Кога и как да започне отбиването на бебето

• от 1

Отбиването е естествен завършек на кърменето и при правилен подход помага за изграждането на нова връзка между теб и бебчо.
Кога и как да започне отбиването на бебето

Кога и как да започне отбиването на бебето

Отбиването е естествен завършек на кърменето и при правилен подход помага за изграждането на нова връзка между теб и бебчо.

Нормално е отбиването да започне между деветия месец и тригодишна възраст. Много майки решават да почакат, докато детето само покаже желание да се откаже от кърменето. На някои обаче се налага да започнат този процес по-рано по различни причини.

Важно е да знаеш, че дори да е дошло време да се връщаш на работа, не е наложително да спираш да кърмиш преди ти и бебето ти да сте готови за тази стъпка.

Отбиването на детето може да бъде емоционален период за теб и бебчо, поради настъпващите промени. Изключително ценно е да осигуриш на бебето си много спокойствие и допълнителни прегръдки и целувки. Можеш например да продължиш да го гушкаш в скута си и да му говориш нежно точно преди хранене. Таткото също вече може да участва активно в храненето!

Как да започнеш отбиването?

Опитай да започнеш отбиването без физически да се отдалечаваш от бебето – не отсъствай дълго. Неочакваната раздяла с мама в този период може да доведе до стрес и безпокойство. Ключът към успешното преминаване към твърда храна е постепенното отбиване – колкото по-плавно, толкова по-добре!

Ето няколко съвета, с които да го постигнеш по-лесно

  • Замествай само по едно хранене.
  • Най-лесно е да спреш да кърмиш бебето тогава, когато то е най-малко гладно и суче по-малко. Например, кърменето към 10 сутринта може да замениш с приятна разходка в парка, последвана от закуска.
  • Внимателно спазвай указанията на бурканчетата с пюре, кутийките с каша и другите детски храни, които въвеждаш в менюто на малкия човек. Представянето на всяка нова храна и напитка трябва да става поотделно. Винаги започвай с една - две лъжички (15-20 мл), като постепенно ги увеличаваш. Не смесвай напитките с твърдата храна. Сокът от ябълки например трябва да въведеш отделно от ябълковото пюре.
  • Изчакай около седмица, преди да заместиш следващото хранене. Това ще даде време на детето ти да свикне с промените, коремчето му да се приспособи към новата храна, а и ще регулира кърмата ти – така няма да изпитваш неприятно усещане от препълнени с мляко гърди. Постепенното намаляване на кърмата ще ти бъде от голяма полза и за да запазиш бюста си стегнат и хубав.
  • За много майки най-добре действа методът „Не предлагай и не отказвай”. Това означава да не предлагаш кърмене по време на храненето, което искаш да заместиш, но ако бебето ти все пак пожелае, да не му отказваш.
  • Остави кърменето след следобедна дрямка и вечерното кърмене последни за заместване с друга храна.
  • За да се подготвиш за края на кърменето преди лягане, създай рутина – може да четеш приказка, да пееш нежни песнички и да гушкаш бебчо. Нека вечерята, къпането и обличането на пижамката да бъдат по едно и също време всеки ден. Остави лудуването и шумните игри за през деня - спокойните кротки занимания помагат на детето да се приготви за почивка и спокоен сън.
  • Хубаво е да включиш и таткото във вечерните навици - така липсата на кърмене няма да е толкова осезаема.
  • Когато бебето ти е разстроено или омърлушено и недоволно, постепенно замествай кърменето с игра, песничка или просто с прегръдка. Така то ще се задоволи с тях и ще започне да ги предпочита.
  • Ако забележиш, че детето ти проявява симптоми на гняв или е тъжно, остави отбиването за по-късен етап. Малкото показва, че все още не е готово за следващата стъпка.
  • За някои мъници от значение е мястото, където ги храниш - много е вероятно детето да е по-склонно да опита новата храна в друга стая, отколкото на обичайното място, където го кърмиш.
  • Децата, кърмени по-дълго време, развиват по-бърз метаболизъм, което им помага да натрупват по-малко телесни мазнини в бъдеще.

За мама

Когато детето спре да суче, твоят организъм също има нужда от време, за да се справи с настъпващите промени и да спре да произвежда кърма. Ако решиш да отбиваш бебчо бавно и постепенно, млечните ти жлези ще започнат малко по малко да намаляват притока на мляко, докато не престанат напълно с времето.

Този процес може да отнеме и месеци, така че запази спокойствие. В началото е възможно да усещаш гърдите си леко напрегнати. Ако това се случи, използвай помпа за изцеждане, но само докато освободиш напрежението. Прекалената стимулация на жлезите усилва лактацията.

Мнението на специалиста: Д-р Антоанета Антонова, педиатър, зам.-председател и ВО на Националното сдружение на педиатрите – специалисти от извънболничната помощ

3 признака, че мъничето е готово за отбиване:

  • То прехапва устнички или се опитва да имитира дъвчене, когато някой друг около него се храни.
  • Ако детето продължава да е гладно и неспокойно след кърмене, това е знак, че млякото ти вече не е достатъчно и не може да задоволи напълно хранителните нужди на бебето.
  • Поникването на няколко зъбчета е друг сигурен знак, че детето скоро ще е готово за захранване с твърда храна.