След появата на детето постепенно от влюбена двойка сте се превърнали в нещо като миниатюрен екип. Раздели поравно между всички семейните задължения – както тежестите, така и удоволствията.
Изправена си пред поредното домашно бедствие. Чиниите лежат необезпокоявани на кухненската маса, хартийки, играчки и остатъци от храна са пръснати навсякъде...Чувстваш как кръвта нахлува в главата ти, а с нея идват и раздразнението и отчаянието – пак ще трябва да се справяш с хаоса сама.
Ех, ако можеше да се смениш с Линет от сериала „Отчаяни съпруги“. Мъничко й завиждаш, че отново е работещо момиче. Макар че си знаеш – върнеш ли се към кариерата, пак ще поемаш два или три пъти повече от домакинската работа в сравнение с мъжа ти.
Как да се справиш? Ето три хитри плана за действие (плюс една резервна стратегия), които можеш да комбинираш или да променяш. Няма значение по какъв начин. Важна е целта – да обедините усилията си като един отбор.
Трикът на треньора
Ти: Убедена си, че се справяш с домашната работа по-добре от съпруга ти. Често се чувстваш виновна, ако го помолиш за помощ. Понякога обаче трудно контролираш положението.
Той: Убеден е, че почистването на бебешката стая се състои в струпване на играчките в някой ъгъл.
Изходът: Мисли за мъжа си като за войник. Вие сте малка армия, която трябва да сплотиш.
И ако твоето семейство е един новосформиран екип, тогава ти можеш да бъдеш треньора! Така че дръж се като такъв.
- Не се нагърбвай с всички отговорностите. Научи и съпруга ти да бъде отговорен, способен и готов да съдейства.
- Чистенето не е нещо като почетна дейност на майката-перфекционистка. Не разделяй домашната работа по полове - направи я важна за всеки член от семейството.
- Обясни на съпруга си как да прави нещата. Не забравяй, че никой не се е родил научен. И ти преди да чуеш Менделсон не си обичала кой знае колко да оправяш леглото си (да не говорим за ежеседмичното чистене на банята.)
- Приеми, че всеки подхожда различно към работата. Да, той не мие чиниите като теб. Да, цялата мивка прогизва в пяна и вода. Все пак: затвори си очите за известно време. По- важното е той да свикне, че чиниите след вечеря са негово задължение, докато ти слагаш детето да спи. И не пропускай да го поздравиш, когато се справи добре.
- Определяй срокове, в които работата трябва да е свършена, и го дръж отговорен за поставените му задачи. Във всички случаи обаче важи правилото да даваш точни и ясни указания за това, което искаш да направи. Вместо: „Оправи бъркотията в кухнята“, по- резултатно е „Измий чиниите и после забърши мивката“.
- Не насочвай вниманието си само към мъжа ти. Децата също са част от екипа. Дори и в ранна детска възраст можеш да ги включиш сред помагачите в домакинството. Превърнете прането в забавление – малкото ще се забавлява да вади дрехите от пералнята или да ти подава щипки, докато простираш. Колкото по-рано го включиш в отбора, толкова по-лесно ще ти бъде впоследствие. Споделянето на семейните задължения учи детето на чувство за отговорност, дава му усещането, че е независима личност, както и увереността, че може да се справя самичко в различни ситуации. Малкото човече ще расте с усещането, че е ценен и равноправен член на фамилията.
Всички заедно
Ако съпругът ти никога не поема сам инициативата, може би просто се нуждае от компания за забавление, докато отхвърля досадните домакински задължения.
Изходът:
- Намери за всеки от вас работа в кухнята и говорете, докато я вършите, или просто слушайте музика. Същият трик може да приложиш и при пазаруването: дай му списък с нужните продукти и му определи среща до касата в магазина. Обещай му изненада! Тя може да е просто целувка за добре свършената работа или малко подаръче. Важното е той да знае, че след пазаруването го чакат приятни емоции.
- Разпределете територията за почистване вкъщи. Той може да поеме всекидневната и кухнята, а ти банята и спалните. Докато почиствате всички заедно, той няма да се чувства онеправдан, че е поел най-тежката задача, а ти междувременно се разхождаш в слънчевия съботен ден под предлог, че пазаруваш. След време разменете помещенията (поради същата причина: няма да ти се налага да слушаш „Вече пета седмица все аз чистя банята!“)
- Както при всяка тренировка, увеличавай натоварването постепенно. Започни всеки уикенд с кратки 10-минутни почиствания и постепенно удължавай времето.
- Дори едногодишното детенце може да помага с подреждането на масата за вечеря. Започни например с панера с хляба и салфетките. Нека това да е неговото задължение, когато приготвяте масата. Ако се притесняваш за любимите си порцеланови съдове, просто ги замени с пластмасови за известно време. Използвай фантазията си и не се предавай!
Да се справиш сам
Груповото почистване не е за всички. Може би съпругът ти се чувства по-спокоен, ако се занимава самостоятелно (на принципа за „вълка и неговия дебел врат“.)
Изходът:
- Разпредели задачите и направи таблица със задълженията на всеки. Избери място в къщата, където да сложите табло. На него отбелязвайте задачките - така всеки сам ще си напомня какво трябва да свърши. Ако поемеш грижите за почистването и пазаруването, може мъжът ти да готви и да пуска пералнята. Важно е всеки да има своя отговорност. Ако някой от вас не обича дадена работа, сменяйте се през седмица.
- Дай самостоятелни задачи и на детенцето си. Простички действия като подреждането на детските дрехи и обувки и прибирането на играчките са по силите на двегодишните например. Добър начин да го стимулираш е като му купиш голям цветен кош за играчките.
- Подготви се за грешките на съпруга ти и детето. Половинката ти например може пропусне да раздели цветното от бялото пране. Никак няма да ти е приятно... Но го преглътни в името на крайната цел.
Резервният ти вариант
Дори нито една от тези стратегии да не помогне в твоето семейство, не се отчайвай. Това не е краят. Отговорът може да е в поощренията. Давай награди за свършената работа. Какви - трябва сама да прецениш...
Изходът:
- Половинката ти не може без любимите си футболни мачове.Сега е моментът да го оставиш да се наслади на спортните страсти като награда за помощта му в домакинството, вместо да изгледаш поредния сериал.
- С детето ще бъде малко по-трудно – само в краен случай обещавай играчки или лакомства като награда. Твоето малко съкровище трябва да се научи, че дели равни отговорности и задължения като всеки член на семейството.
- Не заплашвай с развод, ако съпругът ти се заинати и категорично откаже да помага. Вместо скандали, наблегни на мотивацията. Сексът например тежи повече и от най-убедителните аргументи. Колкото по-бързо се справите с домакинските задължения, толкова повече време ще имате за ласки и интимност.
- И най- важното - въоръжи се с търпение! Бавните победи са мъчителни, но са и по- сладки!
Напишете коментар
За да коментирате с Вашето име, моля, влезте в профила си.