Петата болест – какво знаеш за нея?

• от

Петата болест – звучи някак мистериозно, нали? И доста страховито! Но всъщност не е. Петата болест, наричана с медицинския термин „еритема инфекциозум“, е доста разпространено вирусно заболяване сред децата между 5- и 15-годишна възраст.

Петата болест – звучи някак мистериозно, нали? И доста страховито! Но всъщност не е. Петата болест, наричана с медицинския термин „еритема инфекциозум“, е доста разпространено вирусно заболяване сред децата между 5- и 15-годишна възраст. Наподобява шарка, но за разлика от нея протича бързо и без усложнения. Ето и какви са характерните особености на Петата болест.

Защо „Петата болест“?

Наименованието „Петата болест“ е резултат от историческата класификация на петте най-популярни заболявания сред децата, протичащи с обрив и вирусна инфекция. Другите четири са морбили, скарлатина, рубеола и болестта на Дюк. Може би ще се изнанадаш, че Петета болест има последовател - „Шестата болест“, наричана още розеола или бебешка шарка.

Какво представлява Петата болест?

Петата болест е общо, леко, но заразно заболяване сред децата, причинено от специфичен вид вирус - парвовирус B19. Проявява се под формата на ясно изразен червен обрив на лицето, наподобяващ следа от шамар и затова е известен още като „синдромът на зашлевената буза“. Този обрив може да се разпространи към основата на носа или около устата. Много често останалата част от тялото (най-често в горната част на ръцете и краката) също се покрива с червен мрежест обрив (като постефект). Той сърби и може да продължи от няколко дни до няколко седмици, но веднъж появил се вече не е заразен за околните.

Симптоми на Петата болест

Петата болест – какво знаеш за нея?Според проучаванията, повече от половината хора, прекарали Петата болест, не са разбрали, че я имат. Просто защото в повечето случаи протича неусетно и наподобява настинка с леко сополив нос. Докато не се появят обривите. Но подобно на варицелата, и при Петата болест те са крайният симптом за заболяването.

Обикновено при децата Петата болест започва с лека треска, повишена температура, главоболие, подуване на жлезите, зачервяване на очите и болки в гърлото. При възрастните  се появяват и болки в ставите и подуване на крайниците. Обикновено тези симптоми изчезват скоро и пациентът смята, че му е минало. Но точно тогава идва ред на обрива.

Той се разпространява по тялото отгоре – надолу и обхваща дори дланите и стъпалата. Най-често се наблюдава при децата под 10-годишна възраст. Някои фактори като слънчева светлина, топлина, упражнения и стрес, могат да възбуждат зачервяванията до пълното им изчезване.

Заразност на Петата болест

Обикновено веднъж прекарана Петата болест не повтаря. Но това, че е характерно заболяване за децата, съвсем не означава, че не е заразен за възрастните. Най-податливи на вируса са хората, които имат деца или чиято работа е свързана с деца.

Петата болест – какво знаеш за нея?Петата болест е най-заразна в началния си стадий, т.е преди да се появи обривът. Той от своя страна е реакция на имунната система след като вече инфекцията се е развила и затова не е заразен. Което означава, че детето може да ходи на детска градина или на училище въпреки обрива.

Самият вирус на Петата болест се предава по въздушно – капков път, особено при кашляне и кихане. Инкубационният период (времето между началната инфекция и появата на симптомите) обикновено е между 4 и 21 дни. Ако възрастен член на семейството не е карал заболяването, шансовете да се зарази са 50 / 50. Друг е въпросът, ако има бременна жена. Тогава е застрашено здравето на бебето й.

Петата болест по време на бременност

Повечето неродени бебета остават незасегнати в случай, че майка им се зарази с Петата болест по време на бременността. Но все пак има и случаи, в които заболяването засяга и плода. Особено ако е в първия триместър на развитието му. Вирусът може да засегне способността на крехкия организъм да прозивежда червени кръвни телца, а това да доведе до опасна форма на анемия, сърдечна недостатъчност, а в около 2 до 9 % от случаите и до смъртта му.

Лечение на Петата болест

Тъй като е вирусно заболяване, Петата болест не може да се лекува с антибиотици, предназначени за бактериални инфекции. Но до момента няма и открито лекарство срещу парвовирус В19. А и може би не е необходимо, тъй като симптомите на Петата болест отшумяват бързо, а децата се чувстват достатъчно добре, за да са необходими специализирани медицински грижи.

Петата болест – какво знаеш за нея?Може би най-неприятен е сърбежът от обрива, но можеш да се консултираш с педиатъра за възможното му облекчаване. Най-важното е детето да си почива, а след като треската и симптомите на неразположение отминат, ще остане само зачервяването. И детето дори може да се върне при връстниците си. 

Профилактични мерки срещу Петата болест

За съжаление, ваксина срещу заразяване с Петата болест не съществува. Но и никой не е казал, че детето трябва да я прихване. Все пак е от полза да се спазва добра хигиена (често миене на ръцете, особено след докосване на предмети, използвани от заразени деца) и използване на самостоятелни прибори за хранене. И помни, заразен е не обривът, а времето преди неговата поява!