Ако искаш да имаш бебе и вече си открила подходящия татко, значи е време да се подготвиш и да се информираш добре. Следните съвети са предназначени именно за бъдещи мами, формулирани са от специалисти и засягат най-често срещаните препятствия по пътя към двете чертички.
1. Една от основните ти задачи в началото е да обърнеш внимание на секретите от влагалището.
При някои са прозрачни, при други жълти, кафеникави и с различна гъстота. Когато вземаш орални контрацептиви обикновено няма промяна в количеството и консистенцията. Обърни внимание и на промените по време на менструалния цикъл. Ако се промени цвета, ако усетиш мирис, парене или болка, вероятно имаш гъбична или бактериална инфекция и задължително трябва да се прегледаш при гинеколог, който да вземе вагинален секрет и по-специално цитонамазка. При активен полов живот и смяна на партньорите, подробните изследвания са задължителни на всяко шестмесечие. Често наличието на венерически заболявания или дори най-елементарната инфекция може да се окаже препятствие пред успешната бременност.
2. Обърни внимание на често повтарящите се симптоми.
Над 50% от жените страдат от различни гъбични инфекции, но не им обръщат внимание, тъй като често не предизвикват неприятни усещания. Ако пък курсът на лечение има само временен ефект, вероятно ще се наложи да направиш по-сериозни изследвания, да промениш начина си на живот и най-вече на хранене. Пречистването на организма подкрепя имунната система и спомага за изхвърлянето на токсините. Така по-лесно може да се пребориш с упоритите инфекции, а към това може да добавиш билкови бани, чайове и подходяща хомеопатия. Вероятно, причината за упоритата инфекция е и в твои емоционални проблеми, в стреса или в несигурността, която изпитваш.
3. Има няколко основни фактора, които способстват за развитието на инфекции.
Всичко, което променя хормоналното ниво и киселинния баланс е потенциален провокатор на проблеми. В това число влизат много болести, като например диабет, проблеми с хормоните, освен това бременността също е фактор за промяна в хормоналния баланс. Към факторите се числят и някои лекарства, като антибиотиците или контрацептивите. Освен това дълбокото прочистване с водна струя променя киселинния баланс и прочиства влагалището и от полезните бактерии, които поддържат здравословния баланс на флората в тази зона. Интимната хигиена трябва да е по-щадяща, да се въздържаш от агресивни почистващи козметични продукти, както и от ежедневни превръзки, които имат аромат, който може да предизвика алергична реакция.
4. Не пренебрегвай препоръките за безопасен секс.
Изключително важно е да се предпазваш от случайни полови контакти, важното е да имаш постоянен партньор, в който да си сигурна. Полово пренасяните болести са изключително опасни и упорити, те са трудни за лекуване и могат да се отразят пагубно на бременността и способността да износиш до край здраво бебе.
5. Редовните медицински прегледи могат да ти спестят много проблеми и да ти отворят пътя към безпрепятствената бременност.
Много проблеми, открити в зародиш, се лекуват лесно и безболезнено, спестяваш много процедури, ходене по мъките, продължителен прием на лекарства и в крайна сметка – отлагане на бременността. Редовните прегледи и изследвания са задължителни за всички жени, но това важи с двойна сила за тези, които са решили да бъдат майки. Сексуалният ти партньор също трябва да се изследва подробно. Става въпрос за най-често срещаните гъбични и бактериални инфекции, както и за по-сериозните венерически болести, за хепатит Б и за човешкия папилома вирус. Някои от болестите преминават без симптоми, задълбочават се неусетно и могат да доведат дори до безплодие.
Напишете коментар
За да коментирате с Вашето име, моля, влезте в профила си.