Искаш да намираш време за всичко, но в днешното забързано ежедневие се оказва трудно да съвместиш служебните и лични ангажименти, да се противопоставиш с нужното спокойствие на битовите неуредици, стреса и провокациите.
Трудно е, но не е невъзможно. За да успееш, е нужно да намираш време за себе си и да се научиш да контролираш емоциите си.
Времето е твое :)
*Планирай всеки ден
Едва отворила очи се хващаш за главата колко много неща трябва да свършиш. И не знаеш откъде да започнеш, за да се справиш с всичко (или поне с по-голямата част). И все пак, ако списъкът със задачи е прекалено дълъг, то е ясно, че няма да стигнеш до края. Ето защо подреди задачите си по степен на важност и по приоритети. Само така реално ще прецениш какво можеш да свършиш за деня. Бъди реалистка.
Започни именно с онези задачи, които са ти по-малко приятни. Ако ги оставиш за накрая , когато вече и умората се е натрупала, ще ти бъде още по-тежко. Така за финал ще можеш да се „поглезиш“ с това, което ти доставя най-голямо удоволствие. Ако не си успяла да свършиш всичко, което си планирала, не е толкова страшно - ти не си авиодиспечер и от действията ти не зависи живота на много хора :). Не забравяй, че там някъде в програмата за деня е задължително да има време и за занимания и забавления с твоето дете.
*Поддържай нужния ред
Поставяй всеки предмет на място и – най-важното! - приучи на това и останалите членове на семейството. Това е една от тайните как да имаш повече свободното време! Иначе все ще се налага да оправяш и подреждаш. Постарай се всеки предмет да има свое определено място. Иначе ключовете и телефона винаги ще „изчезват“ в най-неподходящия момент.
Правилата за ред у дома са важни – ако ги няма, сутрин ще продължаваш да закъсняваш за работа, докато обикаляш безцелно из стаите да търсиш нещо.
*Сама на бойното поле?
Перфекционистките мечтаят всичко да бъде направено идеално и затова често не позволяват на останалите у дома да се занимават с много неща (например лошо измитите съдове или не добре почистения под ги изкарват от равновесие.) Но така те сами си поставят капани. Ако си от този тип жени, само помисли – какво от това, че всичко е идеално чисто и подредено, след като ти си капнала от умора? А и нормално ли е цялото семейство да вярва, че само ти отговаряш за реда и чистенето у дома? Как очакваш някой да ти помогне, след като никога не си доволна? Сигурна ли си, че желаеш точно това?
Не си струва да заплатиш за своя перфекционизъм с постоянна умора и недостига на време за забавления с най-любимите ти хора. По-добре обясни на всички у дома, че натоварването ти идва в повече и се нуждаеш от тяхната подкрепа и помощ. И помни, че за да оцениш техните усилия, ще трябва да затвориш очи за малките неточности.
*Разпределяй отговорностите
Най-добре да определите една вечер, когато цялото семейство да седнете и да съставите вашия общ списък със задължения. Нека всеки каже какво обича да прави и какво не. Постарайте се да се съобразите с предпочитаните дейности. Децата също включете в списъка с отговорностите – важно още от малки да ги приучиш да помагат у дома, така по-бързо ще станат самостоятелни.
Не позволявай безкрайните домашни и служебни ангажименти да не ти оставят време и сили за най-важното – разговори с любимите хора, разходки, забавления... Именно тези моменти правят живота ни пълноценен.
Емоциите се управляеми
*Работи над себе си
Да се опиташ да овладееш собствените си емоции – това е първата крачка в работата над себе си. Самоусъвършенстването е дълъг и изнурителен труд. Толкова дълъг, че... продължава цял живот. Не напразно някои източни духовни учители казват, че е безсмислено да вярваш на някой, който казва за себе си, че е достигнал съвършенство, тъй като това просто е невъзможно.
Като начало трябва да признаеш, че емоциите съществуват и те успяват да те „командват“. След това ги идентифицирай. Трябва ясно да разбереш в дадения момент какво изпитваш – гняв, раздразнение, презрение и т.н. Мислено определи степента на собствените си емоции (например по десетобална скала). Признай си: „Много съм ядосана – гневът ми е равен на 8.“ Не е важно дали твоето дете е виновно за това, че ти си сърдита или си опитала да изкараш на него гнева си – целта е да намериш начин да се избавиш от негативните чувства. Имай предвид, че да се „избавиш“ и да „подтиснеш“ емоциите не е едно и също. В първия случай освобождаваш тялото и мислите си от негативното, във втория – само си даваш вид, че всичко е наред.
*Методи за „усмиряване“
Когато дълго време не си обръщала внимание на емоционалните си състояния и си ги потискала, не не си имала възможност да „разтовариш”, неминуемо те се натрупват. В даден момент дори малкото камъче може да обърне колата. С годините сме свикнали да потискаме емоциите си, защото смятаме че те са проява на слабост. Поставяйки си такава генерална забрана обаче, ние си пречим да изживяваме и приятните емоции.
Ето няколко метода, които ще ти помогнат да „обуздаеш“ негативните емоции в случай на нужда:
- разходка на чист въздух
- мислено брой (до 10 или повече)
- дишай бавно и дълбоко
- физическо натоварване, активни действия
- мислено опитай да замениш негативните емоции с позитивни
- автотренинг или групов тренинг
- отдели време за себе си, погрижи се за личния си комфорт и равновесие
- ваната у дома с ароматни соли би ти се отразила добре
- огледай се само за миг какво има около теб, кой стои срещу теб и какво всъщност е твоето истинско желание
- сама прецени какво точно ще правиш - можеш да отидеш на сауна, на плуване, на среща с приятелки, на кафе с колеги или нещо друго… Важно е ти да не забравяш себе си в натовареното ежедневие и в грижата за любимите хора
Не забравяй, че за детето е важно мама да бъде не само физическа здрава, но и с уравновесен характер, изпълнена не с негативизъм, а с любов и разбиране. Това е напълно постижимо – нужно е само мъдрост, търпение и желание да бъдеш по-добра.
Консултант: Ваня Овчарова, психотерапевт, София
Напишете коментар
За да коментирате с Вашето име, моля, влезте в профила си.