Силна зависимост между специфичен ген и продължителността на живота, имунитета и реакцията на организма на болести показаха лабораторни експерименти. Това съобщили британски учени, изучаващи генетиката на стареенето.
Генът, наречен DAF-16 при червеите, се открива при много животни и хора. Откритието може да доведе до нови начини за въздействие върху стареенето, имунитета и реакцията на организма на болести. "Искахме да открием как нормалното стареене се управлява от гените и какъв ефект имат тези гени върху други черти, като имунитета", заявява Робин Мей от университета в Бирмингам. Населението на света остарява с притеснителна скорост, като поставя потенциални предизвикателства пред здравните и социални системи. Изследване на датски учени миналата година показва, че половината деца, родени в богатите страни днес, ще доживеят да отпразнуват 100 годишен юбилей. Учените се борят да открият как остаряват хората, за да разработят лекарства, които да им помагат да останат по-дълго здрави.
Изследването е извършено върху червеи, чийто ген DAF-16 е активен в повечето клетки на тялото и е подобен на група човешки гени, наречени FOXO гени, които според учените играят роля в процеса на остаряването.
Напишете коментар
За да коментирате с Вашето име, моля, влезте в профила си.