукти има както за лице, така и за тяло. Освен твърдите частици в различни размери, в зависимост от това дали е за лице или за тяло, продуктът може да съдържа миещи вещества, омекотяващи кожата елементи, а също и плодови киселини.

Пилингът не е излишна козметична глезотия. Той действа подмладяващо, благотворно и освежаващо на кожата. Важно е да определиш в салона какъв тип кожа имаш и специалист да те консултира за видовете пилинг и честотата, с която да го правиш според специфичните ти нужди. Процедурата стимулира ускореното производство на клетки, бръчиците намаляват, а тенът се избистря.

В домашни условия с пилинга не бива да се прекалява. В общия случай е допустимо най-много един или два пъти в седмицата. По-честото третиране със скрабове изтощава кожата, появяват се зачервявания, тя става чувствителна и в крайна сметка се нарушава хдролипидния баланс. Честите процедури нарушават естествената защита на кожата. Само силно загрубели места могат да бъдат третирани по-често, като например петите, лактите или коленете.

При суха или нормална кожа може да използваш скрабове един път седмично. Мазната или смесена кожа позволява и втори път, като разстоянието между двете процедури трябва да е поне два или три дена. Ако кожата ти е чувствителна, не използвай скрабове.
Най-подходящото време за пилинг е след топла баня или вана. След душа нанеси продукта с леки кръгови масажиращи движения, остави да подейства за няколко минути и след това отмий с топла вода. След такава процедура, кожата има нужда от защита, така че използвай по-мазен, хидратиращ крем или сложи маска или ампула с витамини, която ще навлезе в дълбочина след олющването на мъртвите клетки и горния слой на кожата. Не бива да се ползва скраб в зоната около очите, защото кожата там е тънка и чувствителна, но не пропускай шията и деколтето.

Домашните пилинг маски са идеален вариант, ако имаш чувствителна кожа и ако искаш да избегнеш химията в готовите козметични продукти. Направата им е лесна, с подръчни материали, повечето от които всяка от нас има в кухнята си.

Може да си направиш скраб като използваш за твърди частици натрошена морска сол, ситни частици от бадемова черупка и дори морски пясък, ако си на морето. Тези частици се смесват в гъста течност, например мед, зехтин или леко изцедено кисело мляко, извара, яйчен жълтък смесен със сметана и кремът е готов.
Към избраната смес може да капнеш сок от половин лимон или ампула с витамини или масло от бадем – важното е да избереш полезен продукт, който заедно със скраба ще въздейства подмладяващо и подхранващо на Пилингкожата и ще навлезе в дълбочина.

Салонната ексфолиация е по-силна, въздейства в дълбочина, кожата се зачервява и е изключително податлива на изгаряне или нараняване. По тази причина подобни процедури не се препоръчват през лятото или в студената зима, а в преходните сезони. След пилинга в никакъв случай не бива да се излагаш на слънце. Пази кожата си, използвай успокояващ хидратиращ крем, за да се предпазиш от възпаления.

По салоните се предлага процедура, наречена лазерна ексфолиация. Кожата на лицето, включително и веждите се обработват равномерно със специално дозиран лазерен лъч. Отново повърхностния слой клетки е премахнат, кожата е силно зачервена, но до две или три седмици се образува нов повърхностен слой, а до месец и половина всичко се нормализира и регенерацията е на лице. През това време обаче трябва да се пазиш от слънцето.
В повечето случаи салонните процедури, като химичен, лазерен или плодов пилинг, са изключително натоварващи за кожата. Не бива да прекаляваш с тях, а най-добре да правиш редовно тази процедура в домашни условия с по-щадящи средства.