
Отрочето вече е на лице, напасваш режима си с него. Постепенно, покрай пелените, храненето и килограмите e време да се замислиш и за себе си. За да се чувстваш добре в кожата си и да си доволна, ще ти отнеме малко време и усилия, за да влезеш отново във форма.
Тялото ти продължава да изживява трансформации, всеки месец е стъпка обратно към познатите ти форми. Важното е да имаш търпение и да дадеш време на тялото и хормоните да се балансират.
От 1 до 3 месеца
След раждане е изключително важно правилното и здравословно хранене. В никакъв случай не се впускай да пазиш диети, особено ако кърмиш. Със сигурност ще се отразят негативно на качеството на кърмата, а може и да намалее, в следствие стреса от ограниченията. Освен това тялото ти постепенно променя хормоналния си баланс, за да се върне предишното състояние, а хранителните ограничения биха нарушили този процес. Похапвай по малко, но редовно и регулирай храненията така, че да са между кърменията на детето, а може дори паралелно с тях, за да си почиваш в останалото време. В ежедневното ти меню трябва да има риба, месо (около 200 грама), млечни продукти (поне два приема), храни, богати на калций, плодове и зеленчуци (два приема). Не забравяй да пиеш много вода.
След раждането със сигурност няма как да влезеш в старите дънки, но за това се иска малко време. В началото ще ползваш дрехите, които си носила като бременна, това е съвсем нормално, но много скоро ще влезеш във форма. Не забравяй и че тазовите кости са се разширили, за да пропуснат бебето надолу, така че е нужно време, за да се приберат и да имаш старата обиколка. Използвай мъничето и разходките с него, за да хабиш калории. След първия месец, два може да помислиш и за възобновяване на спортните занимания, стига да се чувстваш достатъчно добре за това.
Според специалистите, двигателната активност през първите три месеца е много важна. Жената се възстановява по-бързо ако възобнови спорта или разходките именно в този период. Ако има противопоказания, може да използваш гимнастиката за бременни, която също върши работа. Леките танцувални упражнения, йогата и пилатеса също са от полза.
3-6 месеца
Постепенно нощния сън се регулира и ти може да си почиваш активно и да разчиташ на сигурно количество сън. Детето само регулира и храненията си, през този период вече може да забележиш, че прави интервали, които се повтарят. Постепенно коремът се прибира, костите на таза също. Може да увеличиш малко физическото натоварване, като все още е рано за силови упражнения. В този период, независимо как си раждала вече може да си позволиш да тренираш любимия си спорт, като се ограничаваш само в тежестите и внимаваш да не се пренапрягаш. Препоръчително е да се консултираш със специалист или да си наемеш индивидуален треньор. Масажите на цяло тяло със стягащ ефект също са чудесен вариант за влизане във форма. Ако кърмиш, не забравяй, че размерът на гърдите е увеличен с един, два размера и те са пълни с мляко, а това също се отразява на кантара.
6-9 месец
Ако килограмите и формите ти не са се променили изобщо до този етап, може би е време да се заемеш сериозно със спорт и да се консултираш с диетолог. Всеки организъм има индивидуални нужди и особености. Някои се възстановяват по-бързо, други по-бавно, това не бива да те притеснява. Вероятно бебето ти вече е захранено и постепенно преминава към храната на възрастните, твоето мляко все още е важен фактор, но не е единствената храна, така че може да си позволиш малко по-дълги отсъствия от дома и да посветиш повече време на упражнения и спорт. В този период организмът вече е преодолял стресa и травмите от раждането, хормоналния баланс се е регулирал и тялото е готово за по-сериозни натоварвания. Според лекарите и треньорите, след като отмине първата половин година можеш съвсем спокойно да се заемеш регулярно със спортни упражнения и да започнеш по-силови тренировки. Нормалното отслабване след раждане предполага загубата на максимум по около килограм на месец.
Напишете коментар
За да коментирате с Вашето име, моля, влезте в профила си.